У неділю 1 січня Швеція перебрала від Чехії головування у Раді Європейського союзу та пообіцяла подальшу підтримку України. Про це йдеться на сторінці Головування Швеції в Раді ЄС.
"Швеція приймає головування в Раді Європейського Союзу в період історичних викликів для країн-членів і для ЄС загалом. Протизаконне, неприйнятне та неспровоковане вторгнення Росії в Україну є загрозою для європейської безпеки з тяжкими наслідками для міграції, а також для глобального постачання продовольства та енергоносіїв", — йдеться у повідомленні.
У Стокгольмі зазначили, що Україна бореться за своє виживання як нації – і за безпеку та життя своїх громадян.
"ЄС та його держави-члени згуртували безпрецедентну підтримку України та залишатимуться на її боці. Необхідно забезпечити продовження співпраці з надійними партнерами, включаючи міцний трансатлантичний зв’язок", — зазначили у шведському уряді.
Чотири пріоритети головування Швеції у Раді ЄС
- Безпека і єдність. "Швидка та рішуча відповідь ЄС на вторгнення в Україну є проявом нашої сили, коли ми діємо разом. Головування Швеції надасть пріоритет продовженню економічної та військової підтримки України, а також підтримці шляху України до ЄС. Це вимагатиме подальших зусиль як на національному рівні, так і на рівні ЄС", — зазначили у шведському уряді.
- Конкурентоспроможність,
- Перехід на "зелену" енергетику,
- Демократичні цінності та верховенство права.
Ротація країн-готів Ради ЄС відбувається що пів року.
Що відомо про головування Чехів в Раді ЄС
Чехія, яка вперше головувала в Раді ЄС активно підтримувала Україну та зокрема винесла на розгляд питання про обмеження видачі шенгенських віз росіянам на обговорення Ради ЄС.
31 серпня ЄС припинив дію угоди з Росією, яка полегшує видачу шенгенських віз росіянам. Однак про повну заборону на видачу документів не йшлося, оскільки з цього питання не було одностайності серед країн.
Перед ухваленням остаточного рішення п’ятірка країн виступила з заявою, що вживатиме окремих заходів зі скорочення кількості росіян, допущених на свою територію, якщо спільного рішення дійти не вдасться. Таку заяву оприлюднили Польща, Фінляндія, Естонія, Латвія та Литва. Німеччина та Франція, Угорщина, а також кілька країн Південної Європи виступили проти повної заборони.
З понеділка, 12 вересня, перестав діяти спрощений візовий режим Євросоюзу з Росією. Раніше, 9 вересня, Рада Європейського союзу ухвалила рішення про повне зупинення дії угоди про спрощення візового режиму між ЄС і Росією.
Читайте також
Рада ЄС погодила допомогу Україні на 18 мільярдів євро
Рада ЄС внесла обхід санкцій до списку кримінальних злочинів