Як пережити спеку і не потрапити до лікарні

Як пережити спеку і не потрапити до лікарні

Як пережити спеку і не потрапити до лікарні
. Фото УНІАН

У ВООЗ зазначають, що зміни клімату підвищують вплив спеки на населення планети. З 2000 по 2016 роки кількість людей, які щороку зазнають шкоди від спеки, зросла на 125 мільйонів і продовжує збільшуватися щороку.

Нещодавно Центральна геофізична обсерваторія Києва зафіксувала новий температурний рекорд столиці — 29 червня температура повітря сягала +34,4°С. Як спека впливає на самопочуття та здоров’я людини та як вберегтися від перегріву — пояснює Суспільне.

Як тіло контролює температуру

Тіло людини постійно підтримує сталу температуру за допомогою біохімічних процесів і енергії, яка використовується під час фізичної активності. У стані спокою середньостатистична людина може виробляти таку кількість тепла, якої буде достатньо для безперервної роботи 100-ватної лампочки. Коли температура тіла близька до температури довколишнього середовища — ми почуваємося комфортно і система працює в енергоефективному режимі. Якщо температура середовища вища або нижча за температуру тіла, вмикаються механізми охолодження або обігріву.

Зниження температури відбувається за допомогою двох процесів: випаровування поту з поверхні шкіри та конвекції — процесу, при якому тіло віддає тепло холоднішому повітрю чи предметам і отримує тепло від повітря чи речей, які мають вищу температуру, ніж 37°С. Невелика кількість тепла також втрачається при диханні.

Читайте також: Спосіб шкіри захиститись від сонячних опіків і перетворення холестерину на вітамін D. Що варто знати про засмагу

Чому складно переживати спеку

У спеку усі ресурси людини спрямовані на  "роботу" — підтримання нормальної температури тіла за рахунок підвищення серцебиття на 10 ударів за хвилину. Це дозволяє частіше прокачувати кров через шкіру для підвищення потовиділення, під час якого у повітря виводиться надлишок тепла. Додатково мозок дає сигнал м’язам сповільнитися, викликаючи почуття втоми. Надмірне виділення поту порушує водно-сольовий баланс організму, призводячи до судом м’язів та порушення роботи нейронів, що є причиною виникнення головного болю, нудоти або блювоти.

Чому під час задухи стає складніше

Людина втрачає температуру під час випаровування поту з поверхні шкіри. Утім, за високої вологості піт не може випаровуватися зі шкіри, адже повітря майже на 100% складається з парів рідини. Тому влітку при високій температурі повітря перед дощем або під час туману людина почувається гірше, ніж у сухий спекотний день.

Перегрів та порушення водно-сольового балансу: як спека впливає на самопочуття людини
Хлопчик бігає по Каскадному фонтану в центрі Києва, 30 серпня 2020 р. Фото Олександр Синиця / УНІАН

Як спека впливає на самопочуття

При підвищенні температури довколишнього середовища людина може скаржитися на:

 • втрату концентрації та можливості виконувати інтелектуальні завдання;
 • підвищену дратівливість;
 • неможливість виконувати фізичну роботу.

Як різні люди переносять спеку

Дослідження національного інституту безпеки і гігієни праці США свідчить, що жінки менш стійкі до спеки, ніж чоловіки. Утім, ця різниця зменшується з віком, коли більше чоловіків, ніж жінок, починає страждати від захворювань серцево-судинної системи. Жінки зазвичай мають меншу площу поверхні тіла та інтенсивність потовиділення, що знижує можливість організму втрачати тепло.

Здатність людини адаптовуватися до спекотних днів також залежить від стану здоров’я. Люди з надмірною вагою мають погіршену здатність відновлювати тепловий баланс. Вік (за 45 років), хвороби серцево-судинної системи та органів дихання, а також погана фізична підготовка роблять людину сприятливою до поганого самопочуття під час екстремальної спеки. Додатковими факторами, що впливають на сприйняття високих температур, є кількість рідини в організмі, здатність до потовиділення і регуляції електролітного балансу, які переважно є вроджненими характеристиками.

Читайте також: Хвороба Лайма і кліщовий енцефаліт: все, що треба знати про ці інфекції

Професор Бостонського університету, директор програми, що досліджує вплив клімату на здоров’я людини, Грегорі Велленіус у інтерв’ю університетському виданню The Brink стверджує, що у спеку люди також мають загострення інших хвороб, які не вважаються залежними від спеки. До них належать: проблеми з нирками, інфекції на шкірі та передчасні пологи. Навіть помірна спека може наражати людину на загострення проблем зі здоров’ям.

Перегрів та порушення водно-сольового балансу: як спека впливає на самопочуття людини
Молоді люди проходять біля освіжаючої рамки-розпилювача в Києві, 29 серпня 2020 р. Фото Сергій Чузавков / УНІАН

Як спека впливає на мозок і психічне здоров'я

Дослідження науковців із США свідчить, що  у спекотні дні підвищується ризик зловживання наркотиками, відбувається загострення тривожності, шизофренії і деменції. У іншому дослідженні науковцям із Каліфорнії вдалося довести, що висока температура довкілля знижує успішність проходження стандартизованих тестів, підвищує ризик помилкових суджень та виробничих помилок. Попри те, що науковці не мають загального уявлення про механізм впливу високої температури на когнітивні функції мозку, зрозуміло, що спека впливає на пізнання, настрій та інші аспекти психічного здоров’я.

Читайте також: Сказ у Києві: як не заразитися смертельною хворобою та що робити коли вкусила скажена тварина

Які є види теплових уражень

У МОЗ виділяють 7 типів теплових уражень, яких людина може зазнати у спеку:

 • Тепловий набряк — набряк тіла, найчастіше щиколоток, який трапляється під час перебування під сонцем.
 • Тепловий висип, або пітниця — крихітні червоні плями на шкірі, що сверблять при потраплянні на них вологи. Його причиною є закупорка потових залоз, яка зникає при переході у прохолодне приміщення.
 • Теплові судоми — різкі болі в м’язах, які можуть виникати самостійно або поєднуватися з одним із інших розладів теплового стресу. Їхньою причиною є сольовий дисбаланс в організмі, який виникає під час сильного потовиділення і недостатнього споживання рідини.
 • Теплове синкопе — пов’язане із застоєм крові в судинах і зазвичай проявляється у вигляді тимчасової втрати свідомості у людей, що довго стоять або сидять у одному положенні. При цьому підвищення температури тіла не відбувається.
 • Тепловий стрес — легке теплове ураження, для якого характерні фізичне виснаження і дискомфорт у разі тривалого перебування у спекотному приміщенні чи на сонці.
 • Теплове виснаження також трапляється через втрату організмом води і солі. До його ознак належать: слабкість, сильне потовиділення, запаморочення, задишка, судоми, сильна спрага, головний біль, нудота, судоми.
 • Тепловий удар — найсерйозніше порушення, викликане спекою. До ознак теплового удару відносять високу температуру тіла (часто вище 40 0С), повну або часткову втрату свідомості, нераціональну поведінку, гарячу суху шкіру. Останній критерій притаманний так званому “класичному тепловому удару”, коли практично відсутнє потовиділення. При теплових ударах під час фізичних навантаженнях шкіра волога, бо людина пітніє.
Перегрів та порушення водно-сольового балансу: як спека впливає на самопочуття людини
Фото: УНІАН

Як допомогти при тепловому ударі

ВООЗ радить при будь-якому тепловому ураженні перенести потерпілого у прохолодне місце, звільнити від зайвого одягу та дати випити рідини, але не силувати людину, яка відмовляється пити. Через деякий час потерпілі почуваються ліпше.

Виняток становить тепловий удар — стан потребує невідкладної медичної допомоги, тому необхідно одразу викликати швидку.

Після перенесення постраждалого  у прохолодне затемнене місце необхідно зняти верхній шар одягу та прикласти вологу тканину чи лід до голови, обличчя, а також під пахви та в пах. Одяг, який залишився на потерпілому варто також змочити водою та залишатися поряд до приїзду медиків.

Читайте також: Параноїдальні думки та тривожність: як сучасна війна впливає на психічний стан цивільних

Як пережити спеку і не потрапити до лікарні

ВООЗ випустили рекомендації, які у спекотні дні дозволяють людині уникати ускладнень, пов’язаних із перегрівом.

 • Необхідно тримати температуру в приміщенні не вище 32 C вдень та 24 С уночі. Це особливо важливо для немовлят та літніх людей. У нагоді стане не лише кондиціонер, а й провітрювання кімнати вночі та закриття вікон і штор вдень. Також можна заклеїти вікна фольгою для відбиття сонячних променів від поверхні.
 • Необхідно перебувати у найпрохолоднішій кімнаті будинку, або виходити на 2-3 години в кафе чи магазин, де є кондиціонер. Це допоможе попередити перегрівання організму протягом дня.
 • За можливості слід відмовитися від важких фізичних навантажень протягом дня, адже це збільшить ризик перегріву.
 • Важливо більшість часу залишатися у холодку і не лишати дітей чи тварин у припаркованій автівці.
 • Необхідно одягати легкий світлий одяг і прикривати голову.
 • Важливо пити багато води, а ліпше несолодкого соку чи компоту, адже такі напої дозволяють підтримувати сталий водно-солювий баланс організму за рахунок електролітів фруктів та ягід.

Читайте також

Тривалий стрес під час війни: у чому небезпека та які є ознаки психічного розладу. Пояснює психолог

"Черг немає, люди приходять у визначений час": як відбувається донорство крові в умовах війни

Готові йти пішки заради ліків — як пацієнти програми замісної терапії рятуються з окупованих територій

Мавпяча віспа: що потрібно знати про вірус та чи буде у світі нова пандемія

На початок