Жителі Донеччини та Луганщини можуть долучитись до збору свідчень про воєнні злочини. Як це зробити

Жителі Донеччини та Луганщини можуть долучитись до збору свідчень про воєнні злочини. Як це зробити

Жителі Донеччини та Луганщини можуть долучитись до збору свідчень про воєнні злочини. Як це зробити
Фото: Суспільне Донбас

Пів року в Україні працює онлайн-платформа "Свідок" — проєкт, де люди можуть анонімно писати про життя під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну та розповідати про воєнні злочини росіян. Нині на порталі можна прочитати пів тисячі історій, спогадів, свідчень про війну. Серед них — дописи жителів Донеччини та Луганщини. Частину даних, розказала Суспільному директорка проєкту з контенту та комунікацій Олена Кук, вже передали до Міжнародного кримінального суду. Розповідаємо, як залишити свідчення і як опрацьовують інформацію, що є доказом здійснених росіянами злочинів.

Захищену онлайн-платформу Svidok.org, де люди анонімно описують досвід життя під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, запустили у серпні.

Зараз на порталі зареєстровані майже півтори тисячі людей, опубліковані близько пів тисячі спогадів. Серед цих історій є 24 дописи про Донеччину і три з Луганщини, розповіла Суспільному Донбас директорка з контенту та комунікацій "Свідка" Олена Кук.

"Мета проєкту — створити історичний музей спогадів, аби все пережите нами не було марним і ніколи не повторилось знову. А також посприяти розголошенню звірств, здійснених військовими РФ. Тому свідчення воєнних злочинів ми передаємо до Міжнародного кримінального суду", — розповіла Олена Кук.

Як зберегти спогади та залишити свідчення на платформі "Свідок"

Аби опублікувати на сайті історію, потрібно зареєструватись на svidok.org або ж скористатись Telegram-ботом — @SvidokNoteBot.

Після реєстрації можна робити власні анонімні дописи. Це можуть бути спогади про окупацію, спостереження, творчі нариси та інше. До тексту можна додавати фото та відео.

Жителі Донеччини та Луганщини вже діляться важливими свідченнями. Зокрема, про виживання та вихід з окупованого Маріуполя, обстріли власних будинків та смерть близьких:

“Три тижні жили в підвалі, під страшними обстрілами, кожної хвилини не знали, чи залишимося живими. 8 березня в наш дім прилетіли 2 снаряди Града у сусідній під'їзд, вбили хлопця 25 років, чоловіка за 50 та стареньку жінку. Наша квартира частково зруйнована, бо у сусідній будинок було пряме влучання авіабомби, знесло кровлю з пів будинку, балкони, вікна. Ми вийшли пішки з Маріуполя 15 км 24 березня, несли на собі 4 кішки, майже без речей. Старшого сина заарештували на першому ж блокпосту, бо він УБД, до сього дня — у полоні", — це одна з анонімних історії жителів Донеччини, опублікована на порталі.

Жителі Донеччини та Луганщини можуть долучитись до збору свідчень про воєнні злочини. Як це зробити
Фото, яке додане як ілюстрація до допису на сайті проєкту

"Курахове, Донецька область, Україна. 12 жовтня 2022 року. Ось так вночі виглядав будинок знайомих нашої сім'ї... Він повністю горів. Через обстріл окупантів загинуло 2 чоловіка, яких дістали з-під завалів. Все це відбувалося в місці Курахове, Донецька область. Зараз там лишається мій дідусь та декілька знайомих. Я дуже переживаю за них", — написав житель Донеччини.

Свідчення про цей жовтневий обстріл у місті Курахове разом із близько двомастами іншими вже передані до Міжнародного кримінального суду, розповіла Олена Кук.

"Керівник проєкту напряму контактує з представниками МКС щодо передачі свідчень українців про злочини РФ під час війни", — зауважила вона.

Директорка з комунікації проєкту наголошує: платформа має кілька рівнів захисту, що дозволяє зберігати анонімність дописувачам.

Жителі Донеччини та Луганщини можуть долучитись до збору свідчень про воєнні злочини. Як це зробити
Початкова сторінка svidok.org

“Якщо людина перебуває на окупованій території, може поставити спеціальну помітку. Тоді модератор опублікує її допис тільки, коли отримає дозвіл від автора. Або вона має змогу зберегти спогад як чернетку й опублікувати, коли сама буде вважати за потрібне", — пояснила менеджер з технічних питань Юлія Токарчукова.

Вона зауважила, що платформа надійно захищена від кібератак, сервери розташовані у Німеччині та США, тож їм не загрожує пряма атака росіян, які можуть намагатися стерти дані.

“Часто дописи українців у соцмережах блокують. Або вони губляться у потоці інформації. До прикладу, зараз складно знайти деякі знамениті фото і відео 24 лютого, не кажучи вже про 2014 рік. А все це дуже важливо зберегти, аби Росія не змогла маніпулювати фактами. Саме тому ми хочемо зберегти історію кожного українця на svidok.org”, — пояснює Олена Кук.

Читайте також

"Деякі намагаються стерти спогади не тільки з телефонів, а й з пам’яті" — Малолєтка про окупацію Маріуполя і війну

Трибунал для Путіна, уроки Югославії та чому правосуддя після війни — це гра в довгу — юрист Марк Елліс

"Немає чарівної західної палички, щоб зупинити Росію" — інтерв’ю з Енн Епплбаум

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок