Скільки церков УПЦ МП перейшли до ПЦУ у 2023 році — дослідження Опендатабот

Скільки церков УПЦ МП перейшли до ПЦУ у 2023 році — дослідження Опендатабот

Предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій
. Предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій. Фото: Уніан

У 2023 році 63 церкви УПЦ Московського патріархату перейшли до Православної Церкви України (ПЦУ).  Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот із посиланням на власний аналіз даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР). Найбільше церков здійснили перехід до ПЦУ на Київщині. Водночас деякі церкви у Чернівецькій області приховують свої зв'язки з країною-агресором.

Як нагадали в Опендатабот, від початку повномасштабної війни та до кінця 2022 року до Православної Церкви України перейшло 214 релігійних громад. У 2023 році майже третина церков, що змінили свою приналежність, розташовані на Київщині — 20 церков. У топ-3 також потрапили Вінниччина та Хмельниччина — по 10 релігійних установ, що перейшли до Православної Церкви України від початку року.

Мапа церков Московського патріархату від Опендатабот
Фото: з сайту Опендатабот

Згідно зі змінами до закону “Про свободу совісті та релігійні організації”, які набули чинності напередодні повномасштабного нападу РФ на Україну, релігійні установи мають відбивати свої зв'язки з країною-агресором у назві, додали в Опендатабот. Однак деякі церкви намагаються ці дані приховати. Тож, на виконання вимог закону, Мінʼюст почав інформувати про це, зазначаючи у назві установи в Єдиному державному реєстрі “не вказано про приналежність до Російської православної церкви”.

“Однак знайшлись такі релігійні організації Московського патріархату, що, намагаючись приховати свої зв'язки з РФ, всупереч вимог закону самочинно виправили назву від Мінʼюста змінили власноруч на минулу”, — відзначили аналітики Опендатабот.

Всі ці релігійні громади розташовані на території Чернівецької області.

Йдеться про такі установи, як:

  • “Релігійна громада парафії на честь Різдва Пресвятої Богородиці Чернівецько- Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Верхні Станівці Кіцманського району Чернівецької області”
  • “Релігійна громада парафія на честь Святителя Николая Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви міста Чернівці Чернівецької області”
  • “Релігійна громада парафії на честь Святої Троїці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Ржавинці Заставнівського району Чернівецької області”

Загалом, за даними Опендатабот, зараз в Україні залишається 8505 церков, що підпорядковуються Московському патріархату.

Області з найбільшою кількості церков Московського патріархату не змінились з кінця 2022 року. Це Донеччина (683 релігійних установ), Хмельниччина (613) та Вінниччина (563).

Аналітики платформи також відзначили, що зараз неможливо точно підрахувати повну кількість релігійних громад УПЦ МП в ЄДР. Єдине, що дає змогу ідентифікувати ту чи іншу релігійну установу — це назва, відзначили в Опендатабот.

"Згідно з коментарем Департамента релігій Міністерства культури для Texty.org, організації УПЦ Київського патріархату мають відповідну вказівку в назві. Якщо ж у назві установи зазначено ”Українська православна церква” без уточнення патріархату, то вона пов’язана з УПЦ МП", — наголошують в Опендатабот.

Що відомо про події, пов'язані з храмами Києво-Печерської Лаври

15 листопада 2022 року СБУ відкрила кримінальне провадження щодо співів із прославлянням Росії під час богослужіння у Києво-Печерській Лаврі.

2 грудня 2022 року президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з Росією.

Увечері 2 грудня Києво-Печерську Лавру зареєстрували як монастир Православної церкви України (ПЦУ).

31 грудня закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Українською православною церквою (МП).

Успенський собор і Трапезну церкву на території заповідника "Києво-Печерська лавра", повернули в державу. У відповідь УПЦ (МП) подала позов до суду через відмову використовувати храми Лаври.

З 29 березня з УПЦ МП розірвали договір про оренду Нижньої Лаври. Намісник Свято-Успенського монастиря УПЦ МП, що займає частину Лаври, заявив про відмову звільняти приміщення.

Читайте також

Росіяни намагаються заблокувати Авдіївку, Сили оборони за добу відбили 40 атак. 411 день війни. Онлайн

Митрополит УПЦ МП Онуфрій і понад 20 священників мають громадянство РФ — УП. У церкві заперечують

Епіфаній проводить службу на Вербну неділю у Києво-Печерській Лаврі

Одночасно з ПЦУ: Митрополит УПЦ МП Онуфрій провів службу в Лаврі на Вербну неділю

На початок