6 квітня — 407 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Лідер КНР Сі Цзіньпін висловив готовність поговорити з президентом України Зеленським, коли на це будуть "відповідні умови та час".
- Україна та Польща спільно вироблятимуть танкові снаряди калібру 125-мм. Українська сторона надасть свої технології та фахівців, а польська — відповідні потужності. Також Польща надає новий пакет військової допомоги Україні, повідомив президент Зеленський на пресконференції під час візиту до Польщі. До нього увійдуть: МіГи, БТР Rosomak, самохідні міномети Rak, ПЗРК Piorun та інше озброєння.
- Результати розслідування підтвердили, що вибухи на трубопроводах "Північного потоку" є "грубим саботажем", заявив шведський прокурор Люнгквіст.
- Армія РФ наступає на чотирьох напрямках — Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському. Також у росіян немає "снарядного голоду". Найскладніша ситуація — у Бахмуті, якщо там буде загроза втратити українських військових, то будуть прийняті "відповідні правильні рішення", повідомив Зеленський.
- 49 країн засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн.
- У Москві зайнялась пожежа в одній з будівель Міноборони Росії неподалік Кремля.
- Додому повернули вихованця Олешківського будинку-інтернату Херсонської області, якого депортували до РФ.
Суспільне завершує текстовий онлайн подій 6 квітня. Хроніку війни 7 квітня — читайте тут.
Візит у Польщу має бути відчутним для фронту — Зеленський
Президент Володимир Зеленський зазначив, що його візит до Польщі має бути відчутним "для нашого фронту". Про це він сказав у вечірньому зверненні.
Зеленський зазначив, що сьогодні весь день був у Києві і проводив внутрішні наради та готувався до заходів, запланованих на найближчі тижні.
"Провів нараду з главою уряду Шмигалем, більше щодо поточних питань. Координація державних кроків, рішень. Нарада щодо безпекової ситуації, роботи правоохоронних органів. Наш міжнародний порядок денний – підготовка зустрічей, переговорів, звернень", — сказав він.
Президент також був на звʼязку з військовими, обговорювали усе, що стосується найгарячіших точок передової.
"Дуже важливо, що зміст візиту в Польщу, робота нашої делегації у Варшаві та в постійній комунікації з польськими партнерами мають бути відчутними для нашого фронту. Оборона й захист наших людей, підтримка нашої стійкості, передусім воїнів, – це питання номер один на всіх переговорах і зустрічах. Саме оборона – зброя, боєприпаси, нові оборонні системи для України", — сказав Зеленський.
Він подякував Польщі за те, що "цей візит став дійсно змістовним".
У Росії вперше судять українського військового — ЗМІ
У російському Ростові-на-Дону південний окружний військовий суд розпочав розгляд справи 44-річного українського морського піхотинця Антона Чередника, якого звинувачують у вбивстві мирного жителя у Маріуполі. Це перший судовий процес над українським військовим у російському суді, до цього всі подібні справи слухалися у судах самопроголошених "ДНР" та "ЛНР".
Про це повідомляє видання "Ґрати".
За версією звинувачення, у березні минулого року він у Маріуполі застрелив мешканця селища Мирне, що на Донеччині, Олександра Піскунова. Слідство стверджує, що він зробив це після того, як Піскунов не зміг пояснити що таке "паляниця".
За словами прокурорки, Чередник зробив це "на тлі ненависті до представників російської національності, прихильників "русского міра" та осіб, які підтримують суверенітет самопроголошеної "ДНР".
Звинувачення стверджує, що Чередник двома пострілами вбив Піскунова з відстані трьох метрів. Піскунов отримав два наскрізні поранення в груди та помер на місці.
Також Чередника, який служить у ЗСУ у званні старшого сержанта, звинувачують у нібито жорстокому поводженні з цивільними та "проходженні навчання для терористичної діяльності" і "намірах захопити владу" у самопроголошеній "ДНР".
Після виступу прокурора головуючий суддя В'ячеслав Корсаков запитав, чи Антон Чередник визнає себе винним. Морпіх відповів, що частково лише у вбивстві, і додав, що готовий дати в суді свідчення. Наміру захопити владу він не визнав, як і те, що проходив навчання, щоб здійснити теракт.
Адвокат Чередника, Володимир Бакулов, якого йому призначили у коментарі російському порталу Activatica.org розповів, що в ході попереднього слідства український військовий "в повному обсязі визнавав себе винним". Під час судового засідання Чередник змінив позицію.
"Для того, щоб з'ясувати його остаточну позицію про визнання або невизнання, часткове або повне визнання вини за його клопотанням суду, буде призначена зустріч у СІЗО наодинці з підсудним, де він остаточно роз'яснить свою позицію. Ми з ним визначимо лінію та форму захисту і надалі її дотримуватимемося", — сказав Бакулов.
Морський піхотинець Антон Чередник
У березні 2016 року Антон Чередник прийшов до Криворізького міського військового комісаріату добровольцем і вступив до ЗСУ. Влітку того ж року разом з іншими добровольцями 501-го окремого батальйону 36-ї окремої бригади морської піхоти ЗСУ пройшов навчання у 169-му центрі сухопутних військ України "Десна" у Чернігівській області.
На початку повномасштабного вторгнення РФ він служив у 501-му окремому батальйоні морської піхоти у званні старшого сержанта.
4 квітня 2022 року Антон Чередник потрапив у полон, а вже 8 квітня його відправили до СІЗО Донецька. Тоді російська сторона повідомляла про кількасот бійців 501-го батальйону, які потрапили в полон під Маріуполем. Частина з них спробувала прорватися з оточення й опинилася в полоні, а частина змогла відійти до заводу "Азовсталь", де на той час тримали оборону бійці батальйону "Азов" та інші захисники міста.
Катували цивільних у Бучі: судитимуть чотирьох військових РФ з 64-ої бригади
Підполковника та ще трьох російських військових з 64-ої бригади судитимуть за катування жителів Бучі. Про це повідомляє Офіс Генпрокурора.
Розслідуванням встановлено, що у березні 2022 року під час окупації Бучі озброєні російські військові вдерлися до будинку одного з місцевих мешканців.
"На виконання наказу підполковника, військовослужбовці РФ вивели господаря будинку на вулицю, повалили на землю та били його руками й ногами по різних частинах тіла, вимагаючи надати інформацію про патріотично налаштованих мешканців Бучі", — йдеться в повідомленні.
Згодом чоловікові зав’язали очі рушником та привели до штабу, де утримували цивільних. Там його продовжили бити, змусили повністю роздягнутися і шукали на тілі татуювання.
"Також військові РФ імітували страту затриманих людей. Чоловіку вдалося втекти, коли росіяни повели на страту інших мирних жителів", — зазначили в прокуратурі.
Військових 64-окремої мотострілецької бригади 35 загальновійськової армії РФ судитимуть за фактом жорстокого поводження з цивільним населенням (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України).
У Куп'янському районі Харківщини змінюється тривалість комендантської години
Про це Суспільне Харків повідомив т.в.о. начальника Куп'янської районної військової адміністрації Андрій Канашевич.
"Із завтрашнього дня (7 квітня — ред.) трохи змінюємо тривалість комендантської години. Вона буде з 20:00 до 6:00 за виключенням двох громад — Великобурлуцької та Шевченківської. У цих громадах все без змін — з 22:00 до 6:00", — сказав Канашевич.
Зміна пов'язана, зокрема, зі збільшенням світлового дня. Рішення прийняли після консультація із військовими, поліцією, СБУ, зазначив т.в.о. начальника адміністрації.
Греція допомагатиме Україні у рамках "Рамштайн", але Leopard 2A6 відправляти не буде — міністри оборони
Глава Міноборони Греції Нікос Панагіотопулос заявив, що його країна не буде передавати Україні танки Leopard 2A6. Міністр оборони України Олексій Резніков під час візиту до Афін зазначив, що Греція продовжить надавати Україні оборонну підтримку у рамках "Рамштайн".
Як повідомляє Armyvoice, Панагіотопулос на засіданні комісії з питань нацоборони та іноземних справ парламенту заявив, що Греція не відправлятиме Leopard 2A6 в Україну.
"Греція відправила кілька БМП та має відправити ще кілька. Греція направила боєприпаси різного калібру", — сказав він.
Панагіотопулос наголосив, що позиція його країни від початку "чітка і недвозначна".
"Ми даємо те, що можемо дати, і не даємо нічого, що хоча б трохи послабить нашу власну обороноздатність, враховуючи наші власні виклики національній безпеці", — сказав грецький міністр.
Міністр оборони України Олексій Резніков 6 квітня в Афінах зустрівся з Панагіотопулосом і зазначив, що Греція продовжить надавати Україні оборонну підтримку у рамках "Рамштайн".
"Дуже продуктивна зустріч із моїм колегою, міністром оборони Нікосом Панагіотопулосом. Я вдячний нашим грецьким друзям за непохитну підтримку нашого суверенітету та територіальної цілісності, гуманітарну та оборонну допомогу (БМП, боєприпаси) та їхню не припинювану участь у "Рамштайні", — написав він у Twitter.
"Виїхати хочуть вже поранені". Українські прикордонники обороняють Бахмут та вивозять звідти людей
Підрозділи прикордонної служби разом із іншими оборонцями ведуть бої за Бахмут на Донеччині, не дають армії РФ оточити місто, а також вивозять цивільних. Який вигляд має Бахмут зараз та як діють російські армійці та найманці показали українські прикордонники.
Як розповідає у відео боєць прикордонної служби Федір, попри складність та небезпеку вони продовжують виконувати бойові задачі — не дають ворогу окупувати Бахмут.
"Евакуйовуються [цивільні] тільки вже тоді, коли поранені, або вкрай вже не можуть тут перебувати, тоді вони звертаються до нас по допомогу. Нещодавно мої військовослужбовці евакуйовували поранену жінку. В неї було поранення грудної клітини, внаслідок мінно-вибухової травми. Також евакуйовували родину з дітьми", — каже прикордонник Мирослав.
В Ізюмі відновило мовлення "Радіо Промінь"
Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.
"Завдяки зусиллям працівників Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення жителі Харківщини знову можуть отримувати інформацію на частоті 106,5 МГц", — зазначили у МКІП.
У міністерстві пояснили, що об’єкт Концерну в Ізюмі зазнав пошкоджень ще на початку війни, 24 березня 2022 року ракетним ударом було зруйновано телевежу. Однак після звільнення міста від росіян у вересні минулого року вже за місяць там вдалося налагодити трансляцію "Українського радіо" на частоті 102,5 МГц.
Нині відновлювальні роботи на об’єктах тривають.
У ГУР обіцяють "багато цікавого" російським військовим
Співробітники Головного управління розвідки Міноборони готують сюрпризи для російської армії на землі, у повітрі й на воді. Про це повідомили у Головному управлінні розвідки Міноборони.
"А ми, знаєте, за останній рік дуже полюбили проводити операції з використанням літальних апаратів. Тому окупантам приготуватися: ми вас знищували, знищуємо і будемо знищувати! В режимі нон-стоп! Вдень і вночі! На землі, у повітрі й на воді! Немає ще такого місця на Землі, де ви б могли сховатись, й ми б не дістали всіх, хто завдав такого горя нашій Батьківщині!", — зазначили розвідники у Телеграмі.
Сили оборони суттєво потіснили окупантів на Кінбурнській косі – Гуменюк
Сили оборони суттєво потіснили росіян на Кінбурнській косі, однак РФ час від часу обстрілює Дніпровсько-Бузький лиман. Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" повідомила керівник об’єднаного пресцентру оперативного командування "Південь" Наталія Гуменюк.
"Ми працюємо досить успішно, про що є вже певна інформація, але про наші успіхи розповідати ще зарано, тому робота продовжується. А звітувати будемо трошки пізніше. У загальному можу зазначити, що ми суттєво потіснили ворога на Кінбурнській косі. Хоча раз на дві доби противник наважується витягнути артилерійську установку, щоб позначити свою присутність на західній частині Кінбурнської коси й обстріляти Дніпровсько-Бузький лиман, натякаючи на контроль за морськими транспортними шляхами. Однак стійкого перебування ворога там не фіксується", — наголосила Гуменюк.
Вона додала, що сили РФ скупчуються ближче до материкової частини, де ховаються за місцевим населенням.
"Він (ворог — ред.) скупчується ближче до материкової частини й ховається там за місцевим населенням тих населених пунктів, які ближче до материка", — сказала Гуменюк.
Армія РФ з важкої артилерії вдарила по Нікополю та Марганецькій громаді на Дніпропетровщині
Російська армія вдарила по Нікополю та Марганецькій громаді. Про це повідомляє голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук.
"Знову обстріли, знову Нікопольщина під ворожим вогнем. Протягом дня окупанти двічі вдарили по району: поцілили по Марганецькій громаді та по самому Нікополю з важкої артилерії", — написав він.
Наразі наслідки атак уточнюються. Люди не постраждали.
У всіх інших районах області вдень було тихо.
Напередодні внаслідок обстрілу в Нікополі було зруйновано магазин, потрощено майже півтора десятка приватних будинків і ще 15 господарських споруд.
Судитимуть підполковника та ще трьох військових РФ, які катували мешканців Бучі — ОГПУ
Прокурори Київської обласної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт щодо підполковника, двох сержантів та рядового 64-окремої мотострілецької бригади 35 загальновійськової армії РФ за фактом жорстокого поводження з цивільним населенням у Бучі.
У повідомленні Офісу генпрокурора ідеться, що ці військові "катували мирних мешканців Бучі та імітували їх страту".
Одному потерпілому вдалося втекти від військовослужбовців РФ у той момент, коли вони повели на страту інших мирних мешканців, додали в ОГПУ.
Росіяни обстріляли з артилерії прикордоння Сумщини – ОК "Північ"
Російські війська вчергове обстріляли прикордоння Сумської області з артилерії.
Про це повідомляє оперативне командування "Північ".
З 16:30 до 16:50 зафіксовано 11 ударів, ймовірно зі ствольної артилерії, в районі населеного пункту Рівне.
"Про втрати серед місцевого населення чи пошкодження цивільної інфраструктури інформація не надходила", — ідеться в повідомленні.
Армія РФ обстріляла село Зміївка на Херсонщині
Армія РФ обстріляла село Зміївка Бериславської громади. Вибухівку скинули з безпілотника. Чотири людини поранені, їх шпиталізували, повідомив голова ОВА Прокудін.
Резніков подякував Греції за підтримку України – Міноборони
Міністр оборони України Олексій Резніков в рамках офіційного візиту до Греції зустрівся з грецьким колегою Нікосом Панагіотопулосом та подякував за непохитну підтримку України. Про це повідомляє Міноборони України.
"Дуже продуктивна зустріч із моїм колегою, міністром оборони Нікосом Панагіотопулосом. Я вдячний нашим грецьким друзям за непохитну підтримку нашого суверенітету та територіальної цілісності, гуманітарну та оборонну допомогу (БМП, боєприпаси) та їхню триваючу участь у "Рамштайні", — йдеться в повідомленні.
У лютому в міністерстві оборони Греції за підсумками участі міністра оборони Греції Нікоса Панагіотопулоса на зустрічі “Рамштайн” повідомили, що Греція виділила Україні черговий пакет військової допомоги, до якого увійшли два десятки БМП та боєприпаси.
Розвиток українських дронів, кібератаки росіян та нова посада — інтерв’ю з Михайлом Федоровим
Українські дрони розвиватимуться, а після перемоги України військові ІТ-продукти будуть купувати в інших країнах, каже Михайло Федоров. В інтерв’ю Суспільне Новини Федоров, — віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій, — розповів про запуск нової мілітар-платформи. За його словами, там за консультаціями Міноборони можуть отримати фінансування та розвивати винаходи для армії. Також він розповів про розвиток галузі українських дронів та ймовірну закупівлю нового типу БПЛА. Який потенціал в українських дронів, як планують спростити проходження військово-лікарських комісій, та чи готова Україна до російського кібернаступу — про це Михайло Федоров в інтерв’ю Суспільне Новини.
