За даними ВООЗ, вакцинація щорічно рятує життя близько 2-3 мільйонів людей.
Всесвітня організація охорони здоров'я внесла відмову від вакцинації до списку глобальних загроз людству.
Минулого року кожен другий дорослий українець не зробив необхідного щеплення від дифтерії та правця. Ми сформулювали відповіді на найпоширеніші запитання про обов’язкову вакцинацію у дорослому віці.
Хіба щеплення роблять не лише дітям?
Це поширений міф. Імунітет проти деяких захворювань не формується на все життя. Починаючи з 26 та кожні наступні 10 років (саме стільки зберігається імунітет проти цих хвороб) дорослим необхідне повторне введення вакцин — ревакцинація — проти дифтерії та правця. Якщо ви пропустили вакцинацію в дитинстві, то маєте зробити щеплення ще й проти кору, краснухи, паротиту (свинки) і гепатиту В.
Що робити, якщо я не пам'ятаю, які щеплення мені робили?
Якщо ви не маєте записів про щеплення у медичній картці або не пам’ятаєте, чи були вони взагалі, зробіть триразову вакцинацію — з інтервалом у 30 днів між першим і другим щепленням та у шість місяців між другим і третім.
Також можна здати аналіз крові на наявність антитіл до вірусного гепатиту В, дифтерії, правця, поліомієліту (трьох типів вірусу), кору, краснухи, епідемічного паротиту (свинки), кашлюку. Для цього проводиться РПГА (дифтерія, правець, кір, паротит) або ІФА (кашлюк, гепатит, краснуха).

Source: Оригінальне
Хвороби, від яких потрібно робити щеплення
- Гепатит В
- Туберкульоз
- Поліомієліт
- Дифтерія
- Кашлюк
- Правець
- ХІБ-інфекція (гемофільна інфекція)
- Кір
- Краснуха
- Епідемічний паротит
Ще одна інфекційна хвороба, проти якої держава закуповує вакцини – це сказ. За даними МОЗ, зараз в Україні наявні абсолютно всі вакцини.
Що таке Календар щеплень?
Це затверджений графік щеплень проти інфекційних хвороб. Держава планує кількість доз, вік, коли необхідно вводити вакцини, а також дати та періодичність їх введення. Цей графік постійно оновлює МОЗ України. Переглянути список вакцин, які закуповує держава, і перевірити залишок вакцин у вашому регіоні, можна за посиланням.

Source: Оригінальне
Чи безпечні вакцини?
Так, але в деяких випадках може виникати місцева реакція: біль та подразнення місця уколу. В одному випадку на мільйон може статися анафілактичний шок, тому фахівці радять залишатися в пункті щеплення впродовж 30 хвилин після вакцинації.
Підвищення температури, виникнення набряку, ущільнення чи почервоніння в місці ін’єкції — це нормальні реакції організму на щеплення. Вони пов’язані з механізмом дії певних вакцин і зазвичай тривають впродовж 1-2 днів, а потім минають.
Скільки коштує вакцинація?
Ви отримаєте вакцину безкоштовно, якщо:
- ви доросла людина і хочете зробити щеплення від дифтерії та правця;
- ви медик або військовий;
- ви раніше не хворіли на кір, не маєте даних про щеплення, але контактували з хворим.
Для дітей молодше 18 років перші та всі пропущені щеплення — безкоштовні. Вакцини, які не входять до Календаря щеплень (наприклад, проти грипу, вірусу папіломи або гепатиту А), потрібно придбати в аптеці власним коштом.

Де можна зробити щеплення?
Держава закуповує вакцини централізовано і розповсюджує їх по областях. З областей вакцини їдуть у райони, де потім розподіляються по пунктах щеплень.
Зробити щеплення можна насамперед у лікарнях та поліклініках. Віднедавна безкоштовну вакцинацію почали проводити також приватні медичні заклади та лікарі, які підписали угоду з Національною службою здоров'я.
Як пройти процедуру щеплення?
Запишіться на прийом до сімейного лікаря чи терапевта. Це можна зробити на сайті інформаційної системи для пацієнтів Helsi.
1. Під час консультації попередьте лікаря про:
- алергію на медикаменти чи їжу;
- наявні захворювання серця, легенів, нирок тощо;
- проходження курсу хіміо- або гормональної терапії;
- вживання стероїдів або ліків, що пригнічують імунітет;
- реакцію на попередні щеплення;
- перелік ліків, які ви вживаєте нині.
2. Отримайте направлення на щеплення.
3. Вакцинуйтесь.
4. Залишайтесь у медзакладі пів години.
5. Живіть довго і щасливо!