Міфи, легенди та теорії змови. Розвінчуємо фейки про COVID-19

Міфи, легенди та теорії змови. Розвінчуємо фейки про COVID-19

Захворіти можуть тільки люди літнього віку

Міф про те, що захворіти на COVID-19 можуть тільки люди похилого віку та/або з хронічними хворобами, здається, розвінчують чи не найчастіше серед інших. Проте й досі він не втрачає своєї популярності.

Насправді, ймовірність захворіти вірусом ніяк не залежить від віку, раси чи національності. На початку поширення коронавірусної хвороби говорили про те, що захворіти можуть лише китайці, оскільки перший спалах стався саме в КНДР. Наслідком цього стала дискримінація людей азійської зовнішності. Зокрема серйозно від цього потерпали в США. Пізніше ж поширилася легенда про те, що темношкірі люди мають імунітет до COVID-19. Жодних наукових підтверджень обидва факти не мають, та й статистика це спростовує.

Крім того Всесвітня організація охорони здоров'я закликає не використовувати в комунікації жодних географічних прив'язок, наприклад, "китайський вірус", вказівок на національність, культуру, професію тощо.

Якщо говорити про вік, то йдеться про важкий перебіг хвороби. За статистикою, найважче вона протікає й справді в людей старших, ніж 60 років та тих, хто має хронічні захворювання.

Наприклад, згідно з дослідженням опублікованими Китайським центром контролю та профілактики захворювань смертність серед людей старше 80 років склала близько 14,8%, у діапазоні 70-79 років – 8%, у той час як у людей у віці від 40 до 49 – 0,4%. У молодших відсоток смертності ще менший.

Проте заразити літніх людей може й молодь, яка через легкий перебіг хвороби не підозрює, що заражена COVID-19. Саме тому, за можливості, варто утриматися від прямих контактів з родичами літнього віку, а також носити маску на вулиці.

Уже існують ліки від COVID-19

Якщо коротко – зараз повноцінних ліків немає і навряд чи вони з'являться раніше 2021 року. Чому так довго? Насправді, це дуже швидко. Зазвичай від початку досліджень до появи ліків на прилавках проходить близько 10-ти років.

 1. Спочатку потрібно провести дослідження та доклінічні випробування. На цьому етапі науковцям необхідно дослідити причини захворювання та вивчити збудники. Після –спробувати величезну кількість компонентів поки не знайдуть речовину, що змусить хворобу відступити.
 2. Далі йде етап клінічних випробувань, який може зайняти від 2 до 4 років. У цей період препарат випробовують на здорових людях-добровольцях, пізніше на невеликих групах пацієнтів і, якщо ліки доведуть свою ефективність, починаються випробування на великих групах.
 3. Після цього необхідно отримати дозвіл від регулюючих органів. Цей період теж може зайняти до двох років. І тільки після цього препарат виходить на ринок.

Тому період в один рік досить короткий. Через глобальне поширення COVID-19 науковці та фармкомпанії кинули максимум зусиль на розробку ліків та/чи вакцини від коронавірусної хвороби.

Зараз тестуються різні класи препаратів, зокрема ті, що використовуються для протидії ВІЛ і вірусному гепатиту C (лопінавір/ритонавір), малярії (хлорохін), Еболі (ремдесивір). Згідно з протоколом МОЗ при терапії пацієнтів із важкою формою хвороби використовуватимуться препарати на основі цих речовин, а також осельтамивіру та тоцилізумабу.

Варто розуміти, що часто лікування вірусних захворювань полягає в підтримці пацієнта поки він не піде на поправку сам. Тобто ліки допомагають зняти або спростити симптоми, щоб дати організму час побороти вірус.

Нещодавно Національне управління медичними препаратами Китаю вперше схвалило використання противірусного препарату як лікування коронавірусних хвороб. Препарат "Фавілавір" показав ефективність у лікуванні захворювання з мінімальними побічними ефектами в клінічному випробуванні, в якому брали участь 70 пацієнтів. Знову ж таки варто розуміти, що це рішення – прецедент, оскільки зазвичай дозволи дають вже після багатьох досліджень на великих групах в понад тисячу людей.

Саме тому варто довіряти тільки перевіреним джерелам. В Україні вже є скандали з компаніями, які вирішили збільшити продажі завдяки маніпуляціям на паніці, спричиненій швидким поширенням вірусу. В АМКУ заявили, що штрафуватимуть виробників антисептиків на 5% розміру доходу за минулий рік за використання слів, похідних від слова "коронавірус", COVID тощо без достатніх та обґрунтованих підстав.

