УПЦ МП не буде виселятися з приміщень Лаври — Павло (Лебідь)

УПЦ МП не буде виселятися з приміщень Лаври — Павло (Лебідь)

Доповнено
УПЦ МП не буде виселятися з приміщень Лаври — Павло (Лебідь)
Києво-Печерська Лавра. Фото: УНІАН

Українська православна церква московського патріархату не має наміру виселятися з Києво-Печерської лаври. Про це у відеозверненні заявив намісник Свято-Успенського монастиря УПЦ (МП), який займає частину Лаври, Павло Лебідь.

"Ми не маємо наміру виселятись і не будемо, тому що зараз є закони, які на боці людини. Погрожувати, що з нами розправляться, — це не 17-й рік. Сьогодні є всесвітня спільнота, є якась культура", — сказав Павло.

Митрополит також додав, що не проти, щоб у Лаврі спеціально створена комісія шукала ймовірні порушення у використанні майна.

Раніше Пало Лебідь у своїй проповіді заявляв, що монахи мають намір відстоювати свої права у питанні щодо необхідності звільнити до 29 березня приміщення Києво-Печерської лаври.

"29 березня ми, монахи, понад 200 людей, повинні залишити стіни Києво-Печерської лаври, свій дім. Ми будемо до кінця відстоювати свої права, до останнього свої святині", — сказав митрополит Павло.

Своєю чергою речник УПЦ МП архієпископ Климент повідомив Суспільному, що церква у своїх подальших діях керуватиметься чинним законодавством.

"Якщо закон буде визначати ту чи іншу нашу дію або недіяльність в питанні майна, пов’язаного з Києво-Печерському лаврою, ми так і будемо вчиняти. Чіткої відповіді, як я зрозумів, і в міністерства культури немає. Вони з одного боку кажуть, що потрібно виїхати, а з іншого — вони не уявляють, що буде з Лаврою, якщо звідти виїдуть всі монахи", — розповів Климент.

Якщо монахи УПЦ МП не залишають приміщення Лаври, заповідник "Києво-Печерська лавра" звертатиметься до правоохоронних органів, повідомив Суспільному директор заповідника Олександр Рудик.

"Якщо вони не виселяться і не подадуть до суду, як вони мають право, то ми будемо звертатися до правоохоронних органів у зв’язку з проханням надати сприяння у звільненні державних будівель і споруд, які їм були передані. На сьогодні в результаті попередження про розірвання договору в двосторонньому порядку, вони (приміщення Лаври — ред.) мають бути звільнені", — сказав Рудик.

Що відомо про "виселення" УПЦ МП з Лаври

31 грудня закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Українською православною церквою (МП).

УПЦ (МП) 10 березня повідомила, що з 29 березня з нею розривають договір про оренду Нижньої Лаври. У Мінкульті підтвердили про надсилання релігійній організації листа-попередження від керівництва Національного заповідника "Києво-Печерська лавра". Водночас в УПЦ МП не вважають цю заяву юридичним документом.

У документі згадується, що договір про безоплатне користування будівлями Лаври та іншим державним майном було укладено між заповідником і Свято-Успенською Києво-Печерською Лаврою (Чоловічий монастир) ще в липні 2013 року.

Заповідник також попередив, що з 29 березня 2023 року договір буде розірвано. Однією з підстав названо висновки міжвідомчої робочої групи, яка була створена постановою Кабміну у грудні 2022 року і яка виявила "порушення Монастирем умов договору про використання державного майна".

Монастирю вказують на необхідність звільнити будівлі, що перебувають на балансі заповідника. Цю територію називають "Нижня Лавра". Також інформується про створення комісії, яка займатиметься процесом прийому-передачі держмайна, яке використовувалось УПЦ МП на території заповідника Києво-Печерська лавра.

Речник УПЦ МП Климент вважає, що попередження від керівника Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" навряд чи можна назвати юридичним документом. Про це він заявив у коментарі Суспільному. За словами речника, лист більше схожий на "ультиматум".

Міністр культури Олександр Ткаченко повідомив, що від 11 березня працюватимуть робочі групи, утворені заповідником для інвентаризації майна та обстеження технічного стану будівель і споруд Лаври.

Читайте також

"Московський патріархат": чому прибрали МП з назви УПЦ та чи означає це розірвання зв’язку з російською церквою

На початок