"Зелений" тариф замінять. Уряд вніс до парламенту законопроект про "чистий продаж"

"Зелений" тариф замінять. Уряд вніс до парламенту законопроект про "чистий продаж"

"Зелений" тариф замінять. Уряд вніс до парламенту законопроект про "чистий продаж"
Сонячні панелі. Фото: Національний заповідник "Києво-Печерська лавра"

Кабінет міністрів зареєстрував документ про зміни до закону про виробництво електрики з альтернативних джерел енергії. Про це повідомив представник уряду у Верховній раді Тарас Мельничук.

"Законопроект має вдосконалити підтримку виробництва "зеленої" енергії сонячними електростанціями приватних домоволодінь. Зокрема, йдеться про заміну поточної моделі "зеленого" тарифу новою моделлю Net Billing або "чистий продаж", — йдеться у повідомленні

Впровадження Net Billing дасть змогу домогосподарствам компенсувати власне споживання за допомогою встановлених ними сонячних електростанцій, а надлишки електроенергії продавати за ринковою ціною постачальникам.

Кошти від продажу електрики надходитимуть на рахунок споживача, а коли кількість спожитої ним енергії перевищить кількість згенерованої, вони списуватимуться за ціною постачання електроенергії.

Проект закону передбачає:

  • запровадження системи чистого вимірювання net metering для забезпечення розвитку генерації з альтернативних джерел енергії без додаткового фінансування з боку держави та споживачів
  • визначення механізму самовиробництва
  • запровадження нового договору купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва
  • визначення категорій споживачів, які мають право використовувати механізм самовиробництва

Що відомо про "зелений" тариф

"Зелений" тариф – спеціальна ціна, за якою купується вироблена з відновлюваних джерел (гідроелектростанції, сонячні, вітрові або біостанції) енергія. Виробники "зеленої енергетики" продають її на ринок суттєво дорожче, ніж традиційні виробники теплової або атомної енергетики.

Усю вироблену в країні електрику за різними тарифами, зокрема й дорогу "зелену", скуповує так званий оптовий ринок (державне підприємство "Енергоринок"). Та ж сама установа потім продає скуплену електрику енергопостачальним компаніям, які доставляють її населенню, тому рахунок, який сплачують кінцеві споживачі, включає також витрати й на дорогу "зелену" електрику.

У липні 2020 року президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №3658, який покликаний знизити й реструктуризувати "зелений" тариф. 15 липня 2021 року в Міненергетики заявили, що "зелений" тариф коштує українським споживачам мільярд гривень на місяць.

Читайте також

В Україні збільшилася кількість сонячних електростанцій. Експерт пояснив, наскільки це вигідно

Зелений водень. Що це таке та які перспективи виробництва в Україні

На початок