"Прийшов у бункер і каже: "Давай поберемося на "Азовсталі" — пресофіцерка "Нава" про весілля, загибель чоловіка та полон

"Прийшов у бункер і каже: "Давай поберемося на "Азовсталі" — пресофіцерка "Нава" про весілля, загибель чоловіка та полон

Валерія Нава Азовсталь
Валерія "Нава". Фото: Владислав Кравець / Суспільне

Від початку повномасштабного вторгнення пресофіцерка Валерія з позивним "Нава" була у Маріуполі. На "Азовсталі" побралась з прикордонником Андрієм Суботіним — за два дні до його загибелі 7 травня 2022-го. Потім на 11 місяців потрапила в російський полон. Зараз адаптується до життя на вільній території України та нещодавно отримала посмертну нагороду чоловіка — орден третього ступеня "За мужність". Про весілля під обстрілами та про те, що допомагало триматися в російському полоні — "Нава" розповіла в інтерв’ю Суспільному.

Майже місяць, як ви повернулись з полону. Як ваше самопочуття?

Україна нереально зустрічає героїв. Ми не очікували такої підтримки, тепла, душевності та допомоги в усіх питаннях. Але водночас я втратила найближчих людей: свого чоловіка та бабусю.

Можливо для когось смерть Андрія була рік тому, але для мене — це як вчора, я все це переживаю щоденно, все ще в це не вірю. Тим паче його тіло досі не віддали. Немає навіть могили, на якій я можу поплакати, посумувати, поговорити з ним.

Валерія "Нава" та Андрій Суботін Азов Маріуполь
Валерія "Нава" та Андрій Суботін. Фото надане героїнею матеріалу

Вам передали орден Андрія "За мужність".

Я відчуваю, що він це бачить, чує, розуміє, просто різниця в тому, що я не можу його торкнутися. Але торкнутися цього ордену — це як взяти його за руку. Він сказав би, що є хтось набагато достойніший за нього, але для мене та його побратимів — він найдостойніший.

Він займався евакуацією цивільних, знайшов бункер на "Азовсталі" де було багато дітей і носив туди їжу під обстрілами. Згадую момент, коли на "Азовсталі" мені достроково дали звання капітана. Прибіг Андрій — ми з ним там не так часто бачилися, бо він був на одних позиціях, а я в іншому місці, де ми працювали з пресслужбою "Азову". Він прибіг, вітав мене і сказав: "Можливо і я дочекаюся, що мені дадуть капітана, можливо це теж буде на Азовсталі". На жаль, йому дали капітана посмертно.

Валерія Нава тримає орден третього ступеня За мужність загиблого чоловіка Андрія Суботіна
Валерія "Нава" тримає орден третього ступеня "За мужність" загиблого чоловіка Андрія Суботіна. Фото: Суспільне / Владислав Кравець

Я трохи заплакала, хай він мене пробачить, але я за нього радію і безмежно ним горда. Я йому дякую за своє життя, за життя українців загалом, бо він захищав нас тоді і я впевнена, захищає тепер в складі небесного війська з іншими героями, якими я теж безмежно пишаюся.

Як ви познайомилися з Андрієм?

Загалом, разом були понад три роки. Познайомилися в Донецькому прикордонному загоні. Я там була помічницею командира начальника пресслужби, а він прийшов юридичним консультантом. Ми сиділи в одному кабінеті. Він якось одразу знаходив спільну мову з усіма і зі мною знайшов. При чому, він Андрій Валерійович, я — Валерія Андріївна, в нього день народження 19 липня, а в мене 20 липня і ми якось на всіх цих моментах роззнайомилися. Для мене це було кохання з першого погляду. Мені було дуже легко з ним.

Як для вас розпочалось повномасштабне вторгнення?

Перші дні було дуже страшно. Я тоді вже працювала в пресслужбі ДСНС. Була на цивільній посаді, пішла від прикордонників у 2020-му за станом здоров'я. Андрій залишився з ними. Я мала мобілізуватися, але не розуміла куди мені йти. Прикордонників в перші дні повномасштабної війни повинні були вивести з Маріуполя. Андрій вирішив залишитися з полком "Азов", а прикордонників потім завели назад. Я зв'язалася з "Азовом", адже з 2015-го по 2017-й рік була добровольцем в цьому полку. Мене взяли в пресслужбу і волею долі ми опинилися разом на "Азовсталі". Хоча Андрій спочатку був на позиціях, але отримав поранення і його привезли саме на "Азовсталь". Та він не захотів медичної допомоги — так і залишився з осколками в тілі та відразу пішов на позицію.

Як він зробив пропозицію?

Прийшов в той бункер, де я знаходилась і каже: “Давай поберемося саме на "Азовсталі". Кажу: "Андрію, ще буде час, навіщо так поспішати, ми ще батькам не сказали". Потім він прийшов вдруге, вже зробив обручки з фольги в коробочці, все так гарно оформив. Каблучка з фольги мого розміру, це так дивно. І ми тоді їх вдягли зробили фотографію на пам'ять.

Каблучки Валерія "Нава" Андрій Суботін весілля "Азовсталь"
Каблучки з фольги Валерії "Нави" та Андрія Суботіна під час весілля на "Азовсталі". Фото надане героїнею матеріалу

Він все казав: "Розумієш, що ти тепер в статусі нареченої?". Казала: "Звичайно". А потім на той бункер, де я була впала авіабомба. Я вижила, але багато побратимів та посестер — ні. Андрій знову прибіг, каже: "Давай швидше", але мені так не хотілося вірити, що треба поспішати. Я думала, все життя попереду.

Яким був день весілля на "Азовсталі"?

5 травня, день народження полку "Азов". Цей день став днем народження і нашої родини. Ворог тоді працював по нас з усіх видів зброї. Але Андрій прибіг і головне, що залишилося мені від нашого весілля крім взагалі нашого кохання, його батьків — це весільні фотографії, що зробив "Орест" Дмитро Козацький. Навіть є весільне відео, на якому він питає, що сьогодні за день, а я кажу: такий-то день війни, день народження полку, а потім кажу: "Сьогодні ще наше весілля". Це було трохи смішно, але по-доброму, по-теплому. У той день ми змогли побути разом зовсім мало. Хоча, навіть вибрали хто буде подружкою нареченої, а хто буде з Андрієм з боку хлопців. Ми мріяли, що все це буде потім, коли переможемо.

Валерія Нава та Андрій Суботін під час весілля на Азовсталі
Валерія "Нава" та Андрій Суботін під час весілля на "Азовсталі". Фото надане героїнею матеріалу

Як ви дізнались про загибель Андрія?

Не одразу. Андрій загинув 7 травня, а 9 травня він мав до мене прийти. Тато розказував, що 8-го травня, в день матері, прийшли від нас квіти. Ми їх з Андрієм замовляли разом.

Я писала йому листи, передавала через хлопців, а вони вже не могли передавати. Бо їм теж було дуже боляче від того що я не знаю. І ось до мене 9-го травня підійшов мій командир "Калина". Я тоді все зрозуміла, бо він при мені вже повідомляв про смерть близьких людей. Сказав, що зараз я не повинна давати собі волю як би цього не хотіла, плакати й взагалі все інше. Він був правий, тому що моя підтримка потрібна була нашим хлопцям і дівчатам, і я мала продовжувати інформаційну боротьбу. Я тільки зараз можу усвідомлювати горе, тільки зараз можу плакати. На "Азовсталі" не могла, бо мала бути сильною для наших, а в полоні мала бути сильною проти чужих.

У вас є татуювання вишиванки, тризубу. Як росіяни реагували на них?

Дивилися на них, перевіряли чи немає, як вони казали "нацизму", але я про жодне татуювання не пошкодувала. У нашому тризубі зашифроване слово "Воля". Коли мені було сумно, або страшно — я дивилася на нього і розуміла, що вільна. Просто зараз заважають оці грати, ці стіни, але я все одно буду вільна. Я знала, що за мене борються, хоча був інформаційний вакуум.

Зі мною у камері була дівчина Віта. Це вже рідна для мене людина. Вона заплітала мені колоски на волоссі. Ми з нею малювали водою на підлозі квіти, на вікнах теж, хоча туди майже не пролазила рука. В полоні я багато уявляла, яка там зараз моя Україна, думала про те, що скажу коли нас обміняють. Але коли відбувся сам обмін, вийшла і не сказала нічого. Просто шукала очима близьких і мовчала, але це мовчання було таким гучним для мене.

Я напевне вже ніколи не зможу відчути повного щастя, смуток за Андрієм продовжує жити. Я знаю, що він поруч зі мною, хоче звільнення України від ворогів, а всіх наших — з полону. В мені продовжує жити дух боротьби.

Вибір редакції

На початок