Від війни на Захід. У які країни виїжджають українці, куди там звертатися та який статус отримувати

Від війни на Захід. У які країни виїжджають українці, куди там звертатися та який статус отримувати

Від війни на Захід. У які країни виїжджають українці, куди там звертатися та який статус отримувати
Львів, фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Автомобілями, потягами та пішки. З 24 лютого, від коли Росія напала на Україну, з країни виїхали понад два з половиною мільйони людей. Основні напрямки — Польща, Угорщина, Словаччина, Румунія, Молдова та інші країни Європи. Виїздять і до Росії, а також Білорусі, яка фактично стала майданчиком для відправки техніки РФ в Україну.

За даними ООН, загалом з України виїхало 2 504 893 людей. Ця кількість розподіляється так:

 • Польща — 1 524 903;
 • Угорщина — 225 046;
 • Словаччина — 176 092;
 • Молдова — 104 929;
 • Румунія — 84 671;
 • Росія — 105 897;
 • Білорусь — 858;
 • Інші європейські країни — 282 497.

Однак цифра у понад два з половиною мільйони — не межа. Верховний представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель каже: якщо Росія й надалі бомбардуватиме, число тих, хто виїде з України, зросте до 5 мільйонів. Тож Європа має бути готовою реагувати на таку ситуацію, додав Боррель.

Єврокомісія виділила на гуманітарну підтримку біженців з України 100 мільйонів євро. Ці гроші йдуть на продукти, воду, намети й речі першої необхідності. А ще на підтримку Молдови, яка теж приймає біженців з України.

Хто може виїхати

Зібрати речі й податися за кордон з осілих місць зараз можуть жінки, діти та літні люди. Чоловікам з 18 і до 60 років перетинати кордон забороняє воєнний стан, запроваджений 24 лютого. Окрім винятків:

 • посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
 • висновок військово-лікарської комісії про непридатність;
 • якщо на утриманні троє і більше дітей віком до 18 років;
 • якщо чоловік самостійно виховує дитину чи дітей віком до 18 років;
 • якщо має на утриманні дитину з інвалідністю;
 • є усиновлювачем, опікуном, або чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час антитерористичної операції.

Що потрібно для перетину кордону

Загалом внутрішній або закордонний паспорт, свідоцтва про народження дітей, медична документація.

Для виїзду дітей зараз