Юрист назвав переваги та недоліки закону про ринок землі

Юрист назвав переваги та недоліки закону про ринок землі

Юрист назвав переваги та недоліки закону про ринок землі https://www.5.ua/

Що потрібно для того, аби закон про ринок землі запрацював – про це в ефірі Українського радіо: Миколаїв говорили з юристом Дмитром Слободянюком.

  • Що означає закон про ринок землі?

Дмитро Слободянюк: Цей нормативно-правовий акт вносить велику кількість змін в інші нормативно-правові акти, в яких існували обмеження - так званий мораторій, який існував на ринок землі, на відчуження земельних ділянок у власності фізичних чи юридичних осіб. Ринок землі, до моменту підписання закону, був тіньовим.

Щоб цей закон втілювати в життя, спочатку треба провести багато підготовчої роботи, щоб зафіксувати власність, визначити межі. Це і інвентаризація земель України, бо багато земель не внесено до реєстру або немає чітко визначених меж. Моя особиста думка, що закон поки передчасний. Закон більше впливає не на фермерів, а на тих, хто хоче сконцентрувати великі масиви в одних руках, - розповів телефоном голова асоціації фермерів Миколаївщини Петро Шелех.
  • Чи є тут "підводні камені" і чи справді це "плюс"?

Дмитро Слободянюк: Будь-який закон має переваги і недоліки. На будь-який закон можна відшукати юридичну схему, яка обходить певні норми. В останній редакції, на мою думку, максимально зроблено так, щоб цей ринок вийшов з “тіні”, щоб все було легально, не відбувалось рейдерських атак.

ринок земліФейсбук

Для агропромисловості це плюс. По-перше, це збільшення орендної плати, тому що буде конкуренція. По-друге, інвестиції вкладається не в оренду, а у власність. Також законом передбачено першочергове право, хто може купити земельну ділянку. Добре, що є обмеження по площі. Обмеження по площі в перших редакціях земельного кодексу було 200 тис. - 300 тис. га, зараз обмеження для юридичних осіб з 2024 року - 10 тис. га і 100 га для фізичних, - розповів телефоном заступник директора департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації Віктор Твердой.
  • Чи згодні Ви з думкою, що в законі не вистачає багатьох приписів?

Дмитро Слободянюк: Зараз повинна бути зроблена велика робота для того, щоб підготувати інші нормативно-правові акти, які врегулюють це питання в дії. Закон - це завжди основа, від чого відштовхується Кабмін під час розробки своїх постанов. Цей закон не залишиться в тому вигляді, в якому ми побачили його зараз. Треба ще підготувати нормативно-правові документи, провести інвентаризацію земель, встановити чіткі межі, вже тоді побачимо зміни до закону щодо його відтермінування.

  • Хто зможе купувати та продавати землю?

Дмитро Слободянюк: Продавати будуть ті, хто володіє, і в кого є право власності. Право власності є трьох видів: приватне, комунальне (землі територіальної громади), державне. Купувати зможе українець, який є громадянином, юридичні особи, в складі яких є лише українці або в складі засновників є українці.

Законом встановлена мінімальна ціна продажу земельної ділянки. Це нормативна оцінка земельної ділянки. Це близько 26 тис. грн за 1 га. Важливо, що не зможуть спекулювати і продавати нижче встановленої нормативної оцінки, - розповів телефоном заступник директора департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації Віктор Твердой.
  • Ця ціна працює вже зараз?

Дмитро Слободянюк: Ціна встановлена вже зараз на кожну відведену земельну ділянку, в якої є кадастровий номер. Можна замовити витяг з ДЗК про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, в якій є ряд показників, відповідно до яких розраховується оціночна мінімальна вартість. Це дозволить уникнути рейдерства. Закон також вказує, що ця операція повинна відбуватися в безготівковій формі - це також добре, адже є третя сторона (фінансова установа чи банк), який може підтвердити платіжним документом, що ця операція відбулась.

  • Хто має оцінювати землю і що ще потрібно зробити для купівлі-продажу?

Дмитро Слободянюк: Нормативно-грошова оцінка формується на підставі певних показників - коефіцієнтів, які встановлюються державними органами або місцевим самоврядуванням. І ми не можемо вплинути на цю мінімальну ціну. Ціна, яка буде більша за неї - за домовленістю сторін.

ринок землі

Нагадаємо, із шостого лютого депутати розглядали законопроєкт про ринок землі, в ніч проти 31 березня Верховна Рада ухвалила у другому читанні (до якого подали 4018 правок) та в цілому закон про ринок сільськогосподарської землі. За це рішення проголосували 258 депутатів.

28 квітня Президент України Володимир Зеленський підписав Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення" № 552-ІХ.

Четвертого травня 2020 року до Конституційного Суду України надійшло подання 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення" від 31 березня 2020 року № 552-IX та окремих положень Земельного кодексу України.

Ведуча - Світлана Вовк.

Читайте також:

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди