На кінофестивалі Sundancе у США відбудеться прем'єра документального фільму "20 днів у Маріуполі"

На кінофестивалі Sundancе у США відбудеться прем'єра документального фільму "20 днів у Маріуполі"

На кінофестивалі Sundancе у США відбудеться прем'єра документального фільму "20 днів у Маріуполі"
Фільм "20 днів у Маріуполі" покажуть на кінофестивалі документального кіно "Sundance" у США. Фото: Мстислав Чернов/Facebook

На головному фестивалі незалежного кіно Sundance у США 20 січня відбудеться прем'єра документального фільму "20 днів у Маріуполі", автор якого український журналіст та письменник Мстислав Чернов.

Також "20 днів у Маріуполі" можна буде подивитись онлан на сайті кінфестивалю за попередньою реєстрацією 24 та 30 січня.

"20 днів у Маріуполі" побудований на документальних матеріалах журналістів Associated Press Мстислава Чернова, Євгена Малолєткі та Василіси Степаненко. Вони прибули до Маріуполя вночі 24 лютого за кілька годин до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Двадцять днів вони фіксували, що відбувалось в заблокованому РФ місті: злочини російських військових, гуманітарну катастрофу, бомбардування пологового будинку та масові поховання загиблих мирних жителів.

Журналістам з міста вдалось виїхати лише 15 березня через гуманітарний коридор.

"Це емоційно важкий, але важливий історичний документ, подія для Українського документального кіно та один з перших повнометражних документальних фільмів про повномасштабне вторгнення Росії в Україну", — написав про фільм режисер Мстислав Чернов у Facebook.

За висвітлення подій у Маріуполі команда журналістів отримала чисельні нагороди: премію Лівінгстона, премію Рорі Пека, премію Королівського телевізійного товариства, премію DW "За свободу слова", премію Bayeux Calvados-Normandy, нагороду Elijah Parish Lovejoy, премію імені Георгія Ґонґадзе, премію Knight International Journalism.

"20 днів у Маріуполі" представлений у конкурсній програмі документальних фільмів світу, в якій змагатиметься з 11 іншими роботами. Серед них ще один український фільм — "Залізні метелики" Романа Любого, що розповідає про події навколо збиття рейсу MH17 у 2014 році.

Один з кадрів, зроблений журналістами АР одразу після бомбардування пологового будинку у Маріуполі
Один з кадрів, зроблений журналістами АР одразу після бомбардування пологового будинку у Маріуполі. Обстріл пологового в Маріуполі, 9 березня 2022 року. Фото: Evgeniy Maloletka / АР

Мстислав Чернов — український відеограф, фотожурналіст, режисер, військовий кореспондент та письменник, зараз працює із Associated Press. Президент Української асоціації професійних фотографів. Висвітлював Революцію гідності, війну на Сході України, наслідки збиття Boeing 777 Malaysia Airlines, Сирійську громадянську війну, битву при Мосулі в Іраку, російське вторгнення в Україну 2022 року. Матеріали Чернова були в ефірі багатьох ЗМІ по всьому світу, включаючи CNN, BBC, New York Times, Washington Post та інших.

Документальні фільми про блокаду Маріуполя

  • "Маріуполіс 2" — цю стрічку змонтували з матеріалу, який литовський режисер Мантас Кведаравічюс знімав перед смертю. Він приїхав до Маріуполя в березні та знімав життя мирних мешканців. 2 квітня стало відомо, що документаліст загинув у Маріуполі.
Мантас Кведаравічюс, який загинув у Маріуполі у квітні 2022 року
Мантас Кведаравічюс, який загинув у Маріуполі у квітні 2022 року. Фото: Ганна Білоброва

У травні 2022 року документальний фільм "Маріуполіс 2" отримав спеціальний приз журі Каннського кінофестивалю "Золоте око". У грудні минулого року стрічка здобула нагороду Європейської кіноакадемії.

  • У серпні 2022 року відбулась прем'єра документального фільму "Маріуполь. Невтрачена Надія", побудованого на щоденниках журналісти Надії Сухорукової. Вона перебувала місяць в оточеному місті та нотувала у щоденнику знищення міста російською армією. Режисером фільму став Максим Литвинов.
Афіша фільму "Маріуполь. Невтрачена Надія"
Афіша фільму "Маріуполь. Невтрачена Надія".

"Герої фільму – люди, завдяки яким місто розквітало і розвивалося, люди, що вкладали в місто свою душу, а коли Росія вирішила "звільнити" місто, ці люди залишились без міста і без дому. Від минулого залишились лише деякі кадри з телефонів та деякі світлини, що не були видалені при проходженні фільтраційних блокпостів", – йдеться в анотації до фільму.

  • У травні українська продакшн-компанія "ТТБ-Студіо" презентувала документальний фільм "Маріуполь Хроніки пекла". Стрічка розказує про життя у місті в перші дні блокади. В основу фільму лягли 11 історій очевидців, яким вдалось вирватись з міста, серед яких журналісти, волонтери, комендантки найбільшого сховища у місті та звичайні містяни.

Читайте також

Брат зник безвісти. Розповідь маріупольки, яка евакуювалася з міста у вересні

Чую, ніби впав телефон і пішов довгий гудок. Я передзвонив, але вже дзвінка не було — син загиблої від обстрілу в Дніпрі

"Стогін та крики людські". Переселенка з Донеччини — про удар по багатоповерхівці у Дніпрі

"Я і кричала, і плакала". Дві історії людей, які врятувалися під час ракетного удару по багатоповерхівці Дніпра

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок