Платний проїзд та переселення. Що змінюється для українців за кордоном

Платний проїзд та переселення. Що змінюється для українців за кордоном

Платний проїзд та переселення. Що змінюється для українців за кордоном
Центральний вокзал у Берліні, Німеччина, куди зокрема прибувають українські біженці. 24 березня 2022 року. Фото: АР

З червня деякі країни Євросоюзу скасують безплатний проїзд у громадському транспорті для українців, які приїхали через війну по тимчасовий прихисток. Також влада починає обмежувати прийом українців або переселяти їх в інше тимчасове житло. Які країни вводять обмеження і чому – пояснює Суспільне.

Болгарія

31 травня українців, які поїхали до Болгарії, і жили за програмою тимчасового розміщення в готелях, переселять до буферних центрів в Сарафово та Єлхово, повідомила віцепрем'єр-міністерка Болгарії Калина Константинова. Там вони житимуть, доки влада країни збиратиме дані про те, скільком людям дійсно потрібна допомога та притулок, а хто "знає, що повернеться в Україну, але до останнього сидітиме на пляжі". Константинова нагадала, що від початку було оголошено, що захід з готелями є тимчасовим.

"Лише після того, як ми зрозуміємо точну кількість людей, яким потрібно надати притулок у довгостроковій перспективі, ми продовжимо це робити", — додала віцепрем'єр-міністерка.

Німеччина

З середини травня ФРН запровадила обмеження щодо прийому біженців з України. Це пов'язано з тим, що деякі федеральні землі вже переповнені й вичерпали житлові та соціальні ресурси для допомоги. Зокрема, станом на кінець травня біженців вже не приймала Баварія, Мекленбург-Передня Померанія, Саксонія, Саксонія-Ангальт, Гамбург, Бранденбург, Гессен.

"Біженців, які прибувають до цих земель, перенаправляють за іншими напрямками. Людям показують, які федеральні землі ще відкриті та пропонують обрати куди їхати далі", — розповіла Суспільному працівниця міграційної служби в Мюнхені.

Що змінюється для українців за кордоном
Ілюстрація: Суспільне

Також Німеччина з 1 червня скасовує безкоштовний проїзд для українців у регіональних потягах та в міському транспорті. Право безоплатно дістатися першого місця свого перебування залишається для тих, хто в’їжджає в країну.

Утім, українці матимуть можливість на рівні з громадянами Німеччини скористатися новим проїзним за 9 євро, який запроваджують в усій країні з 1 червня на три літніх місяці задля популяризації громадського транспорту.

Крім того, біженці з України з 1 червня перейдуть на піклування з відомств соціального захисту в центри зайнятості (Jobcenter), які відтепер будуть опікуватися адаптацією і працевлаштуванням українців. Як пояснює Федеральна агенція з працевлаштування, це означає, що українці отримуватимуть соціальну допомогу, яку отримують німецькі безробітні. Базова ставка допомоги для дорослого становить 449 євро.

Чехія

В Празі з 15 червня закривають центр реєстрації українських біженців у районі Височани на невизначений термін. Про це рішення повідомив мер чеської столиці Зденек Гржиб.

За його словами місто вичерпало свої ресурси щодо надавання допомоги українцям, зокрема мова йде про житло та навантаження на медицину та освіту. За словами мера Праги, в місто приїхали в чотири рази більше українців, ніж в інші регіони країни.

Найбільшою проблемою він вважає, ситуацію з біженцями ромської національності з України, які вимушені жити на вокзалі. Для них збудували два наметові містечка, проте це незначно полегшило ситуацію.

Градоначальник кілька разів звертався до уряду Чехії з проханням розробити програму перерозподілу біженців, проте влада досі не вигадала ефективний інструмент, аби люди добровільно обирали для проживання інші регіони країни. Після закриття центру у Празі українських громадян будуть перенаправляти до інших регіонів, де є вільні місця.

Крім того, в Празі скасовують безкоштовний проїзд для українців. Згідно з повідомленням Празького інтегрованого транспорту (Pražská integrovaná doprava), з 12 червня (раніше це планували зробили з 1 червня) громадський транспорт Праги та Середньочеського краю буде платним для біженців із України.

Польща

Країна, яка прийняла найбільше Українців – понад 3 мільйони – з червня змінює правила видачі безплатних квитків на потяги.

З 1 червня пасажири з України матимуть можливість безкоштовного проїзду лише на маршрутах з та до таких міст: Хелм, Дорогуськ, Люблін, Грубешів, Перемишль, Загуж, Ярослав та Жешув.

Інші правила безоплатного користування залізницею Польщі для українців залишаються незмінними. Як і раніше, ті українці, які перетнули кордон з 24 лютого, можуть безкоштовно їздити в поїздах 2-го класу TLK та IC. Безоплатні квитки видають в касі при пред’явленні українського закордонного паспорту, або квитка "Укрзалізниці", або за номером PESEL разом з будь-яким іншим документом, який посвідчує особу.

Швейцарія

З 1 червня закінчився термін рішення про безкоштовний проїзд в громадському транспорті в Швейцарії. Влада країни ввела його 21 березня з терміном дії до 31 травня і вирішила не подовжувати. Проте це не означає, що повне скасування безоплатного проїзду. Як повідомляє організація громадського транспорту країни Alliance SwissPass, українці, що в’їхали до Швейцарії у пошуках притулку можуть звернутись до соціальних органів або муніципальної влади по безоплатні проїзні квитки.

Влада країни залишила можливість для українців, які змушені рятуватись за кордоном від повномасштабного російського вторгнення, безкоштовно в’їхати в країну або транзитом проїхати через Швейцарію.

Нідерланди

З 1 червня 2022 року більше не діятиме право безоплатного проїзду для українських біженців у Нідерландах, повідомляє муніципалітет Роттердаму. Від цього моменту організацію в'їзду українців до Нідерландів делеговано місцевій владі, яка займатиметься і фінансовою підтримкою українців, які рятуються від війни. До цього, з 1 березня українці мали у Нідерландах право користуватися будь-якими видами громадського транспорту безкоштовно.

Безкоштовним проїзд на залізниці Нідерландів (Nederlandse Spoorwegen, NS). Пред'явивши український паспорт, можна отримати безкоштовний одноденний квиток у касах великих залізничних станцій королівства.

Що відомо:

  • Станом на 12 травня кількість біженців, що виїхали з України внаслідок російського вторгнення становить 6,03 мільйона людей.
  • 28 квітня в Польщі внесли зміни до закону про спеціальну допомогу, які ще на 60 днів подовжують термін виплати допомоги на надання житла та харчування біженцям з України.
  • Польща заявила, що не займатиметься примусовим перерозподілом біженців до інших країн Європейського Союзу та не проситиме у ЄС грошей на їхнє утримання.
  • Німеччина планує збільшити соціальну допомогу українським біженцям

Читайте також

Біженці, соціальне житло, шахраї — інтерв’ю з речницею Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні

"Щоб психіка зрозуміла, що ви більше нікуди не поїдете, робіть звичні речі", — поради психологині під час війни

Спрощений режим вивезення тварин з України до ЄС скасували: перелік необхідних документів

Як біженцям не стати жертвою торговців людьми

Від війни на Захід. У які країни виїжджають українці, куди там звертатися та який статус отримувати

Війна в Україні. Всі новини.
На початок