Над США помітили китайський аеростат, держсекретар скасовує візит у КНР

Над США помітили китайський аеростат, держсекретар скасовує візит у КНР

Над США помітили китайський аеростат, держсекретар скасовує візит у КНР
Фото: AP

2 лютого над американським штатом Монтана зафіксували повітряну кулю, обладнану приладами для стеження. У Пентагоні заявили, що за даними американської розвідки, це китайський розвідувальний аеростат. У відповідь на порушення повітряного простору США Вашингтон скасував візит держсекретаря Ентоні Блінкена до Пекіна. МЗС Китаю заявило, що куля використовувалась для метеорологічних спостережень. Згодом американські військові збили аеростат.

Яка позиція Китаю

3 лютого в МЗС Китаю опублікували офіційну заяву щодо аеростата, який пролетів над полями США. У відомстві підтвердили, що це — справді китайська повітряна куля та зазначили, що аеростат використовували для метеорологічних цілей. Але через погану погоду він відхилився від свого маршруту.

"Дирижабль з Китаю. Це — цивільний дирижабль, який використовується для дослідницьких, переважно метеорологічних, цілей. Під впливом західних вітрів і з обмеженими можливостями самостійного керування дирижабль сильно відхилився від запланованого курсу. Китайська сторона висловлює жаль з приводу ненавмисного входження дирижабля у повітряний простір США через форс-мажорні обставини. Китайська сторона продовжить спілкування з американською стороною та належним чином урегулює цю несподівану ситуацію, спричинену форс-мажорними обставинами", — йдеться у заяві китайського МЗС.

Що кажуть у США

Не зважаючи на заяву МЗС Китаю, США відклали візит державного секретаря Ентоні Блінкена до Пекіна на невизначений термін. Поїздка мала відбутись 5-6 лютого. Держсекретар США зазначив, що поява китайського аеростата у повітряному просторі його країни є "очевидним порушенням нашого суверенітету та явним порушенням міжнародного права".

У світлі неприйнятних дій Китаю я відкладаю свою заплановану на ці вихідні поїздку до Китаю. Як ви знаєте, президент Байден та президент Сі під час зустрічі на Балі у листопаді домовились, що я поїду до Китаю, щоб продовжити їхні дискусії. Вчора Департамент оборони повідомив, що ми виявили розвідувальний аеростат і слідкуємо за траєкторією його пересування повітряним простором США. Відповідно ми дійшли висновку, що зараз умови не сприяють конструктивному візиту", — розповів на брифінгу Ентоні Блінкен.

Водночас Блінкен наголосив, що США продовжать бути відкритими до перемовин з Китаєм та заявив, що приїде до Пекіна, "коли дозволятимуть умови".

На брифінгу для журналістів речник Пентагону Патрік Райдер повідомив, що повітряна куля досі перебуває у повітряному просторі США. Міністерство оборони не бачить "військової чи фізичної загрози людям на землі" від китайського аеростата:

"Ми знаємо, що це повітряна куля для спостережень, яка порушила повітряний простір США та міжнародне законодавство, що є неприпустимим. Зараз ми продовжуємо слідкувати за нею і шукаємо варіанти розв'язання цієї проблеми. Ми не збиваємо кулю через можливі негативні наслідки, які може спричинити падіння уламків".

При цьому Міноборони США виявило ще одну повітряну кулю над Латинською Америкою. Про це Патрік Райдер заявив CNN.

"Ми бачимо звіти, що ще одна повітряна куля летить над Латинською Америкою. За нашими оцінками, це ще один китайський розвідувальний аеростат", — розповів посадовець.

Представник США зазначив, що зараз куля не прямує до Сполучених Штатів.

Згодом стало відомо, що Сполучені Штати збили аеростат.

"Сполучені Штати в суботу збили ймовірну китайську повітряну кулю-шпигун біля узбережжя Кароліни після того, як він перетнув важливі військові об'єкти по всій Північній Америці і став останньою точкою загострення напруженості між Вашингтоном і Пекіном", — повідомило агентство AP News.

Читайте також

Китай надає Росії технології для війни проти України — WSJ

На початок