У найближчі пів року Італія не змінить позиції щодо санкційної політики та допомоги Україні — експертка

У найближчі пів року Італія не змінить позиції щодо санкційної політики та допомоги Україні — експертка

Ексклюзивно
У найближчі пів року Італія не змінить позиції щодо санкційної політики та допомоги Україні — експертка
Експрем’єр Італії Сильвіо Берлусконі під час голосування на позачергових виборах в Італії. Фото: AP

В Італії на дострокових парламентських виборах, що відбулися у неділю, 25 вересня, лідирують праві партії. Хто очолить уряд та чи зміниться щось для України ― в ефірі Українського радіо прокоментувала Вікторія Вдовиченко, доцентка кафедри Міжнародних відносин та міжнародного права Київського університету ім. Б. Грінченка, асоційована експертка Ради зовнішньої політики "Українська призма".

Про лідерство "правих і правіших"

"В Італії зараз історичний момент. Вперше за часів Італійської республіки проходять дуже праві партії, ми називаємо їх "праві й правіші". Прогнозуємо, що очолюватиме наступний коаліційний уряд Джорджія Мелоні, лідерка партії "Брати Італії". Разом із нею до коаліції вступають Маттео Сальвіні на чолі партії "Ліга", а також Сильвіо Берлусконі з партією "Вперед, Італіє". Поки що 44,5% набирає саме орієнтир Мелоні, її проміжний екзитпол ― 29,6% станом на сьогодні.

Джорджія Мелоні орієнтуватиме країну бути "правішою", і найближчим часом формуватиметься коаліція, відповідно до італійського законодавства. Це має відбутися до 13 жовтня. А далі президент визначатиме, хто стане прем’єром чи прем’єркою Італійської республіки, розподілятимуться портфелі міністрів, й Італія поринатиме у свої внутрішньополітичні справи. Країна поки що буде займатися власним бюджетом, це у них на порядку денному. До листопада бюджет треба подати в ЄС, а отже, всі посади міністрів до того моменту мають бути розподілені, щоб країна могла рухатися далі вперед. Щодо зовнішньої політики, то це питання стоятиме на другому місці".

Про зовнішню політику Італії

"Від Італії будемо чекати того, що її зовнішня політика не змінюватиметься, принаймні найближчим часом. Тому, що це позиція безпосередньо самої Джорджії Мелоні, про це вона говорила неодноразово, коли ще перебувала у складі опозиційних сил, за урядування Маріо Драгі. Її партія єдина навесні виступала за військову допомогу Україні від Італійської республіки. Позиція Мелоні не змінювалась ні в липні, ні в серпні. Тобто зовнішньополітичні вектори європеїзму та євроатлантизму змінюватися не будуть, і для цього є два запобіжники ― інституції Європейського Союзу та офіційний Вашингтон. Мати сильного партнера Італія хоче завжди. Не втрачати лідерство, яке було за часів Драгі, прагне і Джорджія Мелоні. А от чи вдасться їй це зробити і наскільки довго протримається коаліція та новостворений майбутній уряд ― це велике питання з багатьма невідомими".

Про відносини Італії з Кремлем

"Кардинальних змін не передбачається. За цим буде стежити офіційний Брюссель, тут вмикається запобіжник членства Італії в ЄС. Мати якісь принципові відмінності від унії 27 країн Італія просто не зможе, вона дуже прагматично дивиться на свої економічні інтереси. Джорджія Мелоні вже заявила про те, що орієнтир на енергонезалежність Італії є пріоритетною та ключовою позицією її майбутнього урядування. До того ж вона згадувала про відкриття атомних електростанцій як пріоритет своєї кампанії. Це цікаво, тому що з 1987 року, в результаті референдуму, атомні станції були заборонені. А тепер Мелоні хоче зробити таке новаторство й аргументує це тим, що Італія прагнутиме відійти від російської голки, і газової в тому числі".

Про інші можливі новації в Італії

"Бомба, яка очікуватиме Італію у 2023-24 роках, це орієнтир пані Мелоні та правих на зміну італійського устрою. Тобто Джорджія Мелоні хоче перетворити Італію з парламентської республіки на президентську. Це така форма французького правління, напівпрезидентського устрою, коли президент має доволі сильні повноваження, а заразом їх має прем’єр та уряд. Розворот до президентсько-орієнтованої республіки є не просто новаторським, а вибуховим. Тому, що повноваження президента перебиратимуться з прем’єрського крісла, і президент стає абсолютно повноцінною фігурою на зовнішньополітичній арені, матиме більшу кількість прав і зможе вирішувати долю всієї країни. Але для цього має ще відбутися італійське волевиявлення у формі референдуму".

Що відомо

  • Урядова криза в Італії виникла, коли очолюваний Джузеппе Конте "Рух п'яти зірок", який входить до керівної коаліції, відмовився підтримати урядовий пакет економічної допомоги сім'ям та підприємствам у розмірі 23 мільярди євро. Попри те, що Драгі і без "Руху п'ять зірок" має підтримку більшості в обох палатах парламенту Італії, прем'єр неодноразово попереджав, що без підтримки цієї партії уряд не зможе продовжувати свою діяльність.
  • Зрештою Драгі заявив, що збирається подати у відставку. Попри це 14 липня президент Італії Серджіо Маттарелла не прийняв його відставку.
  • 20 липня Сенат Італії висловив довіру прем'єр-міністру Маріо Драгі та його уряду попри бойкот голосування з боку деяких партій, однак Драгі все ж подав президенту повторне прохання про відставку.
  • Керівник МЗС Італії Луїджі Ді Майо в інтерв’ю Politico заявив, що політична криза в Італії загрожує позбавити Україну життєво важливої ​​військової підтримки в її боротьбі з Росією.
  • Президент Італії Серджо Маттарелла 21 липня підписав указ про розпуск Сенату Республіки та Палати депутатів.

Читайте також

Прем'єр-міністр Маріо Драгі йде у відставку. Що це означатиме для Італії й України

На початок