Спосіб шкіри захиститись від сонячних опіків і перетворення холестерину на вітамін D. Що варто знати про засмагу

Спосіб шкіри захиститись від сонячних опіків і перетворення холестерину на вітамін D. Що варто знати про засмагу

Спосіб шкіри захиститись від сонячних опіків і перетворення холестерину на вітамін D. Що варто знати про засмагу
Труханів острів у Києві, 11 червня 2022 р. Фото Синиця Олександр / УНІАН

Засмага — це спосіб, у який шкіра захищається від сонячних опіків та ультрафіолету. Як правильно засмагати, щоб зберегти здоров’я, як довго можна перебувати на сонці, що відомо про автозасмагу — Суспільне відповідає на поширені питання.

Як і чому людина засмагає

Природний колір шкіри залежить від кількості в її клітинах пігменту мелатоніну, що регулюється генетично і забезпечує природний захист від ультрафіолету. Тому в процесі еволюції з’явилася градація: люди зі світлим відтінком шкіри жили ближче до холодних і менш освітлених полюсів, а з темнішим ближче до екватора, де сонце активне протягом усього року.

Утім, попри генетичну схильність, колір шкіри людини змінюється протягом року — світлішає взимку і темніє влітку. Під впливом ультрафіолету від сонця або солярію меланоцити клітини, які знаходяться у глибоких шарах шкіри починають виробляти мелатонін. Він розподіляється по всій поверхні шкіри та призводить до появи притаманного засмазі бронзового кольору. Тобто засмага спосіб, у який шкіра захищається від сонячних опіків та ультрафіолету.

Читайте також: Через міни та десант: пляжі на Одещині відкривати не будуть – ДСНС

Чи корисне перебування на сонці

Під впливом ультрафіолету шкіра людини перетворює холестерин на вітамін D. Він допомагає запобігати порушенням розвитку скелета, хворобам серцево-судинної системи, і депресії. Перебування на сонці також поліпшує сон, адже достатня кількість сонячного світла необхідна для коректної роботи біологічного годинника людини.

За оцінками науковців з університету Ноттінгема у світі близько 1 мільярда людей страждають від дефіциту вітаміну D. Попри те, що він є у рибі, яєчних жовтках і молоці, у достатній кількості його важко отримати виключно з їжі, тому необхідно влаштовувати денні прогулянки із дотриманням правил безпеки.

Утім, Американська академія дерматології не рекомендує використовувати засмагу у якості основного методу отримання вітаміну D.

“Прогулянки на свіжому повітрі важливі з багатьох причин: як фізично, так і розумово, але засмага не повинна бути однією з цих речей”,стверджує Кіра Барр, сертифікована американська дерматологиня та авторка книги The Skin Whisperer ("Шепіт шкіри").

У чому небезпека ультрафіолету

Коли людина довго перебуває під сонцем, на її тілі може з’явитися червоний висип, що свербить. Більш тривале знаходження під прямими сонячними променями ймовірно призведе до сонячних опіків, які можуть спровокувати розвиток меланоми чи плоскоклітинного раку шкіри.

За даними Центру дослідження раку Великої Британії лише у їхній країні щороку реєструється близько 16700 нових випадків меланоми, 85% з них можна було запобігти зменшив час перебування на сонці та використання сонцезахисного крему.

Американська асоціація раку стверджує, що в Штатах щороку реєструють 660 тисяч випадків плоскоклітинного раку шкіри, втім скільки з них спровоковані саме сонячною радіацією наразі визначити неможливо.

Читайте також: Екокомісар ЄС — про екологію Київщини, хвороби в зруйнованих містах та тонни спаленої техніки РФ, яка шкодить екології

Окрім медичних, засмага також має естетичні протипоказання. Американська дерматологиня Кіра Барр у книзі The Skin Whisperer зазначає, що перебування на сонці без захисту прискорює старіння шкіри, провокуючи появу зморшок і провисань.

Як довго можна перебувати на сонці без захисту

Спеціалісти Національного інституту наук про довкілля США вважають, що здорова людина може перебувати на сонці без сонцезахисного крему близько 20 хвилин без ризику отримати висип чи опік. Утім, для зниження ймовірності появи уражень шкіри в спекотні літні дні ліпше вдвічі скоротити час приймання сонячних ванн без захисту (не більше 10 хвилин). Чим ближче до екватора живе людина зі світлим типом шкіри, тим меншу кількість часу слід проводити під прямими сонячними променями.

