Уряд Швейцарії назвав неконституційною конфіскацію російських активів

Уряд Швейцарії назвав неконституційною конфіскацію російських активів

Уряд Швейцарії назвав неконституційною конфіскацію російських активів
Швейцарський прапор, ілюстративне фото: Pixabay

Швейцарія заявила, що арешт приватних російських активів порушує чинний правопорядок і підриває конституцію країни. У своїй заяві уряд країни посилається на висновки робочої групи, створеної Федеральним управлінням юстиції.

В уряді зазначили, що Росія порушила міжнародне право, напавши на Україну, і тому зобов’язана виплатити Україні репарації за завдані збитки. Однак робоча група дійшла висновку, що "експропріація приватних активів законного походження без компенсації" є неприпустимою за швейцарським законодавством.

"Конфіскація заморожених приватних активів суперечить Федеральній конституції та чинному правовому порядку та порушує міжнародні зобов’язання Швейцарії", — йдеться у повідомленні.

Водночас в уряді наголосили, що незалежно від дискусій щодо заморожених російських активів, Швейцарія продовжить підтримувати Україну.

Іншим питанням, яке обговорюється на міжнародному рівні, є можливість конфіскації валютних резервів Центрального банку РФ та інших державних активів. Також розглядається можливість посилення кримінальної відповідальності за порушення санкцій.

"Швейцарія уважно стежить за цими пропозиціями та робить свій внесок в обговорення", — йдеться у заяві.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну і введення відповідних санкцій Швейцарія заморозила російські активи на суму близько 7,5 мільярдів швейцарських франків (7,9 мільярда доларів).

На початку січня 2023 року швейцарська газета Neue Zürcher Zeitung повідомила, що США і партнери тиснуть на Швейцарію через російські активи, заморожені в цій країні і можуть бути передані на відновлення України після російського вторгнення.

Що відомо про вилучення російських активів

10 березня президент Володимир Зеленський підписав закон про примусове вилучення об’єктів власності Російської Федерації та її резидентів. Вилучення здійснюватиметься без компенсації.

У березні Мін’юст США оголосив про створення KleptoCapture — підрозділу з пошуку активів російських посадовців і олігархів, які намагаються її приховати від санкцій. 26 квітня генеральний прокурор США Меррік Гарленд підтримав ідею передання активів російських олігархів, конфіскованих через агресію РФ, безпосередньо Україні.

Наприкінці квітня Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

Міністерка фінансів США Джанет Єллен стверджує, що у США не існує законних механізмів конфіскації заморожених активів російського Центробанку з тим, щоб їх потім можна було використати для відновлення економіки України.

24 червня Сенат Канади схвалив законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

14 листопада 2022 року Генеральна Асамблея ООН більшістю голосів ухвалила резолюцію про "Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв'язку з агресією проти України", підготовлену Україною за співавторством понад півсотні країн.

Вона містить визнання країнами ООН потреби створення міжнародного механізму відшкодування збитків, завданих Україні Росією та рекомендації державам щодо створення міжнародного реєстру збитків. Заступник голови ради безпеки Росії Дмитро Медведєв, коментуючи прийняття резолюції ООН про відшкодування збитків Україні у зв'язку з російською агресією, пригрозив Заходу вилученням активів іноземних приватних інвесторів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

Читайте також

Швейцарія запровадила додаткові санкції проти Росії

Швейцарія доєдналася до санкцій ЄС проти Росії у повному обсязі

На початок