COVID-19 створили США та інші теорії змови

Епідемії, пандемії та світові потрясіння часто стають причиною появи різних теорій змов. Так, вже з'являлися розповіді, що:

 • вірус планувався як біологічна зброя і випадково покинув лабораторію;
 • він був створений американцями, щоб мати причини для посилення санкцій проти Китаю;
 • Білл Гейтс та Сорос спонсорують коронавірус;
 • новий коронавірус зародився в Ухані, якраз після впровадження 5G-мережі у місті. І зараз він поширюється на інші міста, які також використовують 5G.

Останній фейк призвів до того, що в Британії спалили не менше, ніж 20 вишок 5G. Хоча, якщо подивитися на географію поширення вірусу, то стає зрозуміло, що він зачепив й країни, де мережа 5-го покоління поки не використовується. Зокрема, й Україну.

Інша ж теорія говорить про те, що вишки 5G якимось чином послаблюють імунітет і через це в людей збільшуються шанси заразитися коронавірусом. Хоча наразі жодних наукових доказів цього факту не існує, інакше б ці вишки просто не дозволили встановити. Основним місцем поширення фейків стали групи в соціальних мережах Facebook та Nextdoor.

Усі ці (та й інші) теорії об'єднує одне – вони не мають жодних підтверджень. А поки ви не отримали підтвердження, розглядайте всі історії такого типу як плід чиєїсь бурхливої фантазії, але точно не як доведений факт. І так, чийсь пост у фейсбуці не є перевіреним джерелом інформації.

Сигарети та алкоголь захистять від COVID-19

Звучить як прагнення видати бажане за дійсне або як спроба виправдати власні шкідливі звички. Проте жодних наукових підтверджень ці легенди не мають.

У свою чергу, науковці говорять про те, що куріння негативно впливає на різні органи, зокрема й на легені, які страждають при захворюванні COVID-19. А серед найпоширеніших хвороб, які пов'язані з палінням, присутні рак легенів та бронхіт.

Щодо алкоголю, доведено його негативний вплив на організм: виникнення проблем з печінкою й травленням, зневоднення (від чого найбільше страждають нирки), а також порушення серцевого ритму.

У МОЗ закликають не вірити й у те, що в помірних дозах алкоголь може бути корисним: "Як би ми не прагнули пити “помірковано”, алкоголь діє на кожну клітину тіла і їй шкодить. Алкоголь збільшує ризик деменції, раку підшлункової, стравоходу, печінки, прямої кишки, молочної залози".

Навіть більше. Гендиректор Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедрос Гебреісус закликав відмовитися від алкоголю та сигарет, щоб ефективніше протистояти COVID-19.

Коронавірус – найнебезпечніший вірус в світі

Це не так. Розмови про це почалися через швидке та глобальне поширення коронавірусної інфекції, проте смертність залишається нижчою від рівня світових пандемій, які ставалися раніше.

Найстрашнішою пандемію, яка відбулася відносно недавно, залишається "іспанський грип" 1918-1920 років, який, за різними оцінками забрав життя від 17 до 50 млн людей. Сплеск захворюваності припав на останні місяці Першої світової війни, що стало однією з причин швидкого поширення хвороби.

Хоча й справді коронавірус 2019 nCoV набув набагато більшого поширення, ніж інші віруси цього виду MERS-CoV і SARS-CoV.

Детально про попередні пандемії та епідемії й те, як їх вдалося зупинити, ми вже писали раніше.

Маски достатньо аби захистися від зараження

Сама лише маска не захищає від вірусу. Навіть респіратор не дає повного захисту. Щоб максимально захистися від COVID-19 необхідно виконувати цілу низку настанов:

 • При виході на вулицю використовувати не тільки маски, а й рукавички, а також тримати дистанцію з іншими людьми хоча б півтора метри
 • Мити часто руки з милом, мінімум, 20 секунд
 • Уникати дотиків свого обличчя
 • Уникати контакту з людьми із симптомами ГРВІ
 • Термічно обробляти продукти
 • Періодично провітрювати приміщення

Крім того необхідно зміцнювати імунітет. У цьому допоможуть повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та підтримка водного балансу організму.

Також необхідно слідкувати за самопочуттям й за перших симптомів ГРВІ чи коронавірусної хвороби одразу звертатися до свого сімейного лікаря.

Спекотна/холодна погода знищать COVID-19

Ні, це не так. У ВООЗ говорять що за даними, які існують на сьогодні, передача вірусного збудника COVID-19 може відбуватися в будь-яких районах незалежно від клімату. Зокрема й в районах із спекотним вологим кліматом.

Також у ВООЗ наголошують, що немає жодних підстав вважати, що перебування на вулиці в холодну погоду допомагає боротися з новою коронавірусною інфекцією або іншими хворобами.

Температура тіла здорової людини тримається в межах від 36,5 ° до 37 ° незалежно від температури навколишнього середовища або погоди. Й до того ж географія поширення хвороби показує, що вірус виявлений як в мешканців Гренландії, так і Південно-Африканської Республіки та Єгипту.

Існують ефективні «народні» методи профілактики

Яких тільки "народних" методів профілактики не почуєш: необхідно їсти часник, пити антибіотики, приймати гарячу ванну, розпилювати спирт по всьому тілу, промивати ніс соляним розчином.

Щодо часнику у ВООЗ говорять, що часник дійсно корисний для здоров'я продукт, який має певні антибактеріальні властивості. Проте немає жодних підтверджень ефективності вживання часнику як засобу профілактики зараження новою коронавірусною хворобою.

Антибіотики не тільки ніяк не вплинуть на COVID-19, а й взагалі не діють проти вірусів. Вони дозволяють лікувати тільки бактеріальні інфекції. Їх можуть призначати госпіталізованим тільки для лікування супутніх бактеріальних інфекцій.

Гаряча ванна не врятує від зараження COVID-19. Температура тіла здорової людини тримається в однаковому діапазоні, незалежно від температури води у ванні або душі. А от якщо вода буде занадто гарячою – це може завдати шкоди і викликати опіки.

Обробка всього тіла спиртом або хлорованим вапном теж не допоможе знищити віруси, які вже потрапили в організм. Проте може пошкодити слизові оболонки – очі та ротову порожнину.

Промивання носа сольовим розчином може прискорити одужання при звичайній застуді. Однак докази ефективності регулярного промивання носа як засобу профілактики респіраторних інфекцій відсутні.

Вакцини від пневмонії захищають від коронавірусу

Вакцини проти пневмонії не захищають від нового коронавірусу, оскільки він принципово відрізняється від усіх інших. На сьогодні, вчені тільки намагаються розробити вакцину.

Попри те, що ці вакцини не ефективні проти вірусу 2019 nCoV, робити щеплення проти інших респіраторних захворювань у Всесвітній організації охорони здоров'я рекомендували й до пандемії. За даними ВООЗ, вакцинація щорічно рятує життя близько 2-3 мільйонів людей, а відмову від вакцинації в організації внесли до списку глобальних загроз людству.

Раніше ми розповідали про те, як діяти, якщо ви хочете зробити щеплення, але не знаєте, які.

Домашні тварини можуть переносити COVID-19

Поки жодних наукових підтверджень цього факту немає. У ВООЗ говорять, що помити руки з милом після контакту з домашніми улюбленцями це завжди хороша ідея, але жодних доказів того, що собаки чи коти можуть інфікуватися COVID–19 не існує.

Наразі у світі відомо про чотири підтверджених випадки зараження тварин коронавірусом— двох собак у Китаї, кішки в Бельгії та тигриці в американському зоопарку. Однак українські ветеринари звертають увагу на те, що тварини мають власний різновид коронавірусу, який не передається людині і який могли переплутати із COVID-19 під час діагностики.

"У котів є коронавірус, у собак є коронавірус, це все загальна назва сімейства коронавірусів. Але у них є низка інших підтипів, груп тощо. Він не спричиняє захворювання, яке зараз поширене у світі. Коти в цьому плані вважаються безпечними тваринами, як і собаки. У них своє захворювання під цією загальною назвою, оскільки це рід коронавірусів (коронарізновидів)", – розповів Суспільному ветеринар Владислав Редько

Якщо хочете повністю заспокоїти себе, що ваші домашні тварини не заразять вас коронавірусною хворобою, то детально на цю тему ми писали раніше.

Бонус. Де брати актуальну інформацію щодо COVID-19

Нижче список джерел, з яких ви можете отримати актуальну інформацію про 2019 nCoV:

А також ми збираємо всю найнеобхіднішу інформацію про коронавірус на сайті Суспільне Новини, щоб у вас більше не залишалося питань без відповідей.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди