У березні закінчується дія чинних тарифів на електроенергію. Аналітик розповів, на що чекати далі

У березні закінчується дія чинних тарифів на електроенергію. Аналітик розповів, на що чекати далі

Ексклюзивно
Олександр Сергієнко, директор аналітико-дослідницького центру “Інститут міста”
Олександр Сергієнко, директор аналітико-дослідницького центру "Інститут міста". Фото: Уніан

Ціну на електроенергію формує енергоринок. Тому підняття тарифів в Україні — це соціально-економічне рішення.

Про це в ефірі національного телемарафону Суспільному заявив директор аналітико-дослідницького центру "Інститут міста" Олександр Сергієнко.

Контроль ціни певною мірою здійснюється на державному рівні, але все ж таки вона підвищується. За словами експерта, ціна на електрику у 2022 році та на початку цього року для домогосподарств які споживають на місяць до 250 кВт-год мала складати 1,44 грн. Але реальна ціна складала 3,5 грн.

"Якщо додати сюди вартість транспортування, розподілу і ПДВ, то ми вийдемо на цифру близько 5—5,5 грн. Проти 1,44 грн (як зараз - ред.). Ці гроші треба компенсувати. Взяти з бюджету і залучити бізнес, який перекладе потім ціну на вартість своїх товарів, і населення заплатить, щоб компенсувати багатомільярдні борги за комунальні послуги", — каже Олександр Сергієнко.

Експерт наголосив на необхідності вживання заходів соціального захисту у цьому питанні.

"У нас є соціальна несправедливість. Нам встановили мінімальну ціну. Але в нас велика когорта людей, які можуть платити й більше. Замість того, щоб виходити з рівня споживання, ймовірно, слід вживати заходи соціального захисту, тобто житлові субсидії або інші допомоги. Чому б не запровадити електричну допомогу для малозабезпечених сімей?", — зауважує Сергієнко.

Він нагадав, що вже 31 березня закінчується дія чинних тарифів на електроенергію і Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг разом з урядом має встановити або новий тариф, або зберегти старий.

"Система субсидій має бути удосконалена. Чомусь уряд вирішив передати цю систему з Мінсоцзахисту до Пенсійного фонду, хоча там немає фахівців. Є певні нелогічні дії уряду", — підсумував Олександр Сергієнко.

Станом на 1 грудня минулого року українці накопичили борги за послуги ЖКГ на 35,35 млрд грн. Протягом місяця заборгованість збільшилась на 2,2 млрд грн. Про це повідомляв народний депутат від партії "Голос" Ярослав Железняк.

3 березня Асоціація міст України звернулася до Уряду щодо компенсації з держбюджету підприємствам тепло- та водопостачання різниці в тарифах на 36 мільярдів гривень. Саме такий є розмір заборгованості перед комунальними підприємствами на січень 2023 року.

Читайте також

Асоціація міст просить Уряд компенсувати різницю в тарифах комунальним підприємствам

"Зелений" тариф замінять. Уряд вніс до парламенту законопроект про "чистий продаж"

На початок