Китай має зробити вибір у питанні війни в Україні — ОП
Китай має прийняти рішення, чи активно проявлятиме свою позицію щодо війни в Україні, чи стоятиме осторонь. Таку думку радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк висловив в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини".
"Китай сьогодні робить вибір, чи буде він активно в цій війні себе проявляти, чи буде стояти осторонь. Для цього, безумовно, було б бажано отримати телефонну розмову між Президентами Китаю та України. Ми сьогодні чуємо, що такі сигнали є, але давайте дочекаємось логістики. Буде логістика, поговоримо про це. Але мені здається, що позиція Китаю суттєво змінилася. Я підкреслюю: суттєво змінилась. І позиція ця не є такою, як на цьому довгий час наголошувала РФ", — сказав Подоляк.
Він зазначив, що Китай має прийняти для себе рішення, "чи буде він грати в глобальний політичний порядок денний, чи буде стояти осторонь по відношенню до того, що ми сьогодні бачимо на території України".
Як повідомлялося, Голова КНР Сі Цзіньпін у ході тристоронньої зустрічі з президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн та президентом Франції Еммануелєм Макроном наголосив, що позиція Китаю стосовно "кризи в Україні" зводиться до підтримки переговорів про мир.
Читайте також: Дуда: Якщо мені хтось говорить про мирні переговори, я питаю: "Ти був у Бучі?"
Росіяни досі не відмовились від планів ліквідувати Зеленського — Данілов
Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що Росія намагалась ліквідувати Володимира Зеленського неодноразово і досі не відмовилася від своїх планів.
Про це повідомляє Укрінформ.
"Завдання щодо ліквідації Володимира Зеленського Російська Федерація не зняла з порядку денного", – сказав секретар РНБО.
Данілов підкреслив, що російським спецслужбам не вдалося ліквідувати Зеленського фізично, тому зараз вони сконцентровані на політичному знищенні президента.
"Росія прагне політичної ліквідації нашого президента, тому що він усьому світові показав і довів, що є лідером нації, лідером країни. Росіян це точно не влаштовує", – зазначив секретар Ради нацбезпеки.
Він також додав, що найактивнішими росіяни були у лютому та на початку березня. Зараз таких спроб поменшало, але, за словами Данілова, загроза для життя президента існує завжди.
"РДК" заявляє, що знову побував у Брянській області РФ
"Російський добровольчий корпус" заявив, що "знов відвідав" Брянську область. Бійці стверджують, що виконували бойові завдання, а також змогли поспілкуватися з місцевими жителями, вручити їм свої листівки та "попросили сховатись на час бойових дій".
Міноборони РФ заявило, що у Брянській області "припинено спробу проникнення диверсійно-розвідувальної групи чисельністю понад 15 бойовиків", пише підконтрольне Кремлю агентство "РИА-Новости".
Читайте також: ГУР: Події у Брянській області — внутрішнє протистояння між громадянами Росії
Найінтенсивніші бої тривають поблизу Бахмута, Авдіївки та Мар’їнки – Генштаб
Окупаційні війська РФ ведуть найінтенсивніші бойові дії поблизу населених пунктів Бахмут, Авдіївка та Мар’їнка. Упродовж доби українські захисники відбили понад 20 атак загарбників.
Про це повідомляє пресслужба Генштабу ЗСУ, інформуючи про ситуацію на фронті станом на 18.00.
"Противник продовжує зосереджувати основні зусилля на веденні наступальних дій на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Протягом доби, завдяки мужності кожного воїна, було відбито більш як 20 атак загарбників. Найінтенсивніші бойові дії тривають за населені пункти Бахмут, Авдіївка та Мар’їнка", — йдеться в повідомленні.
В Україні запрацював мобільний додаток для пошуку дітей Reunite Ukraine
Заступник голови Нацполіції України Олександр Фацевич зазначив, що основною функцією мобільного додатку Reunite Ukraine є пошук дітей, які безвісти зникли, а також возз’єднання членів сімей, які були внутрішньо переміщені, виїхали за межі України або були незаконно депортовані до російської федерації, Білорусі чи тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим.
"Це – один з інструментів пошуку дітей та возз'єднання їх із сім’ями. Якщо завдяки таким інструментам ми знайдемо навіть одну дитину або возз'єднаємо навіть одну сім’ю – це вже буде маленькою перемогою. І з кожним кроком ми зможемо повернути всіх українських дітей додому. Це й можливість для нас безпечно отримати від небайдужих людей інформацію про дітей, які знаходяться на території держави-агресора та Білорусі", – наголосив Фацевич.
Своєю чергою Головна виконавча директорка та співзасновниця компанії Find My Parent Деніель Доура, що в основі додатка для пошуку українських дітей лежить технологія, ефективність якої вже вдалося випробувати в інших країнах.
Згідно з даними, які озвучив під час презентації Олександр Фацевич, з початку повномасштабного вторгнення російських військ до України, в органи поліції надійшло понад 11 тисяч заяв та повідомлень про зникнення дітей. Кількість незнайдених дітей становить – 381.
За даними Національного інформаційного бюро, депортовано понад 19,5 тисяч дітей.
За даними з відкритих джерел, озвучених РФ, понад 740 тисяч дітей, яких Росія начебто евакуювала.
За даними різних міжнародних організацій, понад 2 мільйони дітей були змушені переміститися до інших країн та близько 3 мільйонів дітей були внутрішньо переміщені.
У Маріуполі загарбники набирають "добровольчу дружину" з підлітків призовного віку — Андрющенко
У захопленому російськими військовими Маріуполі окупанти набирають "добровольчу дружину" з підлітків призовного віку для навчання тактики ведення боїв.
Про це повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, опублікувавши відповідні фото.
"Ніякої мобілізації в Маріупольському районі. Офіційно. Просто набір «добровольчої дружини» з підлітків призовного віку та навчання тактики ведення боїв. Ніякої мобілізації та подальшого фронту. Правда, це не точно", — написав Андрющенко.
Він зазначив, що таким чином окупаційна влада проводить приховану мобілізацію маріупольців для відправки потім їх на війну проти України.
"Що ще вигадає окупаційна влада, аби приховати повзучу мобілізацію на окупованих територіях?", — зауважив радник мера.
"Мій син був в пакеті №9". Історія матері двох азовців, які боронили Маріуполь
Неля Шастун — мати двох оборонців Маріуполя. Її сини воювали у складі полку "Азов". Старший загинув під час боїв у місті у квітні 2022 року. Жінка змогла розшукати його могилу у окупованому Маріуполі, а коли тіло вивезли опізнала після ДНК-експертизи. Другий син Нелі був 86 днів у оточеному росіянами місті, на заводі "Азовсталь", звідки потрапив у полон. Вона робила все, аби пришвидшити звільнення сина. 31 грудня він повернувся до України. Нині Неля разом із організацією "Жінки зі сталі" продовжує боротьбу за всіх інших бранців.
Ігнат: F-16 — найефективніша зброя проти російської авіації
Західний винищувач F-16 — саме той літак, який може нести сучасне високоточне і далекобійне озброєння, яке здатне збивати на великих відстанях повітряні цілі, такі як російські СУ-35, які завдають ударів керованими бомбами, сказав в ефірі телемарафону "Єдині новини" речник командування Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат.
"Важливий не літак, а авіаційна платформа. Це має бути винищувач покоління четвертого покоління, який може застосовувати сучасне озброєння. Літак не потрібен для того, щоб на ньому виконувати фігури вищого пілотажу", — сказав Юрій Ігнат.
Якщо Україна отримає такі винищувачі, то у Повітряні Сили України зможуть ефективно завдавати ударів по наземних цілях росіян керованими авіаційними або крилатими ракетами, а також будуть мати озброєння для боротьби з надводними цілями.
