Іран може створити ядерну бомбу за кілька місяців — генерал Міллі

Іран може створити ядерну бомбу за кілька місяців — генерал Міллі

Іран, місто, прапор
Іранн. Фото: Associated Press

Ірану буде потрібно лише кілька місяців, щоб створити ядерну зброю, якщо Тегеран вирішить зробити бомбу. Про це заявив під час виступу в Конгресі США голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі, пише The Wall Street Journal.

"Іран може виготовити розщеплюваний матеріал для ядерної зброї менш ніж за два тижні, а для виготовлення реальної ядерної зброї йому знадобиться ще декілька місяців", — сказав він.

Як зазначає WSJ, ця заява генерала Міллі збігається з нещодавніми оцінками офіційних осіб США про те, що Тегеран може виготовити достатньо необхідного матеріалу для ядерної бомби вже найближчим часом.

Заява генерала Міллі супроводжувалась попередженнями про те, що США не дозволять Тегерану отримати "виставлену на озброєння ядерну зброю".

"Ми, військові Сполучених Штатів, розробили кілька варіантів для нашого національного керівництва, щоб розглянути, якщо або коли Іран коли-небудь вирішить розробити справжню ядерну зброю", — сказав Міллі.

Читайте також: "Ядерна зброя — це не чарівна паличка". Що кажуть західні аналітики про можливість ядерної атаки з боку РФ

У лютому розвідувальні служби США заявили, що Тегеран зараз не вживає заходів, необхідних для перетворення отриманого розщеплюваного матеріалу на ядерну бомбу.

"Наскільки нам відомо, ми не віримо, що верховний лідер Ірану ще не прийняв рішення відновити програму створення зброї, яку, на нашу думку, призупинили або зупинили наприкінці 2003 року", — сказав директор ЦРУ Вільям Бернс.

Як зазначає газета, у минулому офіційні особи США здебільшого уникали публічних зауважень щодо того, скільки часу знадобиться Ірану для створення ядерної зброї, якщо він вирішить це зробити. Проте в приватному порядку офіційні особи США дали зрозуміти, що вони вірять, що Тегеран зможе створити ядерну зброю приблизно через рік.

Що відомо про санкції проти Ірану та ядерну угоду

Санкції проти Ірану — міжнародні торговельні обмеження, які забороняють експорт до Ірану атомної, ракетної і значної частини військової продукції, прямих іноземних інвестицій в газову, нафтову і нафтохімічну промисловість Ірану, експорт продукції тонкої нафтопереробки, а також будь-які контакти з Корпусом вартових Ісламської революції, банками та страховими компаніями, фінансові транзакції та співпрацю з морським флотом Ірану.

Санкції були запроваджені США після ісламської революції 1979 року в Ірані та розширені у 1995 році переліком фірм, контрольованих іранським урядом. У 2006 році Радбез ООН ухвалив резолюцію з вимогою припинити програму зі збагачення урану.

У 2015 році Іран, США, Росія, Китай, Німеччина, Франція та Велика Британія підписали Спільний всеосяжний план дій щодо іранської ядерної програми (СВПД), так звану ядерну угоду. Її мета запобігти створенню Тегераном ядерної зброї.

17 січня 2016 року США та ЄС заявили про зняття санкцій з Ірану і розблокування близько 100 млрд доларів в міжнародних та закордонних фінустановах. Іран заявив про готовність експортувати 500 тис. барелів нафти на добу з подальшим збільшенням експорту до 1 млн барелів.

У 2018 році за президента Трампа США в односторонньому порядку вийшли з ядерної угоди і знову запровадили масштабні санкції проти Тегерана.

Переговори про повернення дотримання умов ядерної угоди розпочалися в столиці Австрії у квітні 2020 року, але зайшли у глухий кут після обрання президентом Ірану у 2021 році прихильника жорсткої лінії у відносинах із Заходом Ібрагіма Раїсі. Тим часом Тегеран продовжує збільшувати запаси урану рівнів, що перевищують узгоджені в ядерній угоді.

У червні 2021-го МАГАТЕ повідомляла, що Іран накопичив та зберігає у 16 разів більше збагаченого урану, ніж це передбачається ядерною угодою 2015 року.

27 вересня 2021 року прем'єр-міністр Ізраїлю Нафталі Бенет пригрозив Ірану наслідками через подальше розгортання ядерної програми.

Організація атомної енергії Ірану (ОАЕІ) 1 серпня 2022 року запустила кілька сотень центрифуг для збагачення урану.

Читайте також

Китай планує збільшити втричі кількість ядерних боєголовок до 2035 року — Kyodo

Іран пообіцяв співпрацювати з МАГАТЕ — Reuters

Хакери виклали в мережу дані ядерної програми Ірану

Вибір редакції

На початок