"Жага рятувати життя": інтерв'ю військової медикині, яка пройшла "Азовсталь" та Оленівку

"Жага рятувати життя": інтерв'ю військової медикині, яка пройшла "Азовсталь" та Оленівку

"Жага рятувати життя": інтерв'ю військової медикині, яка пройшла "Азовсталь" та Оленівку
До лютого 2022 Еліна Мединіна очолювала медичну службу Донецького прикордонного загону . Фото з архіву Еліни Мединіної

27-річна Еліна Мединіна, медикиня з Маріуполя, яку у вересні звільнили з російського полону, нині проходить реабілітацію в одному з військових шпиталів. До лютого 2022 вона очолювала медичну службу Донецького прикордонного загону. Разом із побратимами Еліна опинилась на "Азовсталі", вийшла у полон і провела чотири місяці в Оленівській колонії. Була там і під час теракту 29 липня. Про допомогу українським захисникам у Маріуполі та Оленівці — інтерв'ю Еліни Суспільному.

Стояти до кінця

З початку війни ми опинилися на "Азовсталі". Наші поранені розміщувалися у бункері, відвозити їх кудись не було можливості. Шпиталь був, але їздити до шпиталю не могли, бо "гатили" по всьому заводу, і переміщення було дуже важке. Тому мої "трьохсоті"Військовий сленг. "Трьохсотий" означає поранений. "Двохсотий" — загиблий. лежали у бункері. Я була поруч з ними та надавала їм допомогу.

Мотивація була дуже велика: врятувати місто, моє рідне місто, стояти до кінця з нашими побратимами. Коли я бачила, як наші хлопці, навіть поранені, бажали йти далі, бажали йти воювати, захищати місто, то була жага рятувати їм життя, ставити їх на ноги. Їх неможливо було утримати, вони рвалися у бій, тож хотілося їм допомогти, бути поряд з ними — бути одним цілим.

Народна медицина

Не вистачало найважливіших медикаментів, дуже мало було антибіотиків, кровоспинних препаратів. Тому використовували народну медицину, підручні матеріали, навіть старі методи лікування.

Технічну воду варили, випарювали, додавали йод і робили бета-йод (антисептик - ред.). Або, коли був фізрозчин, змішували з йодом і отримували бета-йод. Шовних матеріалів теж не вистачало. Шили ліскою, з голок від шприців робили гачки та шили.

Не вистачало і знеболювальних. Це дуже потрібна річ на війні, тому що поранені були дуже тяжкі. Хлопці тривалий період знаходилися на лікуванні тими ліками, які були. Якби їх було більше, вони б швидше ставали у стрій. А так — затягувався час. Вони хотіли йти, вони рвалися, а я їх не відпускала, сварилася з ними.

Рани дуже погано загоювалися, у декого не загоювалися. У мене було багато "трьохсотих" з пораненнями, які потребували негайного оперативного втручання, негайного лікування... Тому коли вони виходили до полону, я дуже за них переймалася: що з ними будуть робити там, у полоні.

У "них" з медициною гірше, ніж у нас

У полоні іноді було депресивно. Підтримували один одного, трималися. У нас не було іншого виходу — чекати, коли нас Україна забере.

"Жага рятувати життя": інтерв'ю військової медикині, яка пройшла "Азовсталь" та Оленівку
фото: Суспільне Донбас

У полоні залишилися наші побратими, наші друзі та медики, дуже багато медиків зі шпиталю №555. Потрібно їх витягати, тому що до медиків там ставлення трішки інакше, ніж до військових.

У них з медициною гірше, ніж у нас, тож нас трохи експлуатували. Медиків треба витягати. Я на них чекаю і думаю, що ми побачимося і будемо розповідати про наш досвід, наші зусилля, які ми докладали, щоб нашим бійцям врятували життя.

Про теракт в Оленівці 29 липня

Ми чули вибухи29 липня РФ здійснила воєнний злочин — масове вбивство українських військовополонених на території виправної колонії в Оленівці на тимчасово окупованій території Донецької області. В результаті вибуху в одному з корпусів оленівської колонії загинули 53 бранці, 130 отримали поранення. Українське військово-політичне керівництво назвало подію спланованим терактом — це була спецоперація з метою зірвати постачання західної зброї українській армії: за версією російської сторони, удар по будівлі був нанесений з українського боку Himars'ами. . Потім майже всім дівчатам на допитах показували відео. Хотіли побачити наші емоції.

Дуже важко дивитися на це, важко як медику. Я розумію, які травмування були в них [поранених під час вибуху військовополонених] і чому вони загинули.

Дуже важко думати про те, що нашим медикам не дозволили їм надавати допомогу, не дозволяли туди підійти і якось їм допомогти... Якби туди допустили медиків, то більше життів можна було врятувати.

***

Еліна Мединіна наразі лікується та відновлюється. Розповідає: вже бачилась із мамою, їла її смачні відбивні. Зараз чекає на зустріч із батьком. На питання про стан, відповідає: нормальний. Першочерговий план військової медикіні: відновитись і знов повернутись до роботи.

Що відомо

  • 29 жовтня відбувся новий обмін полоненими — з російського полону звільнили 52 українців.
  • 26 жовтня в рамках чергового обміну полоненими повернула 10 українських військовослужбовців. Серед них є один офіцер та 9 рядових і сержантів.
  • Під час обміну 13 жовтня вдалося звільнити з полону 20 людей: 14 з них — військові ЗСУ, 4 — бійці тероборони, один нацгвардієць та один військовослужбовець ВМС. Деякі з них були в колонії в Оленівці.
  • 21 вересня Україна повернула з російського полону захисників Маріуполя, зокрема військових "Азову". Обмін відбувся у Чернігівській області. Водночас частина звільнених військових зараз в Анкарі, Туреччина.
  • 21 вересня під час масштабного обміну з російського полону звільнили 215 українських військових. З них 108 — бійці "Азову". Також звільнили 10 іноземців, які воювали на боці ЗСУ, серед яких громадяни США, Британії, Марокко, Швеції, Хорватії — вони повертаються за посередництва Саудівської Аравії. В обмін Україна передала Віктора Медведчука.

Читайте також

"Кажуть: 93-тя — це бетон. Це правда" — інтерв'ю комбрига "Холодного Яру" з передової

"Мені зрізають скотч з очей і стяжки з рук, я йду у бік України у футболці" — Михайло Вершинін про обмін та полон

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок