Ніхто у світі не має відповіді, чи застосує Росія по Україні ядерну зброю — Буданов

Ніхто у світі не має відповіді, чи застосує Росія по Україні ядерну зброю — Буданов

Ніхто у світі не має відповіді, чи застосує Росія по Україні ядерну зброю — Буданов
Глава ГУР МО Кирило Буланов. Фото: УНІАН

Росія раніше модернізувала і вкладала кошти в стратегічну ядерну зброю, втім це не стосується тактичної, у сфері якої нічого не вироблялося з 1980-го року.

Очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов в інтерв'ю "Українській правді" зазначив, що ядерна загроза для України реальна завжди, "оскільки сусід трошки хворий", втім вона "така сама, як була і три місяці, і вісім місяців, і два роки до того".

У відповідь на питання про те, чи можуть окупанти застосувати ядерну зброю коли почнуть втрачати Херсон, Мелітополь та інші великі міста очільник відомства відповів, що в теорії — можуть.

Читайте також: Як рятуватися від "брудної бомби", ядерної зброї чи аварії на АЕС. Інструкція

"Чи зроблять вони це зараз? Зараз точно не зроблять. Чи зроблять, коли зовсім буде у них катастрофа? Це питання відкрите, на нього ніхто ні в Росії, ні у нас, ні будь-де у світі не має відповіді", — наголосив Буданов.

Він пояснив, що хоч для запуску ракет і потрібно кілька людей, ухвалювати рішення мають зверху. Голова ГУР також зазначив, що Росія витрачала кошти, підтримувала і модернізувала стратегічні ядерні сили, водночас нова тактична ядерна зброя не вироблялася.

"Якщо ми говоримо про тактичну ядерну зброю, то, вибачте, останній раз хтось про неї думав у 1980-ті роки, нічого нового не вироблялося. Гарантійний термін більшості ядерних зарядів тактичної ядерної зброї був 10 років. Пройшло вже 40", — підсумував він.

Що передувало

21 вересня 2022 року під час свого звернення, президент РФ Володимир Путін заявив, що країни Заходу влаштували "ядерний шантаж" Росії, відтак при загрозі територіальній цілісності вона готова "використати всі наявні в себе засоби". Це не перша погроза ядерною зброєю. На четвертий день повномасштабного вторгнення РФ в Україну, у лютому 2022-го, Путін, чиї війська уже зазнали в Україні втрат, доручив перевести сили стримування у російській армії в особливий бойовий режим. Через те що нібито “посадовці країн НАТО припускаються агресивних висловлювань” на адресу Росії. Один з аспектів стратегічних сил стримування — застосування ядерної зброї. Ще раніше, 21 лютого глава країни-агресорки наголошував: Україна буцімто цілком спроможна незабаром відновити ядерну зброю, від якої відмовилась у 1994-му. Тому “ми (Росія) не можемо на це не реагувати”.

Про ядерні погрози Путіна згадав і президент США Джозеф Байден під час свого виступу в Генасамблеї ООН заявивши, що "ядерні погрози на адресу Європи і безрозсудна зневага до обов'язків режиму нерозповсюдження ядерної зброї — це надзвичайно суттєве порушення Статуту ООН". НАТО має дати РФ зрозуміти, що використання ядерної зброї викличе зустрічну відповідь, заявив міністр закордонних справ Литви Габріель Ландсбергіс.

За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), у 2021-му у РФ було загалом 6255 боєголовок, у США — 5500. Військова доктрина РФ каже, що застосування тактичної ядерної зброї прийняте, якщо існування Російської Федерації — під загрозою.

Читайте також

Трибунал для Путіна. Як російське керівництво відповість за злочини в Україні

Вперше з 1962 року ми маємо пряму загрозу використання ядерної зброї – Байден

На початок