Перша чергова сесія з початку вторгення: чи зберуться депутати Маріупольської міської ради

Перша чергова сесія з початку вторгення: чи зберуться депутати Маріупольської міської ради

Перша чергова сесія з початку вторгення: чи зберуться депутати Маріупольської міської ради
Остання перед повномасштабним вторгненням сесія Маріупольської міської ради, 16 грудня, 2023 року. Фото: Маріупольска міська рада

Депутатів Маріуполя вперше з початку повномасштабного вторгнення збирають на чергову сесію. Провести її планують онлайн та правомірність такого засідання ставить під сумнів частина депутатів. Разом із тим, маріупольські обранці публічно звернулися до очільника Донецької ОВА з пропозицією створити військову адміністрацію для Маріуполя. Чи буде легітимним засідання, що призначене на 11 березня, й як це пов'язано із бюджетом і фінансуванням, яке отримує мерія — Суспільне зібрало позиції мерії, опозиції та юристів.

З часів відкритого вторгнення РФ в Україну Маріупольська міська рада жодного разу не збиралася на чергову сесію.

Про те, що 11 березня запланована чергова ХІХ сесія стало відомо з відповідного розпорядження міського голови Вадима Бойченка, яке депутати отримали на електронну пошту.

"На депутатському дні у грудні 2022 року депутати озвучили ініціативу бути корисними у майбутньому Маріуполя, тому муніципалітет почав шукати різні шляхи, як сьогодні надати можливість депутатам працювати. Подивилися, які є практики по Україні, побачили схожу ситуацію в Мелітополі, де депутати залучені в роботу онлайн. Чому тільки зараз? Бо потрібен був ще час для налагодження роботи муніципалітету та вивчення іншої практики", — пояснили у пресслужбі міськради.

Чи зберуться депутати міської ради Маріуполя на першу після 24 лютого сесію
Порядок денний ХІХ сесії Маріупольської міської ради. Фото: надав Максим Бородин

Там також підтвердили, що на порядку денному лише одне питання — регламент роботи депутатів під час воєнного стану. Проводити засідання мають намір дистанційно у режимі відеоконференції.

Легітимність проведення у такий спосіб сесії ставить під сумнів депутат від партії "Сила людей" Максим Бородін. Саме тому участі в ній він брати не планує.

"На депутатські запити і мій зокрема — про вимогу щодо проведення сесії ще минулого року я отримував відповідь, що це юридично неможливо. Пояснювали вони це тим, що немає засад для того, щоб голосувати дистанційно. Мовляв, спочатку ми маємо зібратися офлайн, прийняти новий регламент, положення якого дасть можливість проводити засідання онлайн. З тих пір законодавчо нічого не змінилося, але сесію чомусь скликають", — пояснює свою позицію Бородін.

Чи зберуться депутати міської ради Маріуполя на першу після 24 лютого сесію
Остання перед повномасштабним вторгненням сесія Маріупольської міської ради, 16 грудня, 2023 року. Максим Бородін — один з тих депутатів, якій тримають прапор України. Фото: Маріупольска міська рада

Він має сумніви і щодо можливості зібрати кворумУстановлена законом, статутом або постановою певної організації найменша кількість членів, присутність яких є необхідною умовою для відкриття засідання чи зборів і прийняття правосильних ухвал., оскільки деякі депутати виїхали за кордон, інші — приєдналися до публічного звернення до керівництва Донецької обласної військової адміністрації про створення у Маріуполі МВА, а частина є представниками заборонених партій.

Звернення щодо створення військової адміністрації опублікував у себе на сторінці Facebook Дмитро Забавін.

"З метою негайного вирішення питань соціального захисту, реалізації культурних, гуманітарних потреб маріупольців, оперативної реалізації комплексної програми підтримки ЗСУ, правоохоронних органів та у зв'язку з неможливістю проведення легітимної сесії Маріупольської міської ради, належної участі депутатів у прийнятті рішень, а також з метою запобігання участі у роботі міської ради — депутатів від проросійської партії ОПЗЖ, просимо Вас: направити Президенту України подання з пропозицією "Про створення Військової адміністрації Маріуполя", — йдеться у зверненні.

Сесія міськради онлайн: чи порушують закон у Маріупольській мерії

Проведення сесії дистанційно може бути правомірним, оскільки в країні діє карантин, пояснює радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба.

"Пункт 11-1 Розділу V Закону №280 у період карантину дозволено проводити пленарні засідання місцевих рад онлайн. Дистанційні засідання можуть включати лише питання невідкладного внесення змін до місцевого бюджету, інші невідкладні питання, зокрема процедурні, крім таємних голосувань", — пояснює експертка Громадянської мережі ОПОРА.

Також вона додає, що важливо дотримуватися і певних правил при організації та проведенні сесії, зокрема, відповідне розпорядження мало би бути не тільки розіслане на персональні поштові скриньки депутатів, а й опубліковане на офіційному сайті.

А ще Ольга Коцюруба зауважила, що засідання має фіксуватися. Це потрібно для того, щоб можна було переконатися у дотриманні кворуму.

"Якщо кворуму не буде, то сесію не можна буде вважати чинною. Щодо депутатів від заборонених законом партій, як от ОПЗЖ та Шарія, то вони можуть брати участь в сесії, оскільки ті законопроєкти, які були у Верховній Раді про позбавлення таких депутатів мандатів, прийняті не були", — зауважила радниця ГМ "Опора".

Фінансування від донорів та бюджет

Зміна системи управління — з міської ради на військову адміністрацію, за словами виконавчого директора Асоціації міст України Олександра Слобожана, може вплинути на фінансування від донорів, яке наразі отримує міськрада задля гуманітарних проєктів.

"У Маріуполі свого часу була велика кількість проєктів, які в місті реалізовували міжнародні партнери, частина яких наразі є діючими. А наявність муніципальної влади є гарантією того, що вони будуть продовженні для відбудови Маріуполя після деокупації. До того ж центри "ЯМаріуполь", які діють у різних містах країни також фінансуються донорами. Тому розірвання цих контрактів можуть мати негативні наслідки", — вважає Олександр Слобожан.

Власне потреба зібрати депутатів на засідання саме зараз також пов'язана із фінансування та прийняттям міського бюджету, припускає він.

"До грудня 2022 діяв спрощенний порядок фінансування і забезпечення життєдіяльності таких територій. Була така постанова Кабміну, яка дозволяла врегульовувати ці речі без зібрань — через рішення виконкомів. До того ж з травня по грудень 2022 року керівники таких громад мали розширені повноваження. В грудні відбулися зміни, тому виникла проблема у проведенні онлайн заходів. Був зареєстрований законопроєкт, який якраз стосувався таких міст, як Маріуполь, Мелітополь, Бердянськ, де не були впровадженні МВА. Він мав ці нюанси врегулювати, але поки не прийнятий. Тому вони, мабуть, вирішили розблокувати ці питання через поновлення роботи ради", — розповів Слобожан.

Що відомо

Щонайменше 39 людей поранені чи загинули: скільки жертв авіаудару по пологовому будинку в Маріуполі встановили за рік

Колишнього депутата від ОПЗЖ підозрюють у роботі на РФ

"У росіян був наказ не випускати людей з міста, щоб шантажувати владу", — мер Маріуполя

В окупованому Маріуполі води лишилось на пів року — Бойченко

Рік війни у Маріуполі: радник мера Петро Андрющенко підсумував втрати

Читайте також

"Усі чомусь думали, що ми — Червоний Хрест". Як "Халабуда" стала центром тяжіння і підтримки для маріупольців

Архітектурні втрати Маріуполя: пам'ятники, які знищили росіяни

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок