В ООН закликали РФ та Україну знайти компроміс щодо "зернової угоди"

В ООН закликали РФ та Україну знайти компроміс щодо "зернової угоди"

зерно
. Зерно. Ілюстративне фото: Oleksandr Gimanov/AFP via Getty Images

В ООН закликали Росію та Україну дійти згоди щодо продовження Чорноморської зернової угоди після того, як минулого тижня переговори зайшли в глухий кут.

Про це на засіданні радбезу ООН сказав координатор надзвичайної допомоги ООН Мартін Гріффітс.

Він наголосив, що продовольство, експортоване у межах Чорноморської ініціативи, і навіть експорт харчів та добрив із РФ грають найважливішу роль забезпечення глобальної продовольчої безпеки.

"Наразі в рамках Ініціативи з українських портів було безпечно експортовано понад 30 млн метричних тонн вантажів, з них понад 55% – у країни, що розвиваються, майже 6% безпосередньо вирушили до найменш розвинених країн", – сказав Гріффітс.

Координатор заявив, що у цю кількість входить трохи менше ніж 600 тис. тонн пшениці, перевезених Всесвітньою продовольчою програмою (FAO) для прямої підтримки гуманітарних операцій в Афганістані, Ефіопії, Кенії, Сомалі та Ємені.

За даними FAO, за останній рік світові ціни на зернові впали майже на 20%. У кітні світові ціни на пшеницю досягли найнижчого рівня з липня 2021 року, частково завдяки експорту українського зерна, а також завдяки великим обсягам зернових, "доступним для експорту з Росії та інших країн".

"Це є незаперечним прогресом, але ще багато чого потрібно зробити. Прогнозовані поставки для операцій з гуманітарної продовольчої допомоги залишаються необхідними. В Ініціативі йдеться про експорт аміаку, але це поки що неможливо", — сказав Гріффітс.

Водночас, координатор зазначив, що протягом останнього місяця спостерігалося значне скорочення обсягів експорту із чорноморських портів України.

"В останні тижні ми вели інтенсивні обговорення зі сторонами Чорноморської ініціативи з тим, щоб укласти угоду про її продовження та покращення, необхідні для її ефективного та передбачуваного функціонування. Ці (обговорення, — ред.) продовжаться найближчими днями", – сказав він.

Гріффітс наголосив, що продовження Чорноморської зернової ініціативи має найважливіше значення.

"Продовження Чорноморської ініціативи є критично важливим, як і повторне зобов’язання сторін щодо її безперебійного та ефективного функціонування. Ми закликаємо всі сторони виконати свої обов’язки в цьому відношенні", — сказав координатор.

Він також заявив, що генсек конференції ООН з торгівлі та розвитку (ЮНКТАД) Ребека Грінспан та її команда продовжують роботу в рамках Меморандуму про взаєморозуміння між РФ та Секретаріатом ООН про "сприяння просуванню російських харчових продуктів та добрив на світові ринки".

11 травня стало відомо, що чотиристоронні перемовини за участю України, Туреччини, Росії і представників ООН щодо “зернової ініціативи” продовжаться. Угоду про продовження “зернової ініціативи” під час зустрічі не ухвалили.

8 травня Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України повідомляло, що Росія відмовилася реєструвати судна на вхід та інспектувати їх у рамках "зернової угоди". Таким чином РФ блокує експорт зерна.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору"

Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"

У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".

Українські журналісти встановили місце вибуху під час нічної атаки надводних БПЛА в окупованому Севастополі. На противагу заявам окупаційного губернатора міста Михайла Развожаєва, у мережі є фото та відео з місця події, де видно, що вибухнуло саме у Стрілецькій бухті.

У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.

У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".

На початок