Засмагати чи ні. 10 поширених питань
Пляж в Одесі, фото: Одеська міська рада

Як слід засмагати

Дослідження опубліковане у журналі Moecular Cell свідчить, що інтенсивність засмаги залежить не від кількості часу проведеного під відкритими сонячними променями, а від графіка приймання сонячних ванн. Науковці експериментально довели: перебування на сонці через день призводить до більш інтенсивного бронзового кольору шкіри та викликає менше пошкоджень ДНК якщо порівнювати із щоденним засмаганням під відкритим сонцем. Ба більше, цей графік допомагав запобігати характерним для засмаглої шкіри потовщенням, що є причиною "старшого за людину" вигляду засмаглої шкіри.

Науковці з Медичної школи Гарварду довели, що сонячні ванни із перервою у 24 години сприяють виробленню більшої кількості вітаміну D. Втім, такий графік зменшує, але не нівелює ризик розвитку меланоми, тому найліпше прикривати шкіру, або користуватися сонцезахисним кремом щодня.

Як захиститися від сонця

Головна редакторка наукового журналу Journal of the Advanced Practitioner in Oncology Памела Холкіст радить щодня перед виходом на вулицю наносити сонцезахисний крем із SPFОдиниця виміру екранування від ультрафіолетових променів для сонцезахистного крему не менше 15. Це допоможе знизити ризик розвитку меланоми на 30% і плоскоклітинного раку шкіри на 40%. Утім, людям краще постійно користуватися денним кремом із SPF не менше 30, а тим хто має дуже світлу шкіру ліпше вибрати креми із SPF 50 і вище. Але не слід багато часу влітку проводити під пекучим сонцем, адже жоден сонцезахисний крем не захищає клітини шкіри від дії ультрафіолету на всі 100.

Улітку ліпше планувати день так, щоб з 10 до 16 години, коли сонце максимально активне,  не виходити на вулицю, адже навіть тінь не захищає від ультрафіолету. Людина в тіні продовжує піддаватися впливу розсіяного ультрафіолету.

Науковці з університету Дюссельдорфу (Німеччина) показали, що споживання помідорів, які природно містять велику кількість лікопіну — пігменту, що забезпечує червоний томатний колір, — допомагає запобігати почервонінню шкіри у результаті УФ-променів.

Засмагати чи ні. 10 поширених питань
Труханів острів в Києві, 11 червня 2022 р. Фото Синиця Олександр / УНІАН

Що з солярієм

Доктор Барр у своїй книзі наводить статистику, відповідно до якої всього один сеанс у солярії людини віком до 35 років підвищує ризик розвитку меланоми на 75%. Тому найкраще, що можна зробити для молодості і здоров’я шкіри — назавжди відмовитися від соляріїв. Ці машини випромінюють ультрафіолетове світло інтенсивніше ніж сонце і 20 хвилин у солярії за кількістю отриманого УФ-опромінення може дорівнювати кільком годинам на пляжі в полуденну спеку.

Що відомо про автозасмаги

Активним компонентом косметичних спреїв та лосьйонів є нешкідливий дигідроксиацетон. Він зв’язується з поверхнею шкіри, викликаючи її потемніння. Втім, попри засмагу слід завжди користуватися сонцезахисним кремом без доданих до крему рослинних олій, адже вони сприяють швидкому зникненню автозасмаги.

Читайте також: Хвороба Лайма і кліщовий енцефаліт: все, що треба знати про ці інфекції

Чи безпечно засмагати вагітним

Сонячні ванни провокують зневоднення організму, що може бути небезпечним для вагітних. Ба більше, тривале перебування на сонці в спеку може також підвищити внутрішню температуру жінки, що автоматично підвищить внутрішню температуру плода. Дослідження проведене науковцями з Японії та Бангладеш свідчить, що підвищення температури тіла вагітної може призводити до подовження вагітності на кілька тижнів.

Проте вітамін D є важливим для вагітних, адже дослідники з Медичного університету Південної Кароліни продемонстрували, що регулярний прийом 4000 МОМіжнародна одиниця вимірювання кількості речовини вітаміну D дозволяє уникнути спровокованих дефіцитом вітаміну D патологій плода. Тому вагітним ліпше отримувати його профілактичні добавки.

Як слід засмагати вагітним

Національна служба охорони здоров’я Великої Британії стверджує, що попри все вагітним можна і слід перебувати влітку на вулиці. Для цього треба за 15 хвилин перед виходом на вулицю на неприкриті ділянки тіла наносити сонцезахисний крем із SPF не менше 30. У жару вагітним краще перебувати в тіні та мати з собою достатньо питної води для запобігання зневодненню.

Читайте також

В яких областях не буде купального сезону. Розповідають в ДСНС

Як вимушеним переселенцям адаптуватись закордоном і чому корисно плакати — пояснює психолог

"Чому б не допомогти людям, якщо можеш". Київські волонтери розбирають завали у чернігівському селі

"Неоціненний життєвий досвід, який нікому не варто пережити" — історія лікаря з Маріуполя

Сказ у Києві: як не заразитися смертельною хворобою та що робити коли вкусила скажена тварина

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди