Хвороба Лайма і кліщовий енцефаліт: все, що треба знати про ці інфекції

Хвороба Лайма і кліщовий енцефаліт: все, що треба знати про ці інфекції

Хвороба Лайма і кліщовий енцефаліт
Фото: УНІАН

За даними ВООЗ, щороку на інфекції, які передаються кліщами, хворіє від 5 до 12 тисяч європейців. В Україні поширені хвороба Лайма та кліщовий енцефаліт, які трапляються у теплий період року і співпадають з активністю іксодових кліщів. Як відрізнити та попередити кліщові інфекції — пояснює Суспільне.

Що таке хвороба Лайма

Це найпоширеніша інфекція, яка передається кліщами. Назва походить від американського містечка Олд-Лайм у штаті Коннектикут, де у 1975 році вперше вдалося виявити хворобу. Інша її назва — бореліоз, від назви бактерій, що її викликають: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii і Borrelia afzelii. Захворювання передається через укус інфікованого іксодового кліща, якого ще називають оленячим.

Високий ризик підхопити інфекцію мають мешканці або часті відвідувачі трав'янистих і густих лісистих районів, де водиться багато кліщів.

Які симптоми хвороби Лайма

Люди по-різному реагують на хворобу, тому й симптоми можуть бути різного ступеня тяжкості. Попри те, що захворювання має три клінічні стадії — рання локалізована, рання дисемінована та пізня хронічна, у деяких хворих симптоми проявляються лише на пізній стадії хвороби.

До найбільш поширених симптомів хвороби Лайма належать:

 • червона овальна пляма на будь-якому місці шкіри;
 • набряклі лімфатичні вузли;
 • біль та набряк у суглобах;
 • біль у м’язах;
 • головний біль;
 • лихоманка;
 • труднощі з концентрацією;
 • порушення сну.

Як діагностують хворобу Лайма

Якщо людина має хоча б один з притаманних бореліозу симптомів, слід негайно звернутися до лікаря. Він оцінить імовірність укусу кліща, перевірить, чи симптоми випадково не притаманні іншим захворюванням, а також призначить лабораторні дослідження крові на наявність антитіл до борелій.

Утім, антитіла до інфекції можуть вироблятися кілька тижнів і перший тест не зможе їх одразу виявити. Тоді лікар попросить через кілька тижнів повторно перездати аналіз.

Читайте також: Сказ у Києві: як не заразитися смертельною хворобою та що робити коли вкусила скажена тварина

Як попередити інфекцію

За даними Національної медичної бібліотеки США є кілька заходів, які допоможуть знизити ризик інфікуватися. Більшість із них спрямовані на попередження укусу кліща:

 • слід уникати ділянок з кущами та деревами, де живуть кліщі. Під час туристичних походів і прогулянок краще триматися середини стежки, щоб не торкатися рослин;
 • засоби від комах допоможуть відлякувати кліщів. Ними можна обробити не лише відкриті ділянки шкіри, а й одяг і спорядження. Це мінімізує ймовірність укусу;
 • варто обирати захисний одяг світлого кольору, на якому одразу буде видно кліщів;
 • йдучи до лісу, краще заправляти сорочку в штани, а штани — в шкарпетки, щоб кліщ не мав змоги залізти під одяг;
 • важливо завжди по поверненню до приміщення перевіряти себе, дітей та домашніх тварин на наявність кліщів. Зараження малоймовірне, якщо кліщ був прикріплений до шкіри людини менше 24 годин. Якщо довше 72 годин — ризик зараження підвищується в рази;
 • при виявленні кліща слід обережно видалити знайдену комаху, прийняти душ, випрати і висушити одяг при високій температурі.

Центр громадського здоров’я МОЗ України радить звернутися до сімейного лікаря для антибіотикопрофілактики хвороби Лайма у таких випадках:

 • якщо людина знайшла наповненого кров’ю іксодового кліща, який перебував на тілі щонайменше 32 години;
 • людина перебуває в районі, де поширеність борелій у місцевих кліщів становить понад 20%.

Лише лікар може призначати антибіотик, тому в жодному разі не слід займатися самолікуванням. ВООЗпопереджає, що неправильне застосування антимікробних препаратів призводить до появи стійких до антибіотиків штамів бактерій, які щороку вбивають щонайменше 10 мільйонів людей у світі.

Кліщовий енцефаліт: які симптоми

Це вірусна інфекція центральної нервової системи людини, що може призвести до тривалих неврологічних симптомів і навіть смерті. Захворювання викликається флавівірусом і передається людині при укусах іксодових кліщів. Іноді вірус потрапляє до організму людини при вживанні сирого молока або сиру від заражених кіз.

За даними Центру контролю і попередження інфекцій США, у більшості заражених вірусом кліщового енцефаліту інфекція проходить безсимптомно.

У пацієнтів із ознаками захворювання перші симптоми проявляються переважно на 7-14 день після укусу кліща. У хворих часто виникає інфекція головного мозку (енцефаліт) або м’яких оболонок головного чи спинного мозку (менінгіт).

До первинних симптомів кліщового енцефаліту належать слабкість, лихоманка, головний біль та блювота. Через кілька днів може з’явитися сплутаність свідомості, втрата координації рухів, слабкість в руках та ногах, судоми і порушення мови.

Часом первинні симптоми повністю зникають через кілька днів, а вже серйозні ознаки кліщового енцефаліту з’являються приблизно через тиждень.

Читайте також: Готові йти пішки заради ліків — як пацієнти програми замісної терапії рятуються з окупованих територій

Як діагностують кліщовий енцефаліт

Поставити діагноз може лише лікар на основі ознак та симптомів хвороби, історії подорожей і можливого контакту з кліщами, лабораторного дослідження крові або спинномозкової рідини.

Як попередити інфекцію

Найбільш дієвим способом є щеплення від кліщового енцефаліту. Вакцинація від нього не входить до переліку обов’язкової імунізації в Україні, а втім, можна щепитися у комерційних установах або обговорити із сімейним лікарем можливість вакцинації у сімейній амбулаторії.

До неспецифічних методів профілактики інфекції належать методи попередження укусу кліща, які були описані у пункті про профілактику хвороби Лайма.

Як видалити кліща

Згідно з Центром контролю і попередження інфекцій США, для видалення кліщів найліпше використовувати пінцет. Для цього комаху треба захопити якомога ближче до шкіри і постійно тягнути вгору. Не можна прокручувати пінцет, бо частини ротової порожнини кліща можуть відламатися і залишитися в шкірі. Після видалення комахи місце укусу слід промити водою з милом і обробити спиртовим розчином.

Кліща не можна роздавлювати, а краще змити в унітаз чи покласти у герметичний пакет і викинути в смітник.

Читайте також

Параноїдальні думки та тривожність: як сучасна війна впливає на психічний стан цивільних

Як стати донором крові та навіщо реєструватись у резерв

"Коли чули обстріли, знали: скоро привезуть поранених" — історії лікарів Чернігова

Мавпяча віспа: що потрібно знати про вірус та чи буде у світі нова пандемія

На початок