Тільки для "важких" хворих. Експерт МОЗ прокоментував протокол щодо лікування від коронавірусу

Тільки для "важких" хворих. Експерт МОЗ прокоментував протокол щодо лікування від коронавірусу

Ексклюзивно
Тільки для "важких" хворих. Експерт МОЗ прокоментував протокол щодо лікування від коронавірусу

Лікар-анестезіолог та експерт МОЗ Сергій Дубров в ефірі Українського радіо розповів про особливості запровадженого урядом Єдиного державного протоколу лікування хворих на COVID-19, наголосивши, що запропонована протоколом терапія має надаватись винятково пацієнтам із тяжкою формою хвороби.

Як зазначив Дубров, розроблений Міністерством охорони здоров'я протокол в першу чергу базується на досвіді боротьби з цією недугою в інших країнах.

"Протокол, підписаний міністром охорони здоров’я 2 квітня, включає низку препаратів, які за досвідом країн Європи, Китаю та США теоретично мають ефект у лікуванні COVID-19. Йдеться про групу антиретровірусних, протималярійних та протиревматичних препаратів", — розповів Дубров, зазначивши, що через можливі ускладнення лікарі можуть застосовувати терапію тільки за згодою пацієнта.

"Застосування всіх цих препаратів не лише в Україні, а й у всьому світі не є визначеним інструкцією із їх застосування, переконлива доказова база в наявних на сьогодні препаратів відносно вірусу SARS-CoV-2 також відсутня. Тому лікар має пояснити пацієнту або його законним представникам призначення такої терапії. І обов’язково потрібне підписання інформованої згоди пацієнтом або його законними представниками, оскільки потенційно можливі серйозні ускладнення під час такого лікування", — зауважив лікар.

За словами Дуброва, ліки внесли до переліку, попри відсутність рекомендацій ВООЗ і Центру з контролю та профілактики захворювань у США та незважаючи на брак переконливих доказів щодо їхньої ефективності після аналізу досвіду країн, які застосовували їх для боротьби із захворюванням.

"Препарати, які входять в наш протокол — це досвід шести країн, який ми аналізували, а рекомендації ВООЗ змінюються щотижня чи кожні два тижні. Зараз вони запроваджують клінічне дослідження, яке включає чотири групи пацієнтів з цими схемами лікування, і сподіваюсь, що Україна також увійде в це дослідження", — пояснив Дубров.

При цьому експерт МОЗ наголосив, що запропонована протоколом терапія має надаватись винятково пацієнтам із тяжкими формами хвороби.

"Перш за все, пацієнти з легким перебігом COVID-19, а також пацієнти з перебігом середнього ступеня тяжкості не потребують призначення такого агресивного лікування: лікар може розглядати призначення гідроксихлорохіна або антиретровірусних препаратів у випадку тяжкого або вкрай тяжкого перебігу захворювання", — зауважив він.

Як зазначив Дубров, одна з фармацевтичних вітчизняних компаній заявила, що вже в середині квітня зможе самостійно виробляти гідроксихлорохін. При цьому лікар застеріг людей від самостійної купівлі та вживання внесених до протоколу ліків.

"Також низка фармацевтичних компаній вже надали у вигляді благодійної допомоги препарати з цього переліку і на початку тижня ці ліки будуть розподілені між регіонами пропорційно до кількості населення. Але наголошу, що людям не варто купувати їх з метою самостійного вживання, адже їх будуть призначати дуже обережно і застосовувати лише в умовах стаціонару під контролем лікаря, який їх призначив", — наголосив Дубров.

Він нагадав, що у випадку, якщо людина має симптоми захворювання, вона має звернутися до свого сімейного лікаря.

"Сімейний лікар повинен брати слухавку, в тому числі й у вихідний день. Проте якщо неможливо зателефонувати своєму лікарю, можна телефонувати на гарячу лінію, телефони якої в кожному регіоні зазначені на сайті МОЗ", — зазначив Дубров.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди