Не все так погано. Як почалися попередні епідемії та як вдалося їх зупинити

Не все так погано. Як почалися попередні епідемії та як вдалося їх зупинити

Не все так погано. Як почалися попередні епідемії та як вдалося їх зупинити
. Суспільне

COVID-19 вже не перша епідемія, з якою зікнулося людство за останній час. Частину попередніх епідемій вдалося побороти, в інших – зменшити негативні наслідки. Розповідаємо про те, хто став причиною останніх епідемій, яким чином вони вплинули на світ і як вдалося їх побороти.

ВІЛ

Науковці вважають, що ВІЛ виник у мавп в тропічній Африці і був переданий людям наприкінці XIX або на початку XX століття.

ВІЛ став епідемію, після якої виникло поняття "нульовий пацієнт". Насправді це сталося через помилку. "Пацієнтом О" медики позначили бортпровідника Гаетана Дюга. Тоді вважалося, що саме він заніс ВІЛ-інфекцію до США. Помилка полягала в тому, що "О" виявилося не нулем, а буквою. Так співробітники місцевого Центру контролю і профілактики захворювань помічали випадки, виявлені "за межами штату Каліфорнія" (Out-of-California).

Unsplash.com
Так називають людину, яка першою заразилася на певну хворобу. Вважається, що саме з неї починається спалах, який пізніше може перерости в епідемію чи пандемію. Де-факто, часто "нульовим" стає пацієнт, у якого вперше офіційно підтвердили новий діагноз
Нульовий пацієнт

Пізніші дослідження довели, що ВІЛ-інфекція потрапила в Америку ще у 70-х роках, а її переносниками були жителі островів у Карибському морі. Проте термін уже встиг закріпитися.

ВІЛ відноситься до тих епідемій, які повністю побороти не вдалося. Власне способу вилікувати його досі немає. Одна з основних причин, чому ліки не знайдені – винятково висока мінливість, тобто схильність вірусу до змін. Через це весь час з'являється величезна кількість нових груп і субтипів вірусів. Один із них навіть виділили в окремий вид.

ВІЛ-1, який і спричинив епідемію, на думку вчених, виник у Західній Африці та передався людям від одного з підвидів шимпанзе. ВІЛ-2, своєю чергою, з’явився в Центральній Африці та передався людям теж від мавп, але вже від темно-коричневих мангобеїв.

Інфекційні хвороби, що здатні іноді передаватися від тварин до людей, називають зоонозами. Власне через це почалися розмови, що ВІЛ – теж це коронавірус, оскільки спочатку був поширений саме серед тварин. Проте ця думка помилкова, насправді ж ВІЛ належить до ретровірусів.

Хоча ліки досі не винайшли, науковцям вдалося зменшити негативний вплив вірусу на людину та серйозно сповільнити його поширення.

Наразі люди з ВІЛ можуть повноцінно жити, мати стосунки з людиною без вірусу, народжувати дітей, не передаючи їм вірусу, та не боятися заразити інших. Проте все це можливо за умови, що людина свідома про свій статус та проходить антиретровірусну терапію.

А от власне основною причиною, чому вірус досі поширюється, є несерйозне ставлення людей до нього. Щороку точаться розмови про те, що потрібно користуватися презервативами та стабільно здавати аналізи, особливо, якщо ви не маєте стабільного сексуального партнера. Проте, як ми бачимо зі статистики захворювання, на жаль, досить малий відсоток виконує ці настанови.

За даними ВООЗ, у світі налічується близько 37,9 млн осіб, які живуть із ВІЛ (дані за 2018 рік).

Читайте також: "Не чекай на хвороби, зміцнюй імунітет. 8 способів покращити здоров'я"

Грипи

Не все так погано. Як почалися попередні епідемії та як їх вдалося зупинити
Палата для хворих на грип під час епідемії іспанського грипу 1918—1919 років, місто Вашингтон.

Оскільки грип – досить поширена та сезонна хвороба, вона не викликає серед людей такої паніки, як інші епідемії. Хоча, за даними ВООЗ, саме грип є другим найпоширенішим вірусом у світі після ВІЛ.

Утім, для справедливості варто сказати, що хоча грип сам по собі паніку й не викликає, проте це робили окремі його штами. За останні триста років відбулося щонайменше 10 глобальних епідемій грипу.

Найстрашнішим виявився "іспанський грип". Його пандемія відбулась у 1918-1920 роках і за різними оцінками забрала життя від 17 до 50 млн людей, а деякі дослідження говорять й про 100 млн. Сплеск захворюваності припав на останні місяці Першої світової війни, що стало однією з причин швидкого поширення хвороби.

У той час за допомогою цензури намагалися мінімізувати кількість повідомлень про хворобу й смертність від неї. Але військової цензури не було у нейтральній Іспанії, тому місцеві газети могли вільно повідомляти про наслідки епідемії. Саме тому за пандемією й закріпилася назва "іспанський грип".

На щастя, жодна наступна епідемія грипу не досягала таких масштабів. "Нульового пацієнта" встановити не вдалося та й вчені досі сперечаються про місце, де спалахнув вірус.

Якщо говорити про відносно нещодавню епідемію грипу, то на думку одразу ж спадає "свинячий грип" (А/H1N1). Спалах цього штаму припав на 2009 рік і, за даними ВООЗ, у світі від нього померло понад 18 тис. людей.

"Нульовим пацієнтом" цієї епідемії вважають п'ятирічного хлопчика Едгара Ернандеса з мексиканського міста Ла Глорія. У 2009 році у нього виявили перші ознаки свинячого грипу. Сам хлопчик, на щастя, видужав, але через країну його походження цей вірус також називають "мексиканським".

Чому грип досі не вдалося побороти? Причини полягають в унікальній біології вірусу:

  1. Грип відноситься до особливого типу вірусів, які надзвичайно швидко поширюються і розмножуються. Це сприяє накопиченню великої кількості мутацій в їх генах.
  2. Він має своєрідну будову мікроскопічної кульки з поверхневими білками у вигляді шипів. Існують два типи поверхневих білків: гемаглютиніни (Н) і нейрамінідази (N). Саме тому ці букви присутні у назвах різних штамів.
  3. У природі існують три різних типи вірусів грипу: А, В і С. Вони інфікують як людей, так і тварин, переважно птахів і свиней.
  4. Можливі повторні захворювання грипом навіть упродовж одного року, бо різні типи та підтипи не формують одне проти одного пересічного імунітету.

Як наслідок, епідеміологи намагаються заздалегідь передбачати епідемії грипу, щоб розуміти, які штами будуть "популярними" у новому сезоні й завчасно створювати нові противірусні вакцини, а також готувати медичні заклади. Головним інструментом протидії епідемії грипу наразі є вакцинація.

Читайте також: "Хочу зробити щеплення, але не знаю, які: що робити?"

Ебола

Не все так погано. Як почалися попередні епідемії та як їх вдалося зупинити
Електронна мікрофотографія віріону вірусу Ебола.

"Нульовим пацієнтом" лихоманки Ебола вважається дворічний Еміль Уамуно з гвінейського села Меліанду, яке й стало епіцентром спалаху хвороби. У грудні 2013 року у хлопчика почалися лихоманка, блювота і сильна діарея. Еміль помер через чотири дні після появи цих симптомів. Протягом місяця від Еболи померли бабуся, мати та 3-річна сестра хлопчика.

Епідемія лихоманки Ебола, яка тривала з 2014 по 2016 рік, забрала життя понад 11 тис. людей.

ВООЗ з'ясувала, що вірус потрапляє в організм людини при тісному контакті з інфікованими тваринами: фруктовими кажанами, мавпами та лісовими антилопами. Потім Ебола продовжує поширюватися при контакті з тілом і біологічними рідинами зараженої людини, можливо, навіть після її смерті.

8 серпня 2014 року епідемію було оголошено катастрофою міжнародного рівня. А 9 червня 2016 ВООЗ задекларувала закінчення найтяжчої епідемії гарячки Ебола у світі.

Медикам вдалося зупинити епідемію, проте наразі ліцензованої вакцини не існує.

Віспа

Не все так погано. Як почалися попередні епідемії та як їх вдалося зупинити
Під час спалаху віспи в 1894 році мешканці Мілуокі чинили опір жорсткій тактиці місцевих службовців охорони здоров'я.

Якщо вакцинація від грипу є протидією можливим епідеміям, то у випадку з віспою – саме завдяки вакцинації епідемію вдалося побороти.

Натуральна віспа — одне з найдавніших захворювань. З XIV століття стала постійною для всієї Європи, а в наступному столітті потрапила до Америки, де спустошила цілі райони та повністю знищила окремі місцеві племена. У часи Середньовіччя тільки в Європі занедужувало до 12 мільйонів людей щорічно, а 1,5 мільйона вмирало.

Лише наприкінці XVIII століття англійському лікарю Едварду Дженнеру вдалося винайти вакцину у вигляді безпечного щеплення від віспи. Завдяки всесвітній кампанії з вакцинації захворюваність побороли до 1980 року.

Враховуючи давню історію хвороби, визначити нульового пацієнта неможливо. Проте ми знаємо, що останньою жертвою віспи стала медична фотографка Дженет Паркер.

Коли здавалося, що хвороба вже повністю знищена, у Дженет виявили віспу, якою вона, ймовірно, заразилася в лабораторії з дослідження вірусу цієї хвороби на медичному факультеті Бірмінгемського університету, де фотографувала зразки. Аби запобігти новому спалаху, в екстреному режимі провакцинували 500 людей, з якими контактувала Паркер.

Коронавіруси

Не все так погано. Як почалися попередні епідемії та як їх вдалося зупинити
. Facebook

Не варто плутати коронавірус із COVID-19. Коронавірус – це рід вірусів. А COVID-19 – хвороба, спричинена одним із коронавірусів, якщо бути точними – SARS-CoV-2. Відносно нещодавно відбулися спалахи ще двох коронавірусів: MERS-CoV і SARS-CoV.

Близькосхідний коронавірусний респіраторний синдром (MERS-CoV) вперше виявили в Саудівській Аравії у 2012 році. На це звернули увагу лікарі Великої Британії, коли у країну приїхав 49-річний мешканець Катару, що до цього був у поїздці в Саудівській Аравії та захворів.

У 2015 році спалах цього захворювання стався у Південній Кореї. Нульовим пацієнтом визнали 68-річного чоловіка, який побував у Бахрейні, Об'єднаних Арабських Еміратах, Саудівській Аравії та Катарі. З 2012 року близькосхідним коронавірусом заразилося 1813 осіб.

Науковці досі шукають джерело хвороби, але згідно з основним припущенням, вона передалася людям від верблюдів.

Також у 2002—2004 роках стався спалах іншого коронавірусу – тяжкого гострого респіраторного синдрому (SARS-CoV). Вважається, що це відбулось у листопаді 2002 року в окрузі Фошань, Китай. На SARS захворіло більш ніж 8000 людей і померло близько 770 осіб у всьому світі.

Лікування від коронавірусів наразі немає, а попередні спалахи ліквідувалися завдяки заходам, направленим на стримування інфекції, її профілактики та контролю. Зокрема через карантини, закриття кордонів та мінімізацію соціальних контактів.

Читайте також: "Коронавірус економіки. Чи дійсно світ спіткає нова фінансова криза та як це вплине на Україну"
На початок