Шольц пропонує відмовитися від принципу одностайності при ухваленні рішень ЄС

Шольц пропонує відмовитися від принципу одностайності при ухваленні рішень ЄС

Олаф Шольц
Канцлер ФРН Олаф Шольц. Фото: AP

Канцлер Німеччини Олаф Шольц закликає до масштабних реформ інституцій Євросоюзу і наполягає на припиненні дії принципу одностайності, який діє під час ухвалення ключових рішень у ЄС.

Про це Олаф Шольц заявив в інтерв'ю Rheinische Post.

Він наполягає на можливості ухвалювати рішення з певних питань кваліфікованою більшістю і як приклад, де ця система мала б застосовуватися, наводить зовнішню політику або деякі фінансові питання, зокрема, податкові.

"Не повинно бути так, що одна країна може все зупинити. Ми не повинні вважати проблемою той факт, що не всі завжди згодні з якимось рішенням", — сказав Шольц.

Канцлер також додав, що "потрібно шукати шляхи, щоб прийти до вирішення".

"Ми не можемо просто залишити всі інституційні структури такими, якими вони є", — зазначив Шольц.

Розмови про відмову від принципу одностайності в ЄС ведуться вже тривалий час. Деякі країни, зокрема Угорщина, часто зловживають цим принципом для блокування рішень з міжнародної політики.

Коли у ЄС ухвалюють рішення кваліфікованою більшістю, її становлять більшість держав-членів, що представляють щонайменше три п'ятих населення Євросоюзу. Таким чином цей принцип дозволяє уникати ситуації, коли одна держава ветує рішення ЄС.

20 березня міністри юстиції країн ЄС випустили заяву на підтримку рішення Міжнародного кримінального суду про арешт президента РФ Володимира Путіна, але Угорщина цей документ заблокувала.

Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель натомість оприлюднив заяву від свого імені, в якому зазначив що Євросоюз взяв до відома рішення МКС про ордер на арешт Путіна та уповноваженої при президенті РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової.

Що відомо про ордер на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створення спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

Читайте також

Ордер на арешт Путіна виданий довічно — прокурор МКС

Угорщина заблокувала спільну заяву ЄС щодо ордера на арешт Путіна — Bloomberg

Угорщина не буде блокувати проведення зустрічей Комітету Україна-НАТО. Але є умова

Угорщина не підтримує будь-які санкції ЄС проти російської ядерної енергетики — прем’єр

Вибір редакції

На початок