Польща заперечує причетність до підриву "Північних потоків"

Польща заперечує причетність до підриву "Північних потоків"

Північний потік
Вибух на газопроводі "Північний потік". Getty Images

Німецькі фахівці, які розслідують вибухи на газопроводах "Північний потік" та "Північний потік-2" у Балтійському морі, відпрацьовують "польський слід". У Польщі заперечили причетність до підриву газопроводів.

Газета The Wall Street Journal напередодні написала, що нібито є докази, що свідчать про те, що ймовірні диверсанти могли використовувати Польщу як базу для проведення атаки.

Слідчі реконструювали двотижневу подорож "Андромеди", 15-метрової яхти, підозрюваної в причетності до диверсій на газопроводах Nord Stream 1 і 2, повідомляє газета.

WSJ з посиланням на джерела пише, що диверсійна команда заклала глибоководну вибухівку на Nord Stream 1 перед тим, як направити судно курсом на Польщу. Також зазначається, що Німеччина намагається зіставити зразки ДНК, знайдені на судні, "щонайменше з одним українським солдатом".

Уповноважений польського уряду з питань безпеки інформаційного простору, речник міністра-координатора з питань спецслужб РП Станіслав Жарин заявив, що повідомлення газети є результатом російської пропаганди.

"Інформація про польські чи українські зачіпки у знищенні NS1 і NS2, повторювана в медіа-просторі, послідовно використовується російським апаратом впливу для створення враження/презумпції у реципієнтів, що за цим інцидентом стоять Варшава та Київ", — написав він у Твіттер.

Згодом Жарин додав, що Польща не мала жодного стосунку до підриву "Північного потоку-1" і "Північного потоку-2"

"Пов'язувати Польщу з цими подіями безпідставно. Гіпотеза про те, що підрив здійснила Росія, яка мала мотив і можливість здійснити таку операцію, залишається в силі", — заявив він

Жарин наголосив, що протягом багатьох місяців поширювалися різні теорії та гіпотези щодо підриву "Північних потоків".

"Це нагадує тактику інформаційного шуму, метою якої є спотворення справжньої картини подій", — зазначив польський чиновник.

Що відомо про вибухи на "Північних потоках"

Наприкінці вересня 2022 року вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік-1" та "Північний потік-2". У Німеччині припустили, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування.

Оператор газогонів Nord Stream AG заявив, що руйнування відбулися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік - 2". В компанії сказали, що пошкодження мають безпрецедентний характер і "терміни відновлення поки оцінити неможливо".

Європейський союз і НАТО назвали великі вибухи в Балтійському морі "навмисним актом" саботажу, а Польща та Україна назвали Росію винуватцем.

Видання New York Times на початку березня 2023 року написало, що нові дані розвідки, перевірені офіційними особами США, начебто свідчать про те, що "проукраїнська група" здійснила атаку на газопроводи. Міністр оборони України спростував причетність України до вибухів.

Для мене це трохи дивна історія. Це не має до нас стосунку. Думаю, розслідування офіційних органів зʼясує всі подробиці. Це комплімент для наших сил спеціального призначення, але це не наша діяльність”, — сказав Резніков 8 березня.

Президент Володимир Зеленський також заявив, що Україна не причетна до вибухів на газопроводах "Північний потік"

На початок