Це моя прерогатива скликати Раду НАТО-Україна: Столтенберг про заперечення Угорщини

Це моя прерогатива скликати Раду НАТО-Україна: Столтенберг про заперечення Угорщини

Єнс Столтенберг, НАТО
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Фото: АР

Генсек НАТО ЄНС Столтенберг прокоментував заперечення Угорщини щодо наступної зустрічі Ради Україна-НАТО. Про це він сказав відповідаючи на питання після презентації звіту про діяльність Альянсу за 2022 рік, повідомляє кореспондентка Суспільного.

"Це моя прерогатива скликати Раду НАТО-Україна. І я роблю це, бо думаю, що час настав. Звичайно, я завжди намагаюся домовитися з союзниками, але коли ми не можемо повністю дійти згоди, моїм пріоритетом є скликати засідання Північноатлантичної ради в різних форматах, і я це зроблю", — сказав генсек НАТО.

Столтенберг зазначив, що його план полягає в тому, щоб за кілька тижнів скликати зустріч міністрів закордонних справ.

"Я це роблю, бо вважаю, що це платформа для демонстрації нашої підтримки Україні. Україна є партнером із розширеними можливостями. Але водночас я знаю про проблеми, пов’язані з меншинами, і це питання також обговорювалося безпосередньо з українцями на попередній зустрічі. Я очікую, що це й надалі буде частиною діалогу з Україною", — сказав він.

Генсек Альянсу наголосив, що Рада Україна-НАТО – це усталена структура і він має повноваження її скликати.

"Я з повагою ставлюся до питань, які порушила Угорщина. Деякий час я Раду не скликав, але зараз продовжу скликати засідання НАТО-Україна. Почну із зустрічі міністрів закордонних справ. Більше зустрічей не заплановано наразі, але, звісно, це не буде одноразовий захід. Будемо й надалі проводити зустрічі", — сказав Столтенберг.

Щодо саміту НАТО у Вільнюсі, то за його словами, в альянсі ще не визначилися остаточно з форматом.

"Але я чітко дав зрозуміти, що запрошую президента Зеленського на саміт. У якому саме форматі ми будемо зустрічатися, поки не вирішено", — сказав генсек НАТО.

Наприкінці лютого міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що Будапешт не блокуватиме проведення зустрічей Комітету Україна-НАТО за однієї умови. "Ми хочемо, щоб угорським меншинам в Україні повернули їхні права", — сказав він.

Позиція Угорщини щодо війни Росії проти України

Політичні відносини між Україною та Угорщиною залишалися напруженими через позицію угорського уряду стосовно санкцій проти Росії. Зокрема, країна не підтримувала посилення обмежень проти російського нафтового і газового сектору. Крім цього, 31 травня 2022 року Орбан заявив, що Угорщина домовилася із ЄС і отримала дозвіл купувати російську нафту.

У червні 2022 року старший радник прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана заявив, що Європейський Союз має припинити запроваджувати санкції проти Росії через її вторгнення в Україну і натомість домагатися припинення вогню та початку переговорів.

У липні Орбан заявив, що Захід має припинити озброювати Україну і зосередитися на мирному врегулюванні. В українському МЗС відреагували на заяву Орбана. Речник міністерства Олег Ніколенко зазначив, що на другий день після візиту міністра закордонних справ Угорщини до Москви, де він просив збільшити обсяги постачання російського газу, Орбан поновив риторику про неефективність санкцій ЄС проти РФ.

За даними угорських ЗМІ, 21 вересня на закритій зустрічі із законодавцями Віктор Орбан заявив, що Європейський союз повинен скасувати свої санкції проти Росії до кінця цього року, адже вони шкодять більше самим європейцям, ніж Росії. Також Угорщина тривалий час виступала проти надання Україні 18 мільярдів фінансування від ЄС.

18 листопада міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто назвав недієвими антиросійські санкції Європейського Союзу і закликав піти у відставку лідерів країн ЄС, які виступали за обмеження.

При цьому, за даними соціологічного інституту Publicus, в Угорщині зростає невдоволення проросійським курсом уряду Віктора Орбана.

Очільник МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що ставлення Угорщини до України лишиться незмінним, допоки прем'єром лишається Віктор Орбан.

Читайте також

"Країна та армія "натівського" стандарту": 5 питань про заявку України на вступ до НАТО

Першочерговою задачею є забезпечення перемоги — Столтенберг про потенційний вступ України до НАТО

У МЗС порадили міністру закордонних справ Угорщини перестати підігрувати Росії

Глава МЗС Угорщини прилетів у Мінськ. Хоче представити "позицію негайного миру

Вибір редакції

На початок