Влада Польщі планує розглянути питання передачі Україні літаків МіГ-29, що перебувають на озброєнні польської армії.
Про це в інтерв’ю "Укрінформу" розповів президент Польщі Анджей Дуда.
Зокрема, у коментарі кореспонденту видання політик зазначив, що підготовка українських пілотів для роботи з винищувачами F-16, про які просить Україна, може зайняти кілька місяців. Натомість якщо Києву передаватимуть бойові літаки радянського виробництва, то українські пілоти "готові літати на них практично відразу".
"Насправді вони могли б на них просто відразу полетіти додому. Тому, без сумніву, якщо буде передано літаки МіГ-29, то вони зможуть негайно посилити захист України, і це дуже важливо. Звичайно, дуже мало країн НАТО має літаки МіГ. У нас ще є кілька таких літаків, і ми розглядатимемо це питання", — розповів Дуда.
За його словами, Польща має складнощі із передачею Україні винищувачів F-16, оскільки їх у Польщі "просто замало, беручи до уваги масштаби і загальний потенціал країни". Президент пояснив, що Польща очікує на бойові літаки F-35 та FA-50, закуплені у Сполучених Штатів та Південної Кореї.
"Для нас це складний момент, адже ми самі очікуємо на літаки. Звичайно, якщо серед країн НАТО буде створено широку авіаційну коаліцію, то ми, безумовно, також приєднаємося до неї. Але рішення, за якою формулою це відбудеться, ми маємо обговорити з нашими союзниками", — додав Дуда.
Чи отримає Україна західні винищувачі
У червні 2022 року конгресмен-ветеран ВПС США, республіканець від штату Іллінойс Адам Кінзінгер запропонував навчати українських пілотів-винищувачів та екіпажів на американських бойових літаках F-16.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що союзники України почали працювати над питанням постачання Силам оборони винищувачів F-16 Fighting Falcon.
При цьому 21 січня посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер заявив, що очікує на широку підтримку у Сполучених Штатах можливого рішення союзників про передачу Україні винищувачів F-16.
25 січня міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна висловлює бажання отримувати західні винищувачі.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Німеччина не передасть Україні свою бойову авіацію.
26 січня голова Комітету національної оборони і Збройних сил Національної асамблеї Франції Томас Гасіллуд заявив, що його країна не виключає відправки винищувачів в Україну, але за умови, що це не призведе до ескалації у війні, не підриватиме національної чи європейської безпеки, а відповідна зброя буде корисною для українців.
За словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, для безпеки повітряного простору Україні, крім систем ППО, потрібно щонайменше п'ять бригад, а в кожній бригаді по три ескадрильї винищувачів. Одна ескадрилья — це 12 літаків.
30 січня президент Франції Еммануель Макрон заявив, що не виключає постачання військових літаків в Україну, однак зазначив, що це не має призвести до ескалації або послабити французьку армію.
Наприкінці січня президент Сполучених Штатів Джо Байден заявив, що США не передаватимуть Україні винищувачі F-16 Fighting Falcon. Водночас п’ять конгресменів від обох партій закликали президента Байдена надати Україні винищувачі літаки. Законодавці Палати представників стверджують, що винищувачі "можуть стати вирішальними для контролю над українським повітряним простором цього року".
17 лютого координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що США привітають рішення союзників про передачу Україні винищувачів, однак позиція президента Джо Байдена з приводу надання бойових літаків наразі не змінилася.
Читайте також
"Рамштайн": Глава Пентагону прокоментував надання Україні винищувачів F-16
Винищувачі для України: Польща хоче одноголосного рішення західних партнерів на Мюнхенській конференції
Байден заявив, що США не передаватимуть Україні F-16