"Для того, щоб захистити наші "зернові коридори", навести лад в Чорному морі. Тому що ракети "Гарпун", які є в ЗСУ теж дуже потужний вид озброєння. І він, якщо з землі застосовується, то це менша дистанція польоту, а при пуску з літака. Тому винищувачі четвертого покоління потрібні нам для завоювання переваги в повітрі", — підкреслює Ігнат.
РФ обстріляли Запоріжжя
Голова Запорізької ОВА повідомив, що росіяни поцілили в п'ятиповерховий будинок в місті Оріхів. Попередньо відомо, що удар завдано з РСЗВ. Крім цього, по місту нанесено авіаудар, який пошкодив житловий сектор.
Також військові РФ вдарили по Гуляйполю. Дві ракети поцілили в об'єкт цивільної інфраструктури. Ударною хвилею пошкоджено прилеглі багатоповерхові будинки. Інформація щодо постраждалих уточнюється.
Сі Цзіньпін готовий поговорити з Зеленським, коли будуть "відповідні умови"
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн повідомила на пресконференції в Китаї, що вона закликала президента Сі Цзіньпіна звʼязатися з президентом Зеленським.
"Я знаю зі своїх телефонних дзвінків, і президент Зеленський про це публічно просив. Тому було цікаво почути, що президент Сі підтвердив свою готовність поговорити, коли будуть відповідні умови та час. Я вважаю, що це позитивний елемент", — сказала вона.
РФ намагається поповнити втрати на Донецькому напрямку — Дмитрашківський
Російські війська намагаються атакувати поблизу Авдіївки та Мар'їнки. ЗСУ відбиває атаки та знищує російських військових. Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомив речник об'єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Олексій Дмитрашківський.
"5 квітня російська армія атакувала 34 рази з них три — вночі. Війська РФ обстрілюють населені пункти з авіації та артилерії. 5 квітня 7 авіаційних ударів. Ближче до вихідних у російських військових наступає гостра потреба боєприпасів та військових. Відомо, що у Білорусі формуються ешелони. Вони надаються відправити близько чотири тисячі людей, що навчали на полігонах", — каже Олексій Дмитрашківський.
За словами Дмитрашківського, за минулий тиждень українські військові знищили чотири тисячі російських окупантів. РФ намагається поповнити втрати.
"Скоріш, вони їдуть на Донецький напрямок, бо на Бахмутському та Авдіївському напрямках РФ має серйозні втрати", — розповів речник.
Як нейрохірурги в лікарні Дніпра рятують українських бійців
Лікарі-нейрохірурги лікарні імені Мечникова, що у Дніпрі кожного дня рятують життя українським бійцям із найскладнішими пораненнями – пораненнями голови. Струси мозку, контузії та уламки вимагають надскладних операцій та найвищого професіоналізму.
Україна шукає можливості для поверення дітей з РФ — Офіс генпрокурора
Єдиного прозорого алгоритму чи механізму який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей на сьогодні немає.
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" сказала начальниця департаменту захисту інтересів дітей та протидії насильству Офісу генпрокурора України Юлія Усенко.
"У випадках, коли ми повертали дітей — на сьогодні з 16 тисяч тільки 328 повернулися додому — це окрема історія, алгоритм, взаємодія наших громадян, які змогли повернути дитину додому. Всі наші органи та дипломати перебувають у постійному діалозі з міжнародними організаціями, з іншими країнами з метою того, щоб знайти єдиний механізм повернення дітей", — сказала Юлія Усенко.
За її словами 328 дітей, це небагато у порівнянні із загальною кількістю депортованих дітей.
"Але ми маємо розуміти, що за кожною цією цифрою стоїть доля конкретної дитини й родини. І це дуже складний механізм, який іноді забирає місяці для того, щоб дитина повернулася додому", — зауважила Усенко.
Щодо повернення дітей-сиріт Юлія Усенко каже, що "особливого бажання у РФ повернути їх Україні немає" і конструктивного діалогу стосовно цього питання наразі не складається.
"Чуючи риторику росіян, ми бачимо, що особливого бажання повертати наших дітей не те, що немає, а навіть на конкретні наші звернення і наші спонукання повернути особливо дітей-сиріт, оскільки ці діти перебувають під опікою саме держави Україна, немає. Тому тут жодного діалогу по сьогоднішній день в нас, на жаль, немає", — каже Усенко.
Говорячи про відповідальність росіян, які примусово переміщують і депортують українських дітей та передають їх на виховання в російські сім'ї вона зауважила, що це відбувається всупереч їхньому спростуванню стосовно того, що вони рятують дітей, евакуюють їх з небезпечних місць і пропонують "краще життя".
"Завжди треба пам’ятати про контекст. Ці діти переміщаються саме завдяки росіянам. Росія розпочала повномасштабну війну проти України, зруйнувала домівки, зруйнувала життя і зараз говорить про те, що вони евакуюють наших дітей. А потім з якоїсь причини передають їх на виховання в сім’ї своїх громадян. Фактично в іншу людську групу, не переживаючи про те, що ця дитина хоче жити в Україні, навчатися рідної мови. І взагалі має право на свою ідентичність та національну приналежність", — підкреслює Юлія Усенко.
За її словами відповідальність росіян за це буде як на міжнародному, так і на національному рівні в Україні.
"Якщо ми говоримо про відповідальність на рівні Міжнародного кримінального суду, то вона може сягати до 30 років ув’язнення або довічно. Наша національна правоохоронна система рухається за двома напрямками. Це як за воєнними злочинами — передбачено від 8 до 12 років позбавлення волі за депортацію та переміщення. Якщо депортація розглядається як елемент геноциду передбачається позбавлення волі від 10 до 15 років і довічне ув’язнення", — сказала Юлія Усенко.
Омбудсман пояснив, хто і за яких обставин із родини військовополоненого може отримати 100 тисяч грн
Рідні військовополонених можуть отримати виплати від держави, що зберігаються за українськими військовослужбовцями, які потрапили у полон. Це пояснив Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Як зазначив омбудсман, за полоненими військовослужбовцями зберігаються виплати грошового забезпечення в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років. Також ідеться про інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення постійного характеру та інші його види з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення. А також про додаткову винагороду в розмірі до 100 тисяч грн пропорційно участі у бойових діях чи здійсненні заходів з відсічі та стримуванні збройної агресії.
Грошове забезпечення виплачується членам сімей військовослужбовців у такій послідовності:
- Дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності — повнолітнім дітям, які проживають разом з військовослужбовцем;
- Законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства, незалежно від їхнього віку);
- Особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі й не мають дітей.
“У разі письмової відмови однієї з осіб від виплати грошового забезпечення її частка рівномірно розподіляється між іншими особами, які мають право на її одержання”, — пояснив омбудсман.
Виплата грошового забезпечення та додаткової винагороди здійснюється з дня захоплення військовослужбовців у полон або заручники, а також інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти. Для цього члени сімей військовослужбовців мають написати заяву на ім’я командира (начальника, керівника) військової частини (установи, організації).
У Херсоні вчергове чутно вибухи, повідомляють наші кореспонденти.
На Великдень у Запорізькій області існує ймовірність атак РФ — ЗОВА
Жителів Запоріжжя та області закликають уникати масових скупчень на Великдень і не нехтувати сигналами повітряної тривоги, оскільки існує ймовірність російських атак.
Про це повідомив сьогодні, 6 березня, начальник ЗОВА Юрій Малашко під час зустрічі з представниками духовенства:
"Не варто сподіватися на затишшя у святкові дні, бо не виключається можливість ворожих атак. А тому головна щоденна задача кожного — безпека здоров'я і життя, своє власне і оточуючих людей, бо кожне життя безцінне".
Юрій Малашко закликав жителів Запорізької області не нехтувати сигналами повітряної тривоги, перебувати в укриттях, уникати масових скупчень і провести Великодні свята в безпеці.
Також у ЗОВА радять зменшити кількість людей, які одночасно будуть перебувати у храмах, максимально використовувати можливості святкування онлайн. У разі повітряної тривоги, всі присутні мають спускатися у сховища при храмах, у разі відсутності – пройти в найближче укриття.
