Вакцинація малюків проти коронавірусу — переваги та ризики

Вакцинація малюків проти коронавірусу — переваги та ризики

Вакцинація малюків проти коронавірусу — переваги та ризики
Діти отримали першу дозу вакцини Pfizer у центрі здоров’я Portales Health Center, Мехіко, 11 липня 2022, (Photo credit should read Luis Barron / Eyepix Group/Future Publishing via Getty Images)

Управління з продовольства і медикаментів США схвалило м-РНК вакцину від Pfizer-BioNTech і Moderna від COVID-19 дітей віком від 6 місяців до 5 років. Фахівці американського Центру контролю і профілактики хвороб радять усім дітям цього віку щепитися від коронавірусу. Що відомо про ефективність та безпечність вакцинації малюків — пояснює Суспільне.

Наскільки ефективна вакцинація дітей до 5 років

Діти мають найменший ризик важкого перебігу коронавірусної хвороби, проте поширення варіанту "Омікрон" призвело до п’ятикратного зростання кількості госпіталізацій дітей віком до 5 років. Це і підштовхнуло розробників та науковців до пришвидшення клінічних досліджень ефективності вакцин серед малюків. Наразі дві компанії Moderna та Pfizer-BioNTech завершили випробовування і подали результати для отримання дозволу на щеплення м-РНК вакцинамиВакцина, що несе закодовані компоненти шипа віруса у вигляді м-РНК. Коли вона потрапляє до клітин людини, білки шипа коронавірусу синтезуються, провокуючи вироблення імунної відповіді. проти COVID-19 немовлят та дітей молодшої вікової групи.

Клінічні дослідження вакцини від компанії Moderna свідчать, що із 5476 дітей, які пройшли повний курс вакцинації, на COVID-19 захворіло 265 малюків. Ефективність вакцинації залежала від віку і варіювала від 50% у немовлят та дітей раннього віку до 40% у дітлахів 2-5 років.

Компанія Pfizer задекларувала 80% ефективність вакцини проти коронавірусу серед дітей віком від 6 місяців до 4 років. Утім, ці цифри не можуть бути статистично достовірними, адже засновані на малій кількості випадків інфікування — їх було лише 10 в усіх групах, що входили до клінічного випробування.

Читайте також: В Україні з серпня видаватимуть електронні рецепти на антибіотики. Чому важливо контролювати вживання цих ліків

Чи це безпечно

Діти, яких щепили однією зі згаданих вакцин, не мали серйозних ускладнень. Ба більше, частота побічних реакцій на щеплення у цій віковій групі була нижчою, ніж у дітей віком від 5 до 11 років. Найпоширенішими були біль у місці ін’єкції та втома. Утім, були поодинокі випадки більш суттєвих проблем. Представники компанії Moderna повідомили, що одна дитина мала спровоковані гарячкою судоми, тоді як Pfizer описали випадок болю в литках, який спричинила лихоманка після вакцинації.

Чим відрізняються підходи Pfizer і Moderna

Вакцину Moderna рекомендують вводити у вигляді двох доз, які становлять чверть дорослої дози вакцини від COVID-19, з інтервалом у місяць. Натомість курс щеплень від Pfizer складається із трьох десятих частин дорослої вакцини. Другу дозу слід вколоти через три тижні після першої, а третю — через вісім тижнів після другої.

Читайте також: Як пережити спеку і не потрапити до лікарні

Які приховані ризики

Вейн Мараско, імунолог з Інституту раку Дана-Фарбера (Бостон, США) висловив занепокоєння, мовляв, застосування вакцин із м-РНК первинного коронавірусу призведе до явища, яке науковці називають "первинним антигенним гріхом". Воно полягає в тому, що імунна система людини зазвичай використовує уже наявну пам’ять при зустрічі з новим варіантом інфекції. Тобто, якщо маленьким дітям дати вакцину проти ранньої версії SARS-COV-2, їхній імунітет може бути безсилим проти більш мутованих версій коронавірусу, таких як "Омікрон". Це підтверджує нещодавно опубліковане дослідження науковців з Британії, яке свідчить про наявність імунної пам’яті у тричі вакцинованих проти SARS-COV-2 медичних працівників. Утім, їхня імунна система "пам’ятала" усі варіанти коронавірусу, окрім "Омікрону", який мав набагато більше мутацій.

На думку Енді Пекоша, імунолога з Університету Джона Гопкінса (Балтимор, США), ліпше вакцинуватися і мати імунітет проти SARS-COV-2, ніж у ранньому дитинстві імунізуватися через перенесену інфекцію.

Читайте також: Спосіб шкіри захиститись від сонячних опіків і перетворення холестерину на вітамін D. Що варто знати про засмагу

Як вакцинація наймолодших вплине на пандемію

Моніторингова місія з вакцинації проти COVID-19 у США у квітні 2022 року дійшла висновку, що щеплення наймолодших допоможе суттєво змінити життя сімей, які вирішили ізолювати дітей від спілкування з іншими через пандемію. Ба більше, батькам щеплених малюків не доведеться додатково брати лікарняний по догляду за хворою на коронавірус дитиною або заради двотижневої самоізоляції після контакту із хворим на COVID-19. Ці переваги йдуть додатково до зниження ризику розвитку важких симптомів коронавірусної хвороби у малюків.

Читайте також

"Ми зіткнулися з проблемою, що людей можуть вбивати біля центрів крові" — засновниця Донор.UA

"До війни у нас було близько 10 пологів за добу, тепер — максимум три" — історії лікарів Запорізького пологового

Хвороба Лайма і кліщовий енцефаліт: все, що треба знати про ці інфекції

Параноїдальні думки та тривожність: як сучасна війна впливає на психічний стан цивільних

На початок