ЄС обговорить заборону Польщі та Угорщини на імпорт зерна з України, а Єврокомісія готує новий пакет допомоги фермерам

ЄС обговорить заборону Польщі та Угорщини на імпорт зерна з України, а Єврокомісія готує новий пакет допомоги фермерам

ЗМІ
ЄС обговорить заборону Польщі та Угорщини на імпорт зерна з України, а Єврокомісія готує новий пакет допомоги фермерам
Протест румунських феремерів проти надлишку українського зерна, Будапешт, 17 квітня 2023 року, фото: AP

Посли країн-членів Європейського Союзу цього тижня у Брюсселі обговорять рішення Польщі та Угорщини про заборону імпорту зерна та інших харчових продуктів з України.

Про це пише Reuters із посиланням на високопоставленого чиновника ЄС.

"Ми очікуємо, що Польща та Угорщина нададуть певні пояснення, а також буде реакція Єврокомісії. Є проблема, і ми очікуємо, що Єврокомісія виступить з пропозицією з цього приводу...Подивимося, що ми можемо зробити в найближчі тижні і місяці", — зазначив посадовець.

Читайте також: Протести проти українського зерна в Європі. У чому проблема і що з цим робити Україні

Водночас Polskie Radio повідомляє, що найближчими днями Європейська комісія ухвалить рішення про збільшення пакета підтримки для фермерів п'яти європейських країн з 75 до 100 мільйонів євро.

Зокрема очікується, що загалом 30 мільйонів євро отримає Польща. Гроші на фінансову підтримку центру будуть надходити з кризового центру бюджету ЄС.

Зазначається однак, що ця фінансова підтримка не вирішить проблему надмірного припливу українського зерна та заборони на імпорт і транзит, запровадженої Польщею та Угорщиною.

Як пише видання, Єврокомісія ймовірно запропонує заходи для забезпечення того, щоб транзит зерна з України в межах коридорів солідарності досягав пункту призначення, тобто Африки, і не залишався в сусідніх з Україною державах.

"Спекулятивна патологія повинна бути усунена. Потрібні системні рішення", — сказала одна з дипломатів ЄС кореспондентці Polskie Radio.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

28 березня стало відомо, що Румунія і Польща ведуть переговори з Європейською комісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

30 березня польський прем'єр Матеуш Моравецький заявив, що в уряді Польщі планують розробити правила, які дозволять обмежити ввезення українського збіжжя до країни, бо "це зерно сьогодні дестабілізує наш ринок". У Єврокомісії заявили, що віддані подальшій підтримці України, однак імпорт українського збіжжя чинить тиск на сусідні країни, які фактично "завалені" українським зерном.

Під час візиту до Польщі 5 квітня Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Польщі обговорили ввезення українського зерна до ЄС через Польщу, на який скаржилися місцеві фермери. За словами Зеленського, вони знайшли вихід. Водночас президент не уточнив, про який саме вихід ідеться.

9 квітня заступник міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Януш Ковальський заявив, що Польща зупиняє імпорт українського збіжжя щонайменше до липня цього року, повідомив заступник міністра сільського господарства країни Януш Ковальський.

16 квітня уряд Угорщини також ухвалив рішення тимчасово заборонити імпорт агропродукції з України задля захисту інтересів місцевих виробників.

Читайте також

Ситуація навколо експорту українського зерна у Польщу заполітизована — Всеукраїнська аграрна рада

Цьогорічна посівна важча за 2022 рік — Всеукраїнська аграрна рада

Ніякого демпінгу не було: У МінАПК прокоментували призупинення експорту зерна з України

"Ми знайшли вихід": Зеленський про проблеми через експорт українського зерна до Польщі

Вибір редакції

На початок