Кількість нових вакансій стабільно зростає: звіт Опендатабот про ринок праці, зарплати, бізнес та сферу IT
Станом на квітень 2023 року ринок праці в Україні стабілізувався, у березні кількість активних пропозицій про роботу зросла на 14% порівняно з лютим, хоча це все ще менше, аніж було до початку повномасштабного вторгнення Росії. Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот.
Зазначається, що загалом у березні на Work.ua було розміщено 75,5 тисяч вакансій. Найбільший приріст вакансій за місяць зафіксовано на Миколаївщині (+32%), Черкащині (+23%) та на Одещині (+22%). Водночас найбільш активно українці шукають роботу на Київщині, у Львівській, Дніпропетровській та Одеській областях.
За даними Опендатабот, у березні відчутно скоротились зарплати аграріїв та фахівців у галузі сільського господарства — на 10%, до 17,5 тисяч грн. Натомість топ фахівців з найвищими гонорарами майже незмінний котрий місяць поспіль — це медіабайери (52,5 тисячі) та водії-міжнародники (40 тисяч).
"Криза в українському IT продовжується, проте роботодавці починають проявляти більшу активність"
У звіті зазначається, що у березні IT-компанії опублікували 15 тисяч вакансій. Це на 1,5 тисячі більше, ніж у лютому, але все ще менше, ніж наприкінці 2022.
"Айтівці активно шукають роботу: у березні було майже 327 тисяч відгуків на вакансії. Це черговий рекорд, адже останній найбільший показник — 290 тисяч — було зафіксовано у січні", — додають в Опендатабот.
За даними платформи, у березні українці зареєстрували 24,7 тисячі ФОПів та 3,5 тисячі компаній.
"За рік повномасштабного вторгнення малий та середній бізнес у сфері послуг та торгівлі не просто вистояв, а й продовжує розвиватися. Якщо у лютому обсяг замовлень майже зрівнявся з періодом до великої війни — 97%, то вже у березні кількість замовлень у підприємців стала навіть більшою, аніж напередодні великого вторгнення", — зазначають аналітики.
До "Гвардії наступу" подали понад 20 тисяч заявок
Понад 20 тисяч добровольців виявили бажання долучитись до штурмових бригад "Гвардії наступу".
Про це на брифінгу повідомив заступник директора департаменту планування застосування Головного управління Національної гвардії України Микола Уршалович.
Він додав, що Нацгвардія продовжує комплектувати штурмові бригади "Гвардії наступу" та відбирати людей для формування резервів цих бригад.
"На сьогодні від добровольців, які якнайшвидше хочуть взяти участь у звільненні України від "руського міру" в складі бригад Національної гвардії України, надійшло 20 204 звернення, з яких понад 16,5 тисяч через сайт "Гвардії наступу", — сказав Микола Уршалович.
За його словами, також виявили бажання проходити подальшу службу в бригадах "Гвардії наступу" велика кількість військовослужбовців, які уже служать в інших військових частинах Нацгвардії України.
"В цілому ми відзначаємо високий рівень вмотивованості охочих вступити до лав штурмових бригад "Гвардії наступу", — зазначив Микола Уршалович.
Він додав, що разом з тим є певний відсоток кандидатів, які не проходять відбір до штурмових бригад за станом здоров’я, через недостатній рівень фізичної підготовки або за результатами співбесіди.
"По можливості таким кандидатам ми пропонуємо проходження служби в інших підрозділах і на посадах, де вимоги не такі високі", — сказав Уршалович.
"Пункти незламності" в Одеському районі перевели у "сплячий" режим
Через покращення погоди та стабілізацію електропостачання більшість "Пунктів незламності" Одеського району перевели у "сплячий" режим, повідомили в пресслужбі Одеської РДА 6 квітня.
Наразі на території району функціонують 23 пункти: 21 в Одесі й два у селищі Авангард.
"Одночасно з цим 340 перебувають у "сплячому" режимі і у разі термінової потреби, вони всі знову будуть відкриті в громадах Одеського району. Зараз вони переведені у режим готовності, якщо не буде світла більше 24 годин, тоді вони й відновлять свою роботу", — зазначив начальник відділу з питань цивільного захисту населення, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Одеської РВА Сергій Афанасьєв.
У Херсоні чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.
Окупанти у Маріуполі почали виробляти укріплення на заводах
Російські окупанти у Маріуполі збільшили кількість перевезених "зубів дракону", а також запустили виробництво укріплень для бліндажів на бетонних заводах міста. Про це повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
"Тепер все це частково складується в районі перехрестя вул. Купріна та пр. Миру (фактично на території “Невського”) та у човниковий спосіб перевозиться маршрутами Маріуполь-Мангуш-Бердянський напрям або Маріуполь-Нікольське-Розівка (Запоріжжя)", — зазначив Андрющенко.
Він розповів, що найбільше "зубів дракону" завозиться з території Росії.
За інформацією радника мера, окупанти почали розчищати центральні прохідні "Азовсталі" з Постмосту, щоб будувати укріплення.
"Саме через ці прохідні найбільш зручна дорога до гвинтокрильного майданчика. Через роботи по возведенню фортифікації будь-який рух автотранспорту через постмост та Лівобережну набережну зупинено вже три доби", — сказано в повідомленні.
Україна і Польща спільно вироблятимуть танкові снаряди калібру 125-мм
Одне з підприємств держконцерну "Укроборонпром" та Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ S.A) уклали угоду про взаємодію у сфері виробництва танкових снарядів калібру 125-мм. Підписання контракту відбулося у рамках візиту президента України Володимира Зеленського до Польщі. Про це повідомляє пресслужба держконцерну у Telegram.
"Передбачено розгортання нових виробничих ліній, розрахованих на виготовлення великої кількості боєприпасів для 125-мм танкових гармат. Беручи до уваги високі ризики російських ракетних ударів по підприємствах "Укроборонпрому", розглядаються винятково польські міста для створення нового виробництва", — йдеться у повідомленні.
В "Укроборонпромі" уточнюють, що над виробництвом снарядів працюватимуть обидві сторони: Україна надасть свої технології та висококваліфікованих фахівців з відповідними компетенціями та досвідом, а Польща – відповідні потужності.
Естонія заборонила в'їзд керівникам російського театру "Нітья" та відмінила гастролі
У вівторок, 4 квітня, кілька культурних центрів Естонії розірвали договір та відмінили гастролі російського театру "Нітья" з Єкатеринбурга. А влада Естонії заборонила в'їзд у країну на 3 роки керівникам театру. Про це повідомляє ERR.
Російська трупа "Нітья" мала показати 8 спектаклів у Естонії. Перші 2 відмінили через те, що в акторів закінчилася шенгенська віза, а інші два у містах Йихві й Тарту скасували у вівторок.
За словами голови відділу комунікації Міністерства культури Естонії Мееліса Компуса, театр з Єкатеринбурга виступав у 2019 році в Криму, коли український півострів був окупований Росією, й постійно гастролює по містах Російської Федерації.
На Алеї слави у Голлівуді з’явилися зірки, присвячені українським тваринам на межі зникнення
У США на Алеї слави у Голлівуді з’явилися зірки, присвячені українським тваринам, що перебувають на межі зникнення. Про це Суспільному повідомили у пресслужбі UAnimals. Йдеться, зокрема, про степового орла, бурого ведмедя, євроазійську рись, чорного лелеку та крапчасту сипуху, які можуть назавжди зникнути через війну Росії в Україні.
Зірки з назвами видів цих тварин активісти UAnimals тимчасово розмістили біля зірок Тома Круза, Френка Сінатри, Арнольда Шварценеггера та інших зірок, вшанованих на Алеї слави за внесок у мистецтво та індустрію розваг.
Росія вчиняє в Україні екоцид та екотероризм, цілеспрямовано знищує все живе. Через ракетні обстріли, підриви, замінування та інші варварські дії росіян масово гинуть тварини, як дикі, так і домашні, наголосив засновник UAnimals Олександр Тодорчук.
Черкаському митрополиту Феодосію вдруге повідомили про підозру
Працівники СБУ повідомили про підозру керівникові Черкаської єпархії УПЦ МП митрополиту Черкаському і Канівському Феодосію. Про це Суспільному повідомили у пресслужбі відомства області.
За інформацією пресслужби, у 2020 році клірик віддав розпорядження створити в єпархії новий відомчий сайт за шаблоном Російської православної церкви:
"Під час його розробки було використано російське програмне забезпечення, яке дозволяло ретранслювати деструктивний контент з прокремлівських інтернет-ресурсів. Серед них – «patriarchia.ru» та «pravoslavie.ru», на яких пропагандисти РПЦ виправдовують збройну агресію Росії та воєнні злочини рашистів. Крім того, на «новому» сайті митрополит вихваляв московських священників, які допомагають агресору, а також закликав до «об’єднання» релігійних громад у війні проти України".
Слідчі повідомили митрополиту про підозру за ч. 2 та ч. 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу України, зазначили у пресслужбі.
Вирішується питання щодо обрання міри запобіжного заходу.
США відправляють в Україну експериментальну зброю для боротьби з дронами
Сполучені Штати в межах нового пакета військової допомоги відправляють в Україну експериментальну зброю для протидії безпілотникам іранського виробництва.
Про це пише оборонне видання Defence One із посиланням на представників урядової компанії-підрядника SAIC.
Зазначається, що мова йде про 10 мобільних ракетних систем C-UAS з лазерним наведенням, які здатні знищувати безпілотні літальні апарати третього класу, тобто ті, що вважать понад 25 кілограмів.
При цьому дані системи дешевші, ніж ракети ППО, які змушена використовувати Україна для збиття дронів типу Shahed-136.
Читайте також: Серед БПЛА, які планують закупити для ЗСУ, будуть і FPV-дрони — Федоров
За даними Defence One, системи C-UAS були обрані американською армією під час січневого конкурсу, що проводився серед компаній-виробників зброї. Водночас офіційно Міноборони США наразі не підтверджують відправку таких систем в Україну.
Болгарія закриває порти для всіх російських суден
Болгарія з 8 квітня вирішила закрити порти для входу усіх кораблів, сертифікованих російським морським реєстром судноплавства. Про це повідомляє PortSEurope.
“З 8 квітня 2023 року доступ до морських і річкових портів Болгарії заборонений для всіх суден, незалежно від прапора, під яким вони ходять, які сертифіковані російським морським реєстром судноплавства”, — йдеться у повідомленні.
Рішення ухвалили через директиву Євросоюзу щодо виконання санкцій.
Раніше уряд Болгарії заборонив вхід до своїх портів для суден під російським прапором з 17 квітня 2022 року. Це передбачалося п'ятим пакетом загальноєвропейських санкцій. Тепер дія заборони розширюється на російські судна, що ходять під прапорами інших країн.
В Офісі президента назвали умову для початку переговорів з Росією щодо Криму
Україна готова розпочати перемовини щодо Криму з Російської Федерацією, якщо Сили оборони в межах контрнаступу вийдуть на адміністративний кордон півострова.
Про це у коментарі Financial Times заявив заступник керівника Офісу президента України Андрій Сибіга.
"Якщо нам вдасться досягти наших стратегічних цілей на полі бою і коли ми будемо на адміністративному кордоні з Кримом, ми готові відкрити дипломатичну сторінку, щоб обговорити це питання", — зазначив він.
Росіяни ракетами обстріляли прикордоння Новгород-Сіверської громади
Росіяни з авіації обстріляли прикордоння Новгород-Сіверської громади 5 квітня. Про це Суспільному повідомила речниця Чернігівського прикордонного загону Галина Шеховцова.
Військові зафіксували авіаудар двома ракетами зі сторони російського Случевська о 17:30. Пошкоджень не зафіксовано, повідомила Шеховцова. Інформації про постраждалих немає.
ФСБ повідомило, що у Брянській області РФ начебто упав український літак
У Росії ФСБ повідомило, що український лекгомоторний літак начебто зазнав аварії в Брянській області. У пресслужбі прикордонного управління ФСБ Росії по регіону в середу, 5 квітня, повідомили про “затримання прикордонниками пілота українського легкомоторного літака, що намагався втекти”, передають російські медіа.
"Співробітниками Прикордонного управління ФСБ Росії по Брянській області 05.04.2023 зафіксовано порушення державного кордону з України в Російську Федерацію українським легкомоторним літаком. Літак з невстановлених причин зазнав аварії в районі населеного пункту Бутовськ Брянської області. Пілота (громадянина України), який намагався втекти на українську територію, затримано прикордонним нарядом", — ідеться в повідомленні.
Як повідомив ТАСС представник Росгвардії, силовики начебто виявили автомат і бронежилет в українського льотчика легкомоторного літака.
У Брянській області повідомили, що меддопомога пілоту літака не знадобилася.
"Українського пілота затримали співробітники Росгвардії, спільними зусиллями всіх силових структур, представлених у регіоні. Він був озброєний. У нього був автомат, магазини (до автомата — ред.), бронежилет. Співробітники УФСБ розберуться, як із ним далі працювати", — сказав співрозмовник агентства.
У пресслужбі прикордонного управління ФСБ Росії у Брянській області уточнили, що стосовно іноземця проводять розгляд, за результатами якого буде ухвалено процесуальне рішення.
Як повідомив ТАСС голова Клинцовського району, де сталася аварія, Віктор Савченко, ніхто не постраждав.
"Літак упав у полі в районі населеного пункту Бутовськ, жодних пошкоджень і руйнувань немає. Постраждалих немає", — сказав він.
"Ми залишаємо все менше і менше позицій для обстрілу окупантам". Гуменюк про ситуацію на лівобережжі Херсонщини
Російські війська не мають успіху на суходолі, Сили оборони залишають їм все менше і менше позицій, звідки вони можуть артилерією і мінометами обстрілювати правий берег, заявила в марафоні "Єдині новини" керівниця об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони та охорони півдня Наталія Гуменюк.
"Саме тому, зменшивши потужність свою наземну, вони застосовують повітряні сили, авіацію і безпілотні літальні апарати, якими раніше тільки розвідували обстановку. Тепер прив'язують до безпілотників розривні гранати і намагаються таким чином уразити скупчення людей. Це класична ознака тероризму", — каже Гуменюк.
Вона закликала людей не збиратися на відкритих територіях і перенести видачу гуманітарної допомоги в укриття, там, де це буде безпечно для людей. Також констатувала, що використання армією РФ авіації з керованими бомбами це ніщо інше як "крок у вічі".
"Більше їм використовувати нема чого, але поки що літаки їх не наближаються на ту відстань, де можуть бути ураженими нашими засобами ППО. Але ще раз зауважу: коли ворог вишукує нову тактику, ми завжди знаходимо до неї протидію", — сказала Гуменюк.
У Львові розпочали демонтаж церкви УПЦ МП на Сихові
У Львові розпочали демонтаж Української православної церкви Московського патріархату на Сихові. Про це повідомив вранці, 6 квітня, на своїй сторінці у Facebook заступник міського голови Львова з містобудування Любомир Зубач.
За його словами, демонтаж розпочала громада Православної церкви України.
"Громада ПЦУ проводить благоустрій території, забираючи наявні незаконні конструкції споруди московського патріархату на Сихові. На одному з фото - отець від ПЦУ, власне після молитви та благословення якого роботи розпочали. Все за законом", - написав Любомир Зубач.
Зеленський зустрівся з мерами польських міст, які отримали почесну відзнаку України "Місто-рятівник"
Президент України Володимир Зеленський разом із прем’єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким зустрілися з мерами польських міст, які були відзначені почесною відзнакою України "Місто-рятівник".
"Дякую меру Жешува Конраду Фійолеку, меру Перемишля Войчєху Бакуну, меру Любліна Кшиштофу Жуку, меру Хелма Якубу Банашеку за безпрецедентну підтримку, надану українцям у найтяжчий період, коли мільйони наших громадян були змушені шукати порятунку від війни", — йдеться у дописі Зеленського у Телеграмі.
Військові РФ зменшили кількість ракетоносіїв у Чорному морі
Російські військові вивели у Чорне море чотири ракетоносії споряджені 24 ракетами типу "Калібр". Про це повідомили 5 квітня в ОК "Південь".
