На випадок влучання снаряда: у Миколаєві чоловік на 3D-принтері зробив "резервні" копії левів Аркаса

На випадок влучання снаряда: у Миколаєві чоловік на 3D-принтері зробив "резервні" копії левів Аркаса

На випадок влучання снаряда: у Миколаєві чоловік на 3D-принтері зробив "резервні" копії левів Аркаса
Фото: Борис Салтовський/Facebook

Старший викладач кафедри комп’ютерної інженерії Чорноморського національного університету імені Петра Могили Борис Салтовський надрукував на 3D-принтері точні копії мармурових левів у Каштановому сквері, що на Соборній, також відомих як леви Аркаса. Макети чоловік зберігає на випадок ймовірного знищення скульптур російськими снарядами.

Про це Борис Салтовський розповів кореспондентам Суспільного.

Копія мармурового лева вміщується на долоні — завдовжки вона п’ять сантиметрів. Зроблена на фотополімерному принтері.

На випадок влучання снаряда: у Миколаєві чоловік на 3D-принтері зробив "резервні" копії Левів Аркаса
Копія мармурового лева. Фото: Юрій Любаров/Facebook

"Фотополімерний 3D-друк аркасівського лева не мав на меті тиражування. Просто отримав дуже якісну скановану модель. Крім того, вже є домовленість, що леви будуть зроблені у масштабі 1:87 для проєкту Dreamcity "Світ у мініатюрі: Миколаїв залізничний", що у Миколаївському обласному краєзнавчому музеї", — розповів Борис Салтовський.

За словами начальника управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міськради Юрія Любарова, станом на 11 жовтня мармурові леви зберігаються в місці, в якому не очікують прильотів.

"Десь за тиждень до прийняття рішення про їх зняття у двір кінотеатру "Батьківщина" прилетіла ракета, на щастя, не розірвалась. Розуміємо, що це могло бути у будь-який час. Тому вночі дуже ретельно та обережно зняли", — розповів Юрій Любаров.

Попри вагу в 400 кілограмів кожна, статуї знімали вручну, оскільки кран міг би їх пошкодити. До місця призначення леви доїхали в такому ж вигляді, як їх пам’ятають миколаївці, розповів посадовець.

"Мармурові леви — це родзинка Миколаєва, частка минулого, що нам залишився у спадщину від Миколи Аркаса — нашого земляка, патріота України, історика, композитора, поета, засновника Миколаївського Товариства "Просвіта", — розповів Юрій Любаров.

З його слів, скульптури виготовлені на початку 20-го сторіччя, до 1910 року. В ті часи була мода на мармурові фігури, багато людей їх купували. Такі самі леви є й в інших містах України та за кордоном, наприклад, в Кишиневі.

На випадок влучання снаряда: у Миколаєві чоловік на 3D-принтері зробив "резервні" копії Левів Аркаса
3D-модель правого лева Аркаса. Фото: Борис Салтовський/Facebook

Миколаївські леви стояли біля родового будинку Аркасів. Їх Микола Аркас купив у Італії та поставив біля входу. До скверу фігури потрапили на початку 1970-х років.

"Може, художньої цінності в них не багато. Але історична є, адже мармурові фігури пережили дві світові війни, увійшли в сьогодення з цією війною, з усіма катаклізмами і небезпеками, що відбуваються у Миколаєві. Де вони були між 1917 роком і 1970-ми роками, мені не відомо, можливо в музеї стояли, але миколаївці вже із 70-х років звикли до них, багато про них пам’ятають, є світлини. Тому було б дуже шкода, якби ми їх втратили", — сказав Юрій Любаров.

За словами Бориса Салтовського, станом на 11 жовтня тривають перемовини щодо відсканування решти об’єктів у Миколаєві, які мають культурну та історичну цінність. Про які саме об’єкти йде мова, не розголошують з міркувань безпеки.

Що відомо

  • У Миколаєві 29 вересня з Каштанового скверу прибрали дві мармурові скульптури левів. Їх зберігатимуть у безпечному місці до закінчення воєнного стану.

Читайте також

"Котячі мрії". Миколаївський художник презентував мурал

Рептилії, птахи, гризуни. Колекція Миколаївського зоопарку продовжує змінюватися попри війну

Гастрофронт Миколаївщини. 13 громад області змагалися в приготуванні страв в умовах воєнного стану

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок