Збройні сили України активно використовують надані країнами Заходу озброєння проти російських збройних формувань, однак мають складнощі у питанні доправлення цієї зброї та техніки до лінії фронту.
Про це повідомляє The Wall Street Journal.
Як зазначає видання, нині у бій проти РФ вступають найсучасніші та ефективніші західні озброєння, особливо далекобійні артилерійські гармати.
"Вони вже змінюють ситуацію, дозволяючи Україні завдавати точкових ударів по важливих складах боєприпасів, інфраструктурі ППО та командним центрам глибоко в тилу, які зривають російський наступ", — пише видання.
Водночас освоєння цієї нової техніки, яка надходить із різних західних країн в українську армію, виявляється серйозною проблемою, вважають журналісти.
"Чинний підхід, за якого кожна країна передає батарею зброї частинами, швидко перетворюється на логістичний кошмар для українських сил, оскільки для кожної батареї потрібна окрема система навчання, обслуговування та логістики", — наводить видання думку лондонського Королівського інституту об'єднаних озброєнь, британського аналітичного центру, що спеціалізується на питаннях оборони і безпеки.
Зокрема, західна артилерія, яку отримують українські військові, включає гаубиці зі США M777, самохідні гаубиці, такі як Caesar з Франції та Panzerhaubitze 2000, або PzH 2000, з Німеччини, а також американські M109 й AHS Krab з Польщі, які суттєво відрізняються між собою.
"Жодна з цих систем не має такого спільного… Боєприпаси мають бути взаємозамінними тощо. Але це не так", — коментує ситуацію Джек Уотлінг, співавтор доповіді, частково заснованій на інтерв'ю з українськими військовими та представниками розвідки.
Україні дали не просто різні види озброєння — її власні Збройні сили також повинні навчитися поводитися із західною зброєю та обслуговувати її з урахуванням того, що вона складніша в експлуатації та обслуговуванні, ніж все, що ЗСУ використовували досі, пише WSJ.
"Коли ви переходите на платформи нерадянського походження, вам доводиться мати справу з багатьма речами, яких раніше не було в грі", — зазначає Скотт Бостон, старший оборонний аналітик Rand Corp.
Водночас генерал-лейтенант у відставці Бен Ходжес, колишній командувач армії США в Європі, який зараз працює в Центрі аналізу європейської політики, зауважив, що складність західної техніки — це компроміс для підвищення продуктивності українських військ.
"Для досягнення вищого рівня можливостей, які мають західні системи, необхідний рівень складності, що включає гідравліку, електроніку, системи озброєння, а також боєприпаси, необхідні для досягнення підвищеної точності та дальності", — сказав він.
За словами Джека Уотлінга, все це — неповний перелік проблем, з якими стикається Україна під час поводження з різними артилерійськими системами.
Зокрема, вони мають відмінні калібри, різні запасні частини та вимоги до технічного обслуговування, різні механізми завантаження та різні заряди. Вони можуть використовувати власні комп’ютери та програмне забезпечення. Окрім того, існують різні вимоги до навчання для експлуатації та обслуговування систем, а також різні ланцюжки постачання запчастин.
При цьому, наприклад, потужна німецька самохідна гаубиця PzH 2000, серед іншого, висуває дуже специфічні вимоги до завантаження зарядів.
"Українським військам знадобилося близько 40 днів навчання для експлуатації та обслуговування системи. При вазі 57 метричних тонн вона також важча за більшість радянського обладнання, а це означає, що деякі мости недостатньо міцні, щоб витримати його вагу, що може ускладнити його шлях на полі бою", — зазначають автори публікації.
Водночас жоден західний аналітик не стверджує, що Україні було б краще без цих нових систем, пише видання. Але Джек Уотлінг вважає, що західні партнери України повинні винести урок для майбутніх поставок, наприклад бронетранспортерів і бойових машин піхоти, і спробувати обмежити кількість різних систем, що поставляються.
Що відомо
- 8 липня Конгресвумен США Вікторія Спартц висловила занепокоєння щодо нагляду за поставками зброї Україні.
- 12 липня у видання Financial Times опублікувало статтю у якій процитувало слова заступниці держсекретаря США з контролю над озброєннями Бонні Деніз Дженкінс про те, що "можливість того, що американська зброя, відправлена в Україну, може потрапити в чужі руки, розглядається".
- 14 липня Конгресвумен Вікторія Спартц опублікувала чергову заяву, у якій закликала запровадити належний нагляд за виділеною військовою допомогою й створити спільну робочу групу щодо України.
- Офіційний представник НАТО повідомив Суспільному, що в альянсі впевнені у зобов'язаннях уряду України належним чином зберігати та вести облік зброї наданої союзниками. Того ж дня керівник Офісу президента Андрій Єрмак запропонував народним депутатам створити Тимчасову спеціальну комісію для контролю використання зброї наданої партнерами.
- 15 липня Єврокомісарка із внутрішніх справ ЄВ Йлва Йоганссон заявила, що в ЄС впевнені у належному використанні зброї Україною.
- 16 липня у Пентагоні заявили, що не бачили ознак контрабанди наданої Україні зброї.
- Посол України в США Оксана Маркарова в інтерв'ю Радіо Свобода заявила, що американці захоплюються тим, як Збройні сили України використовують ракетну систему HIMARS проти росіян.
- 19 липня Верховна рада ухвалила рішення створити Тимчасову спеціальну комісію з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги під час воєнного стану.
- Шість додаткових французьких 155-міліметрових гаубиць Caesar, передачу яких анонсував президент Франції Емманюель Макрон, вже на підході до України, заявили у французькому МЗС.
- Посол України в США Оксана Маркарова в інтерв'ю Радіо Свобода заявила, що американці захоплюються тим, як Збройні сили України використовують ракетну систему HIMARS проти російських військ.
- Сполучені Штати планують надати Україні додаткові реактивні системи залпового вогню HIMARS у межах нового пакету військової допомоги.
Читайте також
Вторгнення Росії в Україну, день 146. Текстовий онлайн
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу