"Країна та армія "натівського" стандарту": 5 питань про заявку України на вступ до НАТО

"Країна та армія "натівського" стандарту": 5 питань про заявку України на вступ до НАТО

"Країна та армія "натівського" стандарту": 5 питань про заявку України на вступ до НАТО
. Президент Володимир Зеленський, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук та прем'єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО. Фото: Офіс президента

Наприкінці вересня Україна відповіла на російські псевдореферендуми в окупованих областях та незаконну анексію територій заявкою на пришвидшений вступ до НАТО. А днями, після масованих обстрілів України, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що такі дії Росії "позбавляють аргументів противників української заявки". Чи можуть Київ запросити до Альянсу ще до того, як закінчиться війна і як може працювати процедура пришвидшеного вступу — розповідає Суспільне.

Що змінює заявка України на вступ до НАТО

Подача заявки на вступ до НАТО була продовженням багаторічного курсу України на євроатлантичну інтеграцію — з 2019-го року він закріплений у Конституції країни. Також цей крок був відповіддю на конкретну подію — рішення Володимира Путіна про анексію окупованих частин українських областей.

"За процедурою, яка відповідатиме нашому значенню для захисту всієї нашої спільноти. У пришвидшеному порядку. Ми робимо свій визначальний крок, підписуючи заявку України на вступ у пришвидшеному порядку до НАТО", — заявив у зверненні 30 вересня президент Володимир Зеленський.

У Кремлі українську заявку до Альянсу не залишили без уваги: речник Путіна Дмитро Пєсков нагадав, що "саме орієнтація на НАТО та підтвердження майбутнього членства України в НАТО стали однією з причин "спеціальної військової операції".

В самому Альянсі на рішення України відреагували стримано. Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг підкреслив, що "НАТО не є стороною конфлікту", а втім продовжить збройну й дипломатичну підтримку України. В Білому домі зауважили, що питання розгляду української заявки "не на часі".

"Ми — країна та армія "натівського" стандарту": 5 питань про заявку України на вступ до НАТО
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, 7 квітня 2022 року, Брюссель, Бельгія, фото: AP

Видання Politico пише, така дещо різка відповідь могла бути зумовлена тим, що заявка України виявилася несподіванкою для Альянсу. Це при тому, що підтримка прагнень України до НАТО загалом регулярно звучить з боку західних союзників та самого Столтенберга: він наголошував, що політика відкритих дверей НАТО стосується й України.

"Вони, можливо, думали, що ми оберемо інший момент для подачі заявки. Але це наше суверенне право. Єдине, чим я пояснюю те, що перша реакція була стриманою — країни усвідомлюють, що наразі немає політичного консенсусу всередині Альянсу щодо нашої заявки. Ми це теж усвідомлюємо. Але існування проблеми не означає, що ти маєш сидіти й чекати, поки дозріє консенсус", — говорить голова Місії України при НАТО Наталія Галібаренко.

За її словами подача заявки Україною формалізувала обговорення про майбутнє членство в Альянсі. Варто зауважити, Київ звернувся до НАТО у момент, коли прихильність інтеграції до Альянсу серед українців сягнула 83%.

Читайте також: "Росія не може накласти вето на правду" — Саманта Павер про війну та програми допомоги українцям

Чи готова Україна зараз вступати до НАТО

Ще за рік до повномасштабного вторгнення Росії Україна впровадила близько 19% умов відповідності стандартам НАТО — змін, необхідних для вступу до Альянсу, підрахували експерти центру "Нова Європа". Це хороший показник: наприклад, Чорногорія, яка вступила до НАТО у 2017-му, станом на 2021 рік запровадила 22% угод зі стандартизації НАТО.

Крім того, збройна підтримка від Альянсу напередодні й від початку повномасштабної агресії Росії, посприяла переходу українського війська на стандарти НАТО — у військовому вимірі інтеграція до Альянсу передбачає уніфіковану структуру збройних сил та зброю єдиного зразка.

"Україна може сказати: погляньте, ми продемонстрували, на чиєму ми боці, показали що можемо використовувати та інтегрувати багато різного західного озброєння у такий спосіб, який є значно більш разючим, ніж, я б сказав, навіть у багатьох нових членів НАТО", — каже експерт Фінського інституту міжнародних відносин Чарлі Салоніус-Пастернак.

Він порівнює досвід України з моделлю прискореного вступу до НАТО Швеції та Фінляндії: погодження їхнього прийняття — на фінальній стадії. Саме до такої пришвидшеної процедури апелював президент Зеленський у зверненні 30 вересня.

"Ми — країна та армія "натівського" стандарту": 5 питань про заявку України на вступ до НАТО
Міністр закордонних справ Фінляндії Пекки Хаавісто, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг та міністерка закордонних справ Швеції Анн Лінде. Фото: Ann Linde

"Ми послідовно виконуємо свою роботу. Навіть під час війни все одно інтегруємося в НАТО, приймаємо їхні критерії. Той успіх, який демонструють наші збройні сили, хіба це не підтвердження того, що ми — країна та армія "натівського" стандарту?", — говорить Наталія Галібаренко.

Серед країн НАТО є розуміння, що політичний контекст змінився. Про це зауважував не лише Дмитро Кулеба, наголошуючи, що "всі члени НАТО перебувають під парасолькою України, під захистом наших Збройних сил", а й представники тих 11 країн, які вже підтримали вступ України до НАТО. Йдеться про Естонію, Латвію, Литву, Канаду, Північну Македонію, Польщу, Румунію, Словаччину, Хорватію, Чехію та Чорногорію.

"Я вважаю, подача заявки зараз має великий сенс, тому що ми підтримуємо Україну загалом і підтримуємо її членство в НАТО. А ще основні причини, через які низка великих європейських країн сьогодні виступають проти членства в НАТО, більше не є актуальними. Адже провокувати Росію, очевидно, вже не є проблемою, тому що між Росією та Україною вже триває гаряча фаза війни, і Україна успішно захищається", — каже у розмові із Суспільним естонський військовий експерт Мартін Харт.

Читайте також: Ми не бачимо перспективи санкцій щодо енергоносіїв РФ, але вони є найважливіші — Стефанішина про війну, ЄС та НАТО

Які головні аргументи проти вступу України

Як свідчить принцип колективної оборони, прописаний у Статті 5 Вашингтонського договору: напад на будь-яку з держав НАТО — це напад на всіх його членів. Отже, війна з Росією формально буде проблемою вже не виключно України, а й інших 30 його членів. "Поки війна перебуває в активній фазі, НАТО не збирається просувати питання щодо членства України, тому що це негайно втягнуло б країни НАТО у війну з Росією. А всі країни Альянсу чітко дали зрозуміти, що не збираються це робити. Але оскільки ми дивимося уперед, бачимо, що Україна поступово витісняє російські війська з України, я вважаю, членство в НАТО загалом є правильним рішенням", — каже Курт Волкер, спецпредставник США у справах України у 2017-2019 роках.

Волкер пояснює, що непохитності Альянсу додає і ядерний шантаж Путіна. Саме готовність бачити зараз Україну серед своїх членів, на його думку, може стати останньою краплею для російського президента, щоб застосувати ядерну зброю. З цією думкою погоджується і Чарлі Салоніус-Пастернак: НАТО боїться тотально зруйнувати хистку систему світової безпеки.

"Ми — країна та армія "натівського" стандарту": 5 питань про заявку України на вступ до НАТО
Лідери країн-членів НАТО на саміті в Мадриді, 29 червня 2022 року. Фото: АР

"Одна з найбільш пріоритетних речей, до якої вдавалося НАТО, — щоб війна не розгорнулася по всій Європі. Чи щоб не сталася глобальна війна, яка неминуче була б, якби Україна стала членом НАТО. Та все ж є надія, що одного дня, коли закінчиться війна, це більше не буде проблемою. Буде мирна угода або де-факто визнання того, що між Україною та Росією не залишилося жодних або залишилося дуже мало територіальних суперечок. Це річ, яка не обов’язково перешкоджає членству. Та водночас це може бути проблемою, бо колись може знову стати причиною для початку війни в майбутньому", — говорить Салоніус-Пастернак.

Читайте також: "Немає чарівної західної палички, щоб зупинити Росію" — інтерв’ю з Енн Епплбаум

Чи може Україна вступити до НАТО пришвидшено

"Ми бачили, як цьогоріч Фінляндія та Швеція розпочали приєднання до Альянсу без Плану дій щодо членства. Це — справедливо. Справедливо і для України. Це закріплення на рівні договору того, що і так вже досягнуто в житті й що є нашими цінностями", — у тому самому зверненні 30 вересня говорив Зеленський.

Саме агресія Росії проти України спонукала ці країни змінити нейтральний статус на інтеграцію в Альянс. І цей процес зайняв лише місяці, а не роки, як це зазвичай буває зі вступом країни до НАТО. Наразі тривають фінальні погодження після того, як на Мадридському саміті у червні Швецію та Фінляндію офіційно запросили приєднатися до Альянсу.

Але кейс цих країн є радше винятком. НАТО — це не лише військовий союз. Претендувати на вступ до Альянсу можуть країни, у яких, окрім потужних збройних сил, є також й функціональна ринкова економіка та верховенство права. Україна вже не перший рік впроваджує реформи, продовжує робити це і на тлі війни, зокрема після того, як отримала обнадійливі сигнали від ЄС у вигляді статусу кандидата до Євросоюзу. Але війна ще не завершена. В якому стані українська економіка, судочинство та інші галузі зустрінуть перемогу — поки невідомо.

"Немає ніякого швидкого треку для вступу в НАТО. Те, що ми побачили у Фінляндії та Швеції, є результатом інтенсивних багатосторонніх політичних дискусій між членами НАТО, більшість із яких насправді вже добре знають Фінляндію та Швецію, оскільки вони також є членами ЄС. Ці країни набагато ближчі до більшості інших європейських столиць, ніж Україна на сьогодні", — каже Мартін Херт.

Читайте також: "Британці розуміють: якщо вони не допоможуть Україні, будуть воювати з Росією", — посол України в Британії

Які гарантії безпеки будуть для України до вступу до НАТО

У будь-якому разі тепер заявку України мають розглянути й обговорити члени Альянсу. З висловлених позицій буде помітно, хто з країн найбільше сумнівається у доцільності негайного вступу України до НАТО. Серед тих, хто вже висловився проти пришвидшеної процедури для Києва — президент Болгарії. Також серед скептиків можуть опинитися Угорщина, і, ймовірно, Франція та Німеччина — прогнозують експерти, з якими спілкувалося Суспільне.

"Треба просто йти дипломатичним наступом в прямому розумінні цього слова на всі столиці членів Альянсу і чітко і ясно артикулювати, що або ми переможемо імперію зла, якою є РФ, або вона переможе нас. Йдеться не про вступ України в НАТО, і не про всі ці псевдореферендуми й іншу політичну маячню Кремля. Йдеться про те що буде завтра-післязавтра у світі. Чи переможе демократія, чи тоталітаризм", — говорить Володимир Огризко, міністр закордонних справ України у 2007-2009 роках.

До того, як Україна отримає зелене світло на вступ до Альянсу, президент Зеленський закликав західних союзників виступити гарантами безпеки для України. Такими, наприклад, на період вступу до НАТО для Швеції та Фінляндії були Британія і США. Проєкт цієї ідеї презентували в середині вересня у вигляді Kyiv Security Compact. Йдеться про документ з безпековими пропозиціями, які є лише додатковою тимчасовою опцією, і не передбачають відмови від вступу до НАТО у майбутньому. Втім, складно прогнозувати, як ці гарантії можуть працювати щодо країни, яка вже перебуває у стані війни.

Читайте також

"Важко зрозуміти, чому РФ може не потрапити під визначення держава-спонсор тероризму" — дослідник Крістофер Етвуд

Як західні партнери перевіряють, де використовується передана Україні зброя

Вічний цикл приниження. Пітер Померанцев про телеобраз Путіна та як росіян "відмивають" від відповідальності за війну

План відновлення України. Що презентували в Лугано

На початок