Загалом у морі 14 бойових кораблів РФ. Ракетоносії не всі споряджені повністю, але загроза ракетного удару надзвичайно висока, повідомляють в командуванні.
15 населених пунктів Запорізької області обстріляла армія РФ за минулу добу
Протягом минулої доби, 5 квітня, російські військові обстріляли цивільну інфраструктуру в районі 15 населених пунктів Запорізької області. Зокрема, зафіксовані чотири керовані авіаудари, три атаки БПЛА, тричі стріляли з РСЗВ та 58 разів — з артилерії.
Про це сьогодні, 6 березня, повідомили в Запорізькій ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.
Армія РФ обстріляла цивільну інфраструктуру в районі населених пунктів: Залізничне, Новоандріївка, Малинівка, Чарівне, Кам'янське, Степове, Гуляйполе, Оріхів, Залізничне, Новоданилівка, Мала Токмачка, Ольгівське, Червоне, Білогір'я, Щербаки.
Зокрема, на Гуляйпільщині російська артилерія поцілила в агропідприємство, розтрощила кілька квартир в житлових кварталах. А у Василівському районі армія РФ обстріляла з артилерії приватний сектор.
Надійшло 16 повідомлень про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ.
Як зазначають у ЗОВА, на Запорізькому напрямку ситуація за останню добу не зазнала суттєвих змін. Противник основні зусилля зосереджує на утриманні зайнятих рубежів.
Через обстріли з території РФ у Білопільській громаді на Сумщині споживачі лишились без електрики
О 22:47 5 квітня, внаслідок обстрілів з території Росії, були пошкоджені лінії електропередач у Білопільській територіальній громаді. Про це повідомили в АТ "Сумиобленерго".
Станом на ранок 6 квітня без електропостачання залишаються 718 споживачів Білопільської громади.
Оперативно-аварійні бригади розпочнуть ремонтні роботи одразу після отримання дозволу від ЗСУ та ДСНС, повідомили в обленерго.
В Росії, вочевидь, звільнили командувача Східним угрупованням військ в Україні — британська розвідка
Міноборони Росії, імовірно, звільнило генерал-полковника Рустама Мурадова з посади командувача Східним угрупованням військ в Україні через невдачі на фронті. Про це повідомило Міністерство оборони Великої Британії із посиланням на дані британської розвідки.
За даними британських розвідників, Східне угруповання військ під керівництвом Мурадова зазнало значних втрат за останні місяці. Під час його погано продуманих атак росіянам неодноразово не вдавалося захопити місто Вугледар у Донецькій області.
Операції викликали гостру публічну критику з боку різних російських коментаторів, включно з військовими самого Мурадова, зазначили у британській розвідці. Мурадов очолив Східне угруповання військ після його катастрофічної спроби штурму Києва з північного заходу під час початкового повномасштабного вторгнення.
“Наразі він є найбільш високопоставленим російським військовим, якого звільнили у 2023 році, але ймовірно, таких звільнень буде більше, оскільки Росія, як і раніше, не може досягти своїх цілей на Донбасі”, — йдеться у повідомленні британської розвідки.
За минулу добу від обстрілів РФ на Донеччині загинули п'ятеро людей, ще дев'ятеро поранені
Протягом 5 квітня на Донеччині від обстрілів російської армії загинули двоє людей в Олексієво-Дружківці, двоє в Бахмуті та один у Сергіївці.
Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
За його даними, поранені жителі у Бахмуті, Олексієво-Дружківці, Часовому Ярі та Васютинському.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1459 людей, поранення отримали 3359 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.
Військові РФ за добу 42 рази обстріляли Херсонщину, одна людина поранена
Російська армія впродовж 5 квітня 42 обстріляла Херсонську область, використала 151 снаряд. Одна людина поранена, повідомив в Telegram голова ОВА Олександр Прокудін.
Херсона військові РФ атакували з важкої артилерії дев'ять разів. Зафіксували влучання російських снарядів в будинки та об'єкти критичної інфраструктури, йдеться в повідомленні.
Херсонська міська військова адміністрація повідомила в Telegram, що вночі на 6 квітня російська армія вчергове обстріляла Херсон. Загиблих і поранених немає.
Загалом упродовж минулої доби зафіксували 16 обстрілів територіальної громади. Найбільше влучань — у мікрорайоні Корабел, Суворовському та Дніпровському районах Херсона. Також під обстріли потрапили Антонівка, Придніпровське, Молодіжне, Садове, йдеться в повідомленні.
Сили оборони півдня продовжують "зачистку" смуги у 30 кілометрів від лінії води. Проте російські військові знаходять позиції, звідки б’ють з артилерії та мінометів по правому берегу. Про це сказала в марафоні "Єдині новини" керівниця об’єднаного територіального пресцентру Сил оборони та охорони півдня Наталія Гуменюк.
"Хоча все ж вони ще вишукують такі позиції і за минулу добу ми зафіксували 45 обстрілів Херсонщини і один обстріл Дніпро-Бузького лиману. Ворог подовжує натякати, що він ще щось там контролює, але можуть собі тільки дозволити ось такі поодинокі вилазки", — сказала Наталія Гуменюк.
Генштаб ЗСУ повідомляє про 390 військових РФ, знищених за добу
Станом на ранок 6 квітня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 176 630 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 390 військових.
Армія РФ обстрілювала Очаківську громаду, що на Миколаївщині
Армія Російської Федерації протягом доби 5 квітня мінометами обстрілювала акваторію Очакова. Про це повідомляє Миколаївська обласна військова адміністрація.
За інформацією ОВА, 5 квітня, о 12:43, російська армія обстріляла акваторію Очаківської громади.
На решті територій області, у м. Миколаїв, Первомайському, Вознесенському та Баштанському районах, за даними районних військових адміністрацій, обстрілів не зафіксовано.
Обстріл Куп'янська з артилерії: рятувальники впродовж двох годин гасили пожежу
Армія РФ завдала ударів по Куп'янську Харківської області з артилерії ввечері 5 квітня. Внаслідок удару сталася пожежа на площі 100 кв. м, повідомила пресслужба обласного управління рятувальників.
На гасіння пожежі співробітники ДСНС виїхали о 21:00, загасили полум'я за дві години: горіла господарча споруда.
Внаслідок пожежі люди не зазнали поранень, повідомили у пресслужбі рятувальників.
"Піротехнічними підрозділами ДСНС протягом доби вилучено та знешкоджено 190 одиниць вибухонебезпечних предметів", — сказано у повідомленні.
Українське військове керівництво продовжує чітко сигналізувати, що українські війська не оточені у Бахмуті і мають можливість за необхідності відступити — ISW
Українське військове керівництво продовжує чітко сигналізувати, що українські війська все ще не оточені у Бахмуті і мають можливість за необхідності відступити. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
“Президент України Володимир Зеленський заявив, що українські війська вийдуть з Бахмута, щоб уникнути оточення, якщо це буде необхідно, але поки що не бачить у цьому потреби”, — наголошують аналітики.
Під час пресконференції в Польщі 5 квітня Зеленський заявив, що українські війська зіткнулися з дуже складною ситуацією в Бахмуті, і що Київ прийме "відповідні рішення", якщо українські війська опиняться в оточенні російських військ. Заява Зеленського, як відзначили в ISW, збігається з іншими нещодавніми заявами українських офіційних осіб про те, що українське військове командування віддасть наказ про відхід з Бахмута тоді, коли і якщо воно вважатиме відхід найбільш стратегічно доцільним варіантом.
“Хоча ще належить з'ясувати, чи варта українська оборона Бахмута та її ефективність у стримуванні російських сил у цьому районі українських втрат (і ми, ймовірно, не зможемо оцінити це, поки не побачимо весняний контрнаступ українських військ)”, — йдеться в аналітичному звіті.
У Херсоні тимчасово буде працювати п'ять пунктів видачі продовольчих сертифікатів від ООН
У Херсоні 6 та 7 квітня 2023 року буде працювати п'ять пунктів видачі продовольчих сертифікатів від ООН. У вихідні видача паперових ваучерів проводитися не буде, повідомляється на сайті ADRA Ukraine.
У дописі сказано, що 6 квітня 2023 року у Херсоні буде відкрито ще один пункт видачі продовольчих сертифікатів від ООН, а не чотири.
"Роздача сертифікатів була запланована у восьми пунктах, але у зв’язку з технічними причинами, з 3 квітня запрацювало лише чотири", — пише ADRA Ukraine.
Херсонська міська військова адміністрація в Telegram повідомила, що зараз ведеться робота щодо збільшення таких локацій до восьми.
"МВА готова надати допомогу Всесвітній Продовольчій Програмі ООН в організації роботи у 12 локаціях за технічної можливості партнерів", — йдеться у повідомленні.
Також МВА опублікувала номери телефонів "гарячої лінії", де можна дізнатись адреси видачі паперових сертифікатів.
Авіація Сил оборони за добу завдала 17 ударів по окупантах, знищено російський вертоліт — Генштаб ЗСУ
Авіація Сил оборони за минулу добу завдала 17 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки окупантів. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 6 квітня.
Також українські захисники знищили російський вертоліт Ка-52 та 2 БпЛА типу “Орлан” і “Supercam”. Підрозділи ракетних військ і артилерії уразили 2 пункти управління, 3 склади боєприпасів, 3 позиції засобів протиповітряної оборони та 4 станції радіоелектронної боротьби окупаційного війська.
На Запоріжжі окупанти облаштували місцеву лікарню під військовий шпиталь
За даними Генштабу ЗСУ, окупанти продовжують використовувати медичні заклади тимчасово захоплених територій у власних цілях. Так, місцеву лікарню Малої Білозерки, що у Запорізькій області, окупанти облаштували під військовий шпиталь. Наразі у цивільному медичному закладі працюють російські медики. Вони надають свої послуги виключно російським військовослужбовцям. Станом на 2 квітня на лікуванні перебувало близько 80 військових РФ із пораненнями різного ступеня важкості.
На фронті тривають обстріли — Генштаб ЗСУ
На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін, ознак формувань наступальних угруповань окупантів не виявлено. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 6 квітня.
РФ і надалі використовує повітряний простір та територію Білорусі, її військову інфраструктуру.
Протягом доби росіяни здійснили обстріли населених пунктів Тур'я, Леонівка, Печенюги Чернігівської області; Середина-Буда, Стукалівка, Безсалівка та Волфине Сумської області, а також Одноробівка, Уди, Червона Зоря, Ветеринарне, Козача Лопань, Липці, Нескучне, Огірцеве, Зибине та Бочкове на Харківщині.
На Куп’янському напрямку російських обстрілів зазнали Тополі, Фиголівка, Дворічна, Масютівка, Куп'янськ, Кучерівка, Крохмальне, Берестове Харківської області та Новоселівське і Стельмахівка Луганської області.
На Лиманському напрямку окупанти безуспішно наступали в районах Невського та Серебрянського лісництва. Артилерійських обстрілів зазнали Макіївка, Невське, Білогорівка Луганської області та Терни, Зарічне, Торське, Спірне і Роздолівка на Донеччині.
На Бахмутському напрямку військо РФ намагається взяти під повний контроль місто Бахмут, продовжує його штурмувати. Також протягом минулої доби окупанти безуспішно наступали в районі населених пунктів Богданівка та Іванівське. Підрозділи Сил оборони відбили близько 20 атак російського війська на цій ділянці фронту. Від російських обстрілів постраждали понад 15 населених пунктів, зокрема, Васюківка, Міньківка, Оріхово-Василівка, Новомаркове, Григорівка, Бахмут, Іванівське, Часів Яр, Новодмитрівка, Біла Гора, Клебан-Бик, Торецьк та Шуми Донецької області.
На Авдіївському та Мар’їнському напрямках окупанти наступали в районах Новокалинового, Авдіївки та Мар’їнки Донецької області, успіху не мали. Лише біля Мар’їнки здійснили понад 25 безуспішних атак. Російських обстрілів зазнали Новокалинове, Бердичі, Ласточкине, Авдіївка, Нетайлове, Первомайське, Красногорівка, Георгіївка, Мар’їнка та Побєда.
На Шахтарському напрямку протягом доби військо РФ на наступало. Для коригування вогню артилерії активно застосовувало БпЛА. Здійснило обстріли населених пунктів Новомихайлівка, Вугледар, Пречистівка та Велика Новосілка Донецької області.
На Запорізькому та Херсонському напрямках окупанти нарощують оборонні рубежі та позиції. Обстріляли понад 35 населених пунктів. Серед них — Времівка і Новопіль Донецької області; Малинівка, Залізничне, Гуляйпільське, Мала Токмачка, Новопавлівка, Кам'янське Запорізької області, а також Новоолександрівка, Гаврилівка, Новоберислав, Козацьке, Миколаївка, Львове, Іванівка, Антонівка, Степанівка та Чорнобаївка Херсонської області.
Генштаб ЗСУ: РФ наступає на 4 напрямках, в епіцентрі бойових дій — Бахмут, Авдіївка та Мар’їнка
Армія РФ продовжує наступати на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 6 квітня. Протягом минулої доби відбили понад 60 атак росіян. В епіцентрі бойових дій залишаються Бахмут, Авдіївка та Мар’їнка.
Протягом минулої доби окупанти завдали 3 ракетних та 29 авіаційних ударів, здійснили 51 обстріл з реактивних систем залпового вогню.
Високою залишається ймовірність завдання подальших ракетних та авіаційних ударів по всій території України.
Глава МАГАТЕ обговорив безпеку ЗАЕС з російськими посадовцями в Калініграді
Глава Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі 5 квітня у Калінінграді зустрівся з російськими посадовцями для переговорів щодо забезпечення безпеки тимчасово окупованої ЗАЕС.
"Сьогодні в Калінінграді я зустрівся з високопосадовцями кількох російських відомств. Я продовжую свої зусилля щодо захисту Запорізької атомної електростанції", — написав Гроссі.
Глава МАГАТЕ має намір відвідати Москву для обговорення ситуації на ЗАЕС.
Київ і Варшава "знайшли вихід" щодо експорту українського зерна до ЄС
Президент Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький обговорили ввезення українського зерна до Європейського Союзу, на який скаржилися польські фермери, і знайшли вихід. Про це Зеленський сказав на пресконференції.
"Ми обговорювали питання щодо наших фермерів – польських і українських. Ми знайшли вихід. Я вважаю, що найближчими днями, тижнями ми остаточно розв’яжемо всі питання, тому що не може бути будь-яких складнощів між такими близькими партнерами й реальними друзями, як Польща та Україна", — сказав він.
Водночас президент не уточнив, про який саме вихід ідеться.
30 березня Моравецький заявив, що в уряді Польщі планують розробити правила, які дозволять обмежити ввезення українського збіжжя до країни, бо "це зерно сьогодні дестабілізує наш ринок". У Єврокомісії заявили, що віддані подальшій підтримці України, однак імпорт українського збіжжя чинить тиск на сусідні країни, які фактично "завалені" українським зерном.
За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.
Польща та Україна підписали Меморандум про співпрацю і відбудову України
За результатами візиту Зеленського в Польщу було підписано Меморандум про співпрацю у відбудові України та угоду про співпрацю у спільному виробництві 125-мм танкових боєприпасів, повідомляє канцелярія уряду Польщі. За результатами зустрічі було підписано Меморандум про співпрацю у відбудові України та угоду про співпрацю у спільному виробництві 125-мм танкових боєприпасів, пише "Польське Радіо".
Премʼєр Польщі Матеуш Моравецький повідомив, що кілька сотень польських компаній вже готові взяти участь у відбудові України.
"Будемо сподіватися, що перемога прийде дуже скоро і ці компанії зможуть взяти участь у процесі відбудови. Польща хоче бути першою в процесі відновлення України, і будемо сподіватися, що винні у злочинах будуть притягнуті до відповідальності", — додав Моравецький.