МОЗ радить вакцинуватися проти дифтерії і правця. Що відомо про інфекції

МОЗ радить вакцинуватися проти дифтерії і правця. Що відомо про інфекції

МОЗ радить вакцинуватися проти дифтерії і правця. Що відомо про інфекції
Щеплення, Мукачівський дитячий будинок-інтернат. Фото Немеш Янош / УНІАН

Міністерство охорони здоров’я України закликало дорослих українців вакцинуватися від дифтерії та правця. У чому небезпека та чому це важливо під час війни — у матеріалі Суспільного.

Що таке правець

Це захворювання, що передається зі спорами бактерій Clostridium tetani, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Спори потрапляють у рану або поріз, з них розвиваються бактерії, які продукують ботулотоксин. Він перешкоджає передачі сигналів від головного і спинного мозку до м’язів, викликаючи судоми та напруження.

Які симптоми правця

Спеціалісти клініки Мейо зазначають, що від поранення до появи перших симптомів інфекції може пройти від 3 до 21 дня.

Медики розрізняють три види правця:

Локальний — проявляється рідко у вигляді затвердіння м’язів довкола місця поранення. З часом він може прогресувати до генералізованого.

Головний (цефалічний) — рідкісна форма правця, яка виникає унаслідок поранення голови. Недуга призводить до послаблення м’язів обличчя та спазмів щелепи. Він також може прогресувати до генералізованого.

Генералізований — вражає всі м’язи, поступово спускаючись вниз по тілу. До його основних симптомів належать:

 • напруження лицевих м’язів, немов би людина постійно посміхається;
 • болісні спазми та ригідність м’язів шиї;
 • жорсткість м’язів живота, що може утруднити дихання.
Читайте також: Вакцинація малюків проти коронавірусу — переваги та ризики

Під час прогресування хвороби спостерігаються напади болісних судом, які тривають кілька хвилин. Гучний звук, дотик, протяг чи світло можуть спровокувати спазми. У людини вигинаються шия і спина, ноги стають жорсткими, руки зі стиснутими кулаками підтягуються до тіла — так виглядає типова поза інфікованого правцем.

На пізніх етапах захворювання з’являються:

 • високий або низький артеріальний тиск;
 • лихоманка;
 • підвищене потовиділення.

Діагностика і лікування

Наразі немає спеціалізованих лабораторних тестів, які б дозволили виявити інфекцію. Лікар діагностує правець, побачивши недавнє поранення та характерні ознаки захворювання.

Хворий потребує негайної госпіталізації та нагляду. Йому негайно вводять правцевий імуноглобулін, препарати проти м'язових спазмів, антибіотики. У складних випадках кладуть у спеціальний апарат, що допомагає дихати.

Читайте також: В Україні з серпня видаватимуть електронні рецепти на антибіотики. Чому важливо контролювати вживання цих ліків

Як попередити інфекцію

Більшість випадків правця трапляється серед невакцинованих людей. Рідше — у тих, що ревакцинувалися більше 10 років тому.

В Україні вакцинація проти правця внесена до календаря профілактичних щеплень і складається з 6 доз, які вводяться внутрішньом’язово дітям у віці 2, 4, 6 та 18 місяців. У 6 та 16 років відбувається додаткова ревакцинація, яку слід продовжувати у дорослому житті кожні 10 років.

Під час війни цивільні та військові мають вищий ризик поранитися та інфікуватися, тому важливо звернутися до сімейного лікаря, щоб отримати безоплатне щеплення. Людина, що перехворіла правцем, може заразитися повторно, тому від захворювання може уберегти лише щеплення.

А якщо поранився нещеплений

Промивання рани і використання антисептиків не допомагає позбутися спор Clostridium tetani. Якщо людина отримала глибоку забруднену ґрунтом чи іншим сміттям рану і останні 10 років не мала ревакцинації від правця, лікар може порадити негайно щепитися. За наявності пораненому можуть ввести протиправцеві антитіла, які допоможуть захиститися від інфекції, поки виробиться природній імунітет, а втім, в умовах війни краще щепитися всім, адже ризик отримати брудне поранення зараз високий.

Читайте також: Хвороба Лайма і кліщовий енцефаліт: все, що треба знати про ці інфекції

Що таке дифтерія

Захворювання викликає дифтерійна паличка (Corynebacterium diphtheriae), яка вражає ніс і горло, а іноді й шкіру хворого. Збудник інфекції стійкий і може зберігатися на поверхнях до 15 діб. Захворювання лікується медикаментозно, але у запущених випадках призводить до смерті, особливо маленьких дітей.

Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом або при потраплянні бактерій в рани або порізи.

Які симптоми дифтерії

Спеціалісти клініки Мейо кажуть, що перші ознаки дифтерії проявляються через 2-5 днів після зараження. До них належать:

 • товстий сірий наліт на стінках горла та мигдалинах;
 • захриплість та біль у горлі;
 • збільшення шийних лімфатичних вузлів;
 • прискорене утруднене дихання;
 • лихоманка та озноб;
 • виділення з носа;
 • сильна втома.

Як і у випадку коронавірусної інфекції, деякі люди можуть безсимптомно або легко переносити інфікування бактеріями Corynebacterium diphtheriae. Утім, вони заражають інших, навіть не підозрюючи про свою хворобу.

Читайте також: Як пережити спеку і не потрапити до лікарні

Діагностика і лікування

Лікар може поставити діагноз на основі загальних симптомів інфекції або взяти мазок із горла чи носа і перевірити, чи нема там бактерій Corynebacterium diphtheriae.

Хворого лікують антибіотиками та спеціальними препаратами, які перешкоджають прилипанню бактерій до шкіри. Інфекція минає протягом 2-3 тижнів, а виразки на шкірі і слизових оболонках загоюються протягом 2-3 місяців.

Як попередити інфекцію

Єдиним дієвим методом попередження дифтерії є вакцинація, яка внесена до українського календаря профілактичних щеплень. В Україні прийнято застосовувати комплексну вакцину проти дифтерії, правця і кашлюку, тому їхні графіки щеплень збігаються: дітей вакцинують у віці 2, 4, 6 та 18 місяців. У 6 та 16 років відбувається додаткова ревакцинація, яку слід продовжувати у дорослому житті кожні 10 років.

Якщо у дитини чи дорослого виявили дифтерію, їх необхідно негайно ізолювати, а усіх, хто з ними контактував, вакцинувати або порадити пройти профілактичний курс антибіотиків.

Читайте також

"Хочу стерти з тіла сліди війни". Через 4 місяці після поранення волонтерка наважилася на операцію по видаленню шрамів

Під час війни більшість людей переживають горе та втрати. Як із цим справляється наш мозок

Від муфтія до парамедика на війні. Історія Саїда Ісмагілова

"Ми зіткнулися з проблемою, що людей можуть вбивати біля центрів крові" — засновниця Донор.UA

На початок