"Жодних насильницьких дій ніколи не буде" — Ткаченко про "виселення" УПЦ МП з Лаври

"Жодних насильницьких дій ніколи не буде" — Ткаченко про "виселення" УПЦ МП з Лаври

Ексклюзивно
"Жодних насильницьких дій ніколи не буде" — Ткаченко про "виселення" УПЦ МП з Лаври
. Олександр Ткаченко. Фото: УНІАН

Держава наполягатиме на звільненні приміщень Києво-Печерської лаври, яку займає Українська православна церква Московського патріархату, однак діятиме лише у межах закону.

Про це в ефірі телемарафону на Суспільному повідомив міністр культури Олександр Ткаченко.

"Почнемо з угоди 2013 року щодо передачі у безстрокове користування нижньої Лаври УПЦ МП цих приміщень. Це само по собі сумнівне, але питання не в цьому. Була створена міжвідомча комісія, про що було повідомлено митрополію УПЦ МП. Вона дійшла висновків, що були порушення стосовно використання майна. Їх достатньо багато. У тому числі і новобудови на території нижньої Лаври без відповідних дозволів. І багато інших речей, які відповідна комісія, яка створена сьогодні, буде робити ревізію. Але попередження щодо розірвання угоди 2013 року часів Януковича направлено в.о. керівника заповідника, митрополії та представникам Лаври", — зазначив посадовець.

За його словами, до складу комісії щодо ревізії включені представники як Служби безпеки, так і Міністерства внутрішніх справ.

"Крім нерухомого майна, там є музейні експонати — понад 800 екземплярів, у тому числі і мощі святих, які були передані на використання монахам. Щодо них буде окрема ревізія, наскільки вони збережені. Хотів би попередити всіх тих, хто має на увазі, що рухоме майно буде кудись переміщене. Остання ревізія була у 2018 році. Все зафіксовано, всі об’єкти є в переліку. Будь-які кроки, які можуть здійснити представники УПЦ МП стосовно рухомого майна, будуть зафіксовані та (винні — ред.) нестимуть кримінальну відповідальність", — наголосив Ткаченко.

Міністр додав, що після завершення ревізії не йдеться про те, що життя монахів в Лаврі не припиниться.

"Але це привід для того, щоб монахи могли визначитися з тим, яким чином вони можуть залишатися в Лаврі. Вони про це знають. Я сьогодні говорив (щодо варіантів — ред.) зі священниками, які перейшли з УПЦ МП в ПЦУ", — зауважив він.

Олександр Ткаченко наголосив, що держава не вдаватиметься до насильницьких дій щодо виселення Московського патріархату.

"Жодних насильницьких дій ніколи не буде. Ми — демократична держава, але будемо діяти в межах закону", — підкреслив міністр.

Голова Мінкульту нагадав, що КП "Лавра" — це державна власність.

"Навіть нижня Лавра, яка зараз перебуває у користуванні УПЦ МП. Наприклад, Нотр-Дам де Парі — це державна власність. Богослужіння там відбуваються відповідно до годин, які узгоджені церквою, яка там проводить богослужіння. Те саме може відбуватися і в нижній Лаврі. Але одночасно ми маємо бути переконані в тому, що держава контролює збереження всіх цінностей. Так само як оновлює життя в Верхній та Нижній лаврах. Тому що впродовж багатьох років воно, на жаль, було запущено", — підсумував Ткаченко.

Що відомо про "виселення" УПЦ МП з Лаври

Українська православна церква (МП) у п’ятницю, 10 березня, повідомила, що з 29 березня з нею розривають договір про оренду Нижньої Лаври. У Мінкульті підтвердили про надсилання релігійній організації листа-попередження від керівництва Національного заповідника "Києво-Печерська лавра". Водночас в УПЦ МП не вважають цю заяву юридичним документом.

У документі згадується, що договір про безоплатне користування будівлями Лаври та іншим державним майном було укладено між заповідником і Свято-Успенською Києво-Печерською Лаврою (Чоловічий монастир) ще в липні 2013 року.

Заповідник також попередив, що з 29 березня 2023 року договір буде розірвано. Однією з підстав названо висновки міжвідомчої робочої групи, яка була створена постановою Кабміну у грудні 2022 року і яка виявила "порушення Монастирем умов договору про використання державного майна".

Монастирю вказують на необхідність звільнити будівлі, що перебувають на балансі заповідника. Цю територію називають "Нижня Лавра". Також інформується про створення комісії, яка займатиметься процесом прийому-передачі держмайна, яке використовувалось УПЦ МП на території заповідника Києво-Печерська лавра.

Речник УПЦ МП Климент вважає, що попередження від керівника Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" навряд чи можна назвати юридичним документом. Про це він заявив у коментарі Суспільному. За словами речника, лист більше схожий на "ультиматум".

У Міністерстві культури підтвердили, що договір про користування УПЦ МП Києво-Печерською Лаврою розривається з 29 березня 2023 року. "Це стосується усіх приміщень, які орендує УПЦ в Лаврі", — написав у своєму Facebook міністр Олександр Ткаченко.

Підставою для припинення дії договору оренди він називає "зафіксовані порушення умов користування державним майном". За словами Ткаченка, МКІП цю позицію підтвердив відповідним листом.

Міністр додав, що від 11 березня працюватимуть робочі групи, утворені заповідником для інвентаризації майна та обстеження технічного стану будівель і споруд Лаври.

Що відомо про події, пов'язані з храмами Києво-Печерської Лаври

15 листопада 2022 року СБУ відкрила кримінальне провадження щодо співів із прославлянням Росії під час богослужіння у Києво-Печерській Лаврі. Спів містить рядки "Звон плывёт, плывёт над Россиею, пробуждается матушка – Русь".

2 грудня 2022 року президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з Росією.

Увечері 2 грудня Києво-Печерську Лавру зареєстрували як монастир Православної церкви України (ПЦУ).

31 грудня закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Українською православною церквою (МП).

Успенський собор і Трапезну церкву, що розташовані на території заповідника "Києво-Печерська Лавра", повернули в державу з користування Української православної церкви (Московського патріархату).

УПЦ (МП) подала позов до суду через відмову використовувати храми Лаври.

Читайте також

"Московський патріархат": чому прибрали МП з назви УПЦ та чи означає це розірвання зв’язку з російською церквою

На початок