Україна працює над механізмом конфіскації активів РФ — Шмигаль

Україна працює над механізмом конфіскації активів РФ — Шмигаль

Україна працює над механізмом конфіскації активів РФ — Шмигаль
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль на конференції United for Justice, 4 березня 2023 року. Фото: AP

Україна спільно із партнерами розробляє механізм конфіскації російських активів, які спрямують на післявоєнну реконструкцію України.

Про це на своєму Telegram-каналі повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

"Працюємо над створенням механізму конфіскації російських активів, які можна буде направити на відновлення України. Про це наголосив сьогодні під час конференції United for Justice, яка відбувається у Львові", — зазначив він.

За його словами, спеціальний компенсаційний механізм виплати репарацій буде базуватися на міжнародному договорі, який Україна розробляє разом із державами-партнерами.

У міжнародного компенсаційного механізму буде чотири елементи.

  • Міжнародний реєстр збитків.
  • Компенсаційна комісія, яка розглядатиме заяви про відшкодування збитків.
  • Компенсаційний фонд, з якого будуть іти відшкодування.
  • Механізм виконання прийнятих Компенсаційною комісією рішень.

Що відомо про вилучення російських активів

10 березня президент Володимир Зеленський підписав закон про примусове вилучення об’єктів власності Російської Федерації та її резидентів. Вилучення здійснюватиметься без компенсації.

У березні Мін’юст США оголосив про створення KleptoCapture — підрозділу з пошуку активів російських посадовців і олігархів, які намагаються її приховати від санкцій. 26 квітня генеральний прокурор США Меррік Гарленд підтримав ідею передання активів російських олігархів, конфіскованих через агресію РФ, безпосередньо Україні.

Наприкінці квітня Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

Міністерка фінансів США Джанет Єллен стверджує, що у США не існує законних механізмів конфіскації заморожених активів російського Центробанку з тим, щоб їх потім можна було використати для відновлення економіки України.

24 червня Сенат Канади схвалив законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

14 листопада 2022 року Генеральна Асамблея ООН більшістю голосів ухвалила резолюцію про "Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв'язку з агресією проти України", підготовлену Україною за співавторством понад півсотні країн.

Вона містить визнання країнами ООН потреби створення міжнародного механізму відшкодування збитків, завданих Україні Росією та рекомендації державам щодо створення міжнародного реєстру збитків. Заступник голови ради безпеки Росії Дмитро Медведєв, коментуючи прийняття резолюції ООН про відшкодування збитків Україні у зв'язку з російською агресією, пригрозив Заходу вилученням активів іноземних приватних інвесторів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

Як повідомило у лютому видання Bloomberg, юристи Європейського союзу вважають, що Брюссель повинен розглянути можливість вимагати від банків повідомляти деталі про розміри заморожених активів російського Центробанку, якщо санкційні кошти захочуть використати для повоєнної відбудови України

Читайте також

Допомога на 400 млн доларів від США, "юридичний Рамштайн", евакуація дітей із зон бойових дій. 374 день війни. Онлайн

На початок