Росія є найбільшою прямою загрозою безпеці НАТО — Столтенберг

Росія є найбільшою прямою загрозою безпеці НАТО — Столтенберг

Столтенберг
Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг на саміті НАТО у Брюсселі, Бельгія, 4 квітня 2023 року, фото: AP

Росія порушує угоди про контроль над озброєннями, погрожує розміщенням тактичної ядерної зброї в Білорусі і є найбільшою прямою загрозою безпеці країн Північноатлантичного альянсу.

Про це на 18-й щорічній конференції НАТО з контролю над озброєннями, роззброєння та нерозповсюдження зброї масового знищення сказав генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберг, повідомляє кореспондентка Суспільного.

Він зазначив, що Кремль вирішив демонтувати контроль над озброєннями та підірвати стратегічну стабільність, припинивши свою участь у Договорі СНО, не дотримуючись Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності, посиливши провокаційну ядерну риторику та погрожуючи розміщенням тактичної ядерної зброї в Білорусі.

"Це безвідповідальні дії, спрямовані на те, щоб стримати союзників по НАТО від підтримки України, але вони не спрацюють, тому що поки ми сприймаємо погрози Росії серйозно, нас не залякаєш. Росія є найбільшою прямою загрозою нашій безпеці", — сказав генсек НАТО.

Водночас Столтенберг наголосив, що ширший ландшафт глобальної безпеки також викликає занепокоєння.

"Китай швидко нарощує свій ядерний арсенал без жодної прозорості щодо своїх можливостей. Іран і Північна Корея відверто розробляють власні ядерні програми", — сказав він.

Читайте також: Іран може створити ядерну бомбу за кілька місяців — генерал Міллі

За словами Генсека НАТО, угоди про контроль над озброєннями укладаються не між друзями, а "між супротивниками".

"І деякі з найуспішніших угод щодо контролю над озброєннями були досягнуті в періоди загострення напруженості. Так сталося під час холодної війни. І зараз це може повторитися", — сказав Столтенберг.

Він наголосив, що у довгостроковій перспективі потрібно переосмислити та адаптувати підхід до більш безпечного та конкурентного світу.

"А це означає взаємодію з Китаєм, який, за оцінками, матиме 1500 боєголовок до 2035 року. Як глобальна сила, Китай несе глобальну відповідальність, і Пекін виграє від підвищення прозорості, передбачуваності та безпеки угод про контроль над озброєннями", — сказав генсек НАТО.

Що відомо про договір СНО

Договір СНО-3 або New Start, був підписаний терміном на 10 років у Празі навесні 2010 року. Набув чинності 5 лютого 2011 року. Договір передбачає, що кожна зі сторін скорочує свої запаси ядерних боєзарядів до 1550 одиниць, і до 700 одиниць для розгорнутих носіїв – міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і важких бомбардувальників.

У лютому 2021 року США продовжили дію Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь із Росією.

У зверненні до Федеральних зборів Росії 21 лютого 2023 року Путін оголосив, що Росія припиняє свою участь у ДСНО, але не виходить із договору.

22 лютого Держдума РФ і Рада Федерації Росії одноголосно ухвалили закон, який припиняє участь Росії в Договорі про стратегічні наступальні озброєння.

Що відомо про розміщення ядерної зброї РФ в Білорусі

Президент РФ Путін заявив, що Росія 1 липня закінчує будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї у Білорусі та вже передала білоруській армії ракетний комплекс "Іскандер", здатний нести таку зброю. За його словами, такі дії є своєрідною відповіддю на рішення Великої Британії передати Україні танкові снаряди, які містять збіднений уран.

Він додав, що Росія не передає Білорусі тактичну ядерну зброю, але розмістить її та навчить військових.

Міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї (ICAN) засудила заяву президента Путіна щодо розміщення ядерної зброї у Білорусі.

Федеральний уряд Німеччини заявив, що президент Росії Володимир Путін вдається до ядерного залякування, погрожуючи розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Якщо Росія розмістить в Білорусі свою тактичну ядерну зброю, це загострить безпекову ситуацію та може призвести до впровадження нових санкцій з боку Європейського Союзу, заявив високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

28 березня у міністерстві закордонних справ Білорусі заявили, що розміщення російських ядерних боєголовок на території країни без передачі Мінську контролю над ними не суперечить міжнародному праву.

Читайте також

Росія відклала переговори щодо ядерної зброї зі Сполученими Штатами

Держдеп США звинувачує РФ у порушенні договору про ядерну зброю

Вибір редакції

На початок