Як Хмельниччина відбудовувала Донбас у 1944-1948 роках, розповіли в архіві області

Як Хмельниччина відбудовувала Донбас у 1944-1948 роках, розповіли в архіві області

Як Хмельниччина відбудовувала Донбас у 1944-1948 роках, розповіли в архіві області
. Суспільне Хмельницький

Як Хмельниччина відбудовувала Донбас . 1944-1948 р.р.

12500 чоловіків і жінок з Хмельниччини виїхали у 1944 році на відбудову шахт Донбасу. Тисячі тон продуктів, лісоматеріали, велику рогату худобу з сіл нашої області відправили жителям Донецького регіону.

Про це Українському радіо Хмельницький розповів Юрій Олійник, начальник відділу Державного архіву Хмельницької області.

З початком визволення України від фашистських загарбників у 1944 році органи влади поставили завдання якнайшвидше відбудувати Донецький регіон, зокрема шахти, тому що країна гостро потребувала вугілля і металу, розповідає Юрій Олійник: "До нашої, тоді Кам’янець-Подільської області, надходили рознарядки на відправлення населенні в добровільному і у примусовому порядку на відбудову промисловості Донецького регіону".

За інформацією з місцевих газет того часу, каже Юрій Олійник, на червень-липень 1944 року виїхало на відбудову Донецького регіону 12,5 тисяч колгоспників: "Так, в Солобковецькому районі на той час виїхало 650 осіб. Окрім робітників, наша область активно надавала допомогу і лісом, і продуктами харчування. Про це є багато свідчень в місцевих газетах того часу. Зокрема, у липні 1944 року Старосинявський район відправив у Донбас 80 центнерів хліба, 234 центнери картоплі та 2110 штук яєць. Надходила допомога також і від Ярмолинецького, Михалківського, Чорноострівського, Довжоцького і Староушицького районів. Жителі з цих районів відправили до мешканців Донецького регіону 10 вагонів різних продуктів, 20 тисяч яєць та 5 голів великої рогатої худоби".

Надавала область також допомогу і лісом, розповідає начальник відділу Державного архіву Хмельницької області. Так, каже, силами жителів сіл було заготовлено і відправлено для Донбасу 25 тисяч кубометрів лісу та 8460 кубометрів лісопильних матеріалів.

"Жителі Берездівського району взяли під шефство шахту в місті Красний луч (зараз Хрустальний). 18 червня ціла делегація з Берездівського району відвідала цю шахту, ознайомилася з її роботою. Провідали 30 земляків, які там працювали, привезли гостинці для своїх земляків і їх колег на шахті, - каже Юрій Олійник. - У Старокостянтинівському районі колгоспники також підписали договір і взяли під шефство шахту, куди направили для шахтарів 3 тонни харчових продуктів, 16 тонн картоплі та кілька голів великої рогатої худоби".

За словами Юрія Олійника, активно допомагали Донбасу також жителі Дунаєвеччини, які також взяли шефство над однією з шахт. Колгоспники зібрали і відправили на Донбас два центнери масла, 12 тисяч яєць, 18 тонн крупи, зерна і борошна.

"Все це лише невелика частка інформації, яка міститься в місцевих газетах того часу щодо надання допомоги жителями нашої області Донецькому регіону. Ця допомога продовжувалася до 1948 року. Бували випадки, коли з нашої області на відбудову Донбасу фактично відправили майже всіх людей молодого віку, тому не залишалося молоді для відбудови сільського господарства, зруйнованого війною на території нашої Хмельниччини", - каже Юрій Олійник, начальник відділу Державного архіву Хмельницької області.

Алла Коломея.

Читайте також

  • У Хмельницькому відзначили День пам'яті та примирення
  • Волонтери з Хмельниччини допомагають селянам на Харківщині
  • Понад 1200 справ репресованих подолян є у пошуковій базі Всеукраїнського мартиролога XX століття

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок