Угорщина заблокувала спільну заяву ЄС щодо ордера на арешт Путіна — Bloomberg

Угорщина заблокувала спільну заяву ЄС щодо ордера на арешт Путіна — Bloomberg

Будапешт
. Будапешт, Угорщина, 28 липня 2022 р. Фото: Getty Images

Угорщина заблокувала країнам-членам Європейського Союзу опублікувати спільну заяву про міжнародний ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна. Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела.

Вето Будапешта означало, що головний дипломат ЄС Жозеп Боррель натомість оприлюднив заяву від свого імені, в якому зазначив зо Євросоюз взяв до відома рішення МКС про ордер на арешт Путіна та уповноваженої при президенті РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової.

"ЄС розглядає рішення МКС як початок процесу щодо притягнення до відповідальності російських лідерів за злочини та звірства в Україні, які скоюються за їх наказом, з їхнього дозволу або які вони вчиняють самі", — йшлося у заяві Борреля.

Міністри юстиції країн ЄС випустили 20 березня заяву на підтримку рішення Міжнародного кримінального суду, але Угорщина цей документ не підписала.

Читайте також: Ордер на арешт Путіна виданий довічно — прокурор МКС

Речник Борреля відмовився коментувати це, сказавши, що Служба закордонних справ ЄС не коментує внутрішні методи роботи.

Позиція Угорщини щодо видачі ордера на арешт Путіна може бути висловлена ​​на черговому саміті ЄС, що відбудеться у Брюсселі 23–24 березня, повідомляє агентство.

У проєкті висновків, з якими ознайомився Bloomberg, наразі йдеться, що Рада лідерів "бере до відома ордери на арешт, нещодавно видані МКС проти президента Росії та його уповноваженого з прав дитини за воєнний злочин у незаконній депортації та переміщенні українських дітей з окупованих територій України до Росії". Це схоже на формулювання, яке використав Боррель.

Кілька лідерів, ймовірно, закликатимуть до більш жорстких формулювань, кажуть джерела агентства. Низка лідерів ЄС вже особисто привітали рішення МКС.

Що відомо про ордер на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створення спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

Читайте також

Перший крок до Гааги. Головні питання про ордер на арешт Путіна і чому це — справді історичне рішення

Міжнародний кримінальний суд проситиме більше грошей на розслідування воєнних злочинів в Україні — The Guardian

На початок