Президент Сполучених Штатів Джо Байден заявив, що США не передаватимуть Україні винищувачі F-16 Fighting Falcon.
Про це політик сказав у відповідь на питання журналістів, чи підтримує він ідею передати Україні літаки.
"Ні", — коротко відповів Байден.
Питання пролунало, коли американський президент виходив з гелікоптера та ненадовго підійшов до представників ЗМІ. При цьому Байден не надав жодних інших роз’яснень.
Водночас координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі зазначив, що наразі країна передає Україні достатньо озброєнь і без авіації, повідомляє CNN.
"Вже надаються значні обсяги допомоги, і їхнє відправлення триватиме найближчими тижнями та місяцями. Це ті озброєння, які, як ми знаємо, будуть критично важливими для українців у зимовий час, а також для бойових дій, на які вони очікують навесні", — сказав Кірбі.
При цьому, за даними The Guardian, міністр оборони України Олексій Резніков, який 31 січня зустрінеться із президентом Франції Емманюелем Макроном, планує обговорити з ним передачу F-16 Україні.
"Очікується, що міністр оборони України у вівторок зустрінеться у Парижі з президентом Еммануелем Макроном на тлі дебатів між союзниками Києва про те, чи надавати Києву винищувачі для війни проти Росії після того, як президент США Джо Байден виключив надання F-16", — пише видання.
Що відомо про надання Україні військових літаків
У червні 2022 року конгресмен-ветеран ВПС США, республіканець від штату Іллінойс Адам Кінзінгер запропонував навчати українських пілотів-винищувачів та екіпажів на американських бойових літаках F-16 та F-16. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що союзники України почали працювати над питанням постачання Силам оборони винищувачів F-16 Fighting Falcon.
25 січня 2023-го міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна хоче отримувати західні винищувачі. За його словами, захистити небо зараз — пріоритет номер один.
За словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, для безпеки повітряного простору Україні, крім систем ППО, потрібно щонайменше п'ять бригад, а в кожній бригаді по три ескадрильї винищувачів. Одна ескадрилья — це 12 літаків.
27 січня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Німеччина не передасть Україні свою бойову авіацію. 30 січня прем'єр Польщі Моравецький заявив, що країна може передати Україні винищувачі F-16 у координації з НАТО. Президент Франції Макрон пізніше також заявив, що не виключає передачу українським військам винищувачів за умови, що це не послабить французьку армію, а Україна не атакуватиме російську територію.
30 січня президент Франції Еммануель Макрон не виключив постачання військових літаків в Україну, однак заявив, що це не має призвести до ескалації або послабити французьку армію.
"В принципі нічого не заборонено", — заявив Макрон, відповідаючи на відповідне питання журналістів під час своєї поїздки до Гааги сьогодні 30 січня, передає Le Parisien.
Крім того, він додав, що Україна має надіслати офіційний запит, а також зобов’язатись не атакувати російські території.
Читайте також
Який мінімум техніки потрібен Україні для звільнення своєї території: розповідає військовий експерт
Польща може передати Україні винищувачі F-16 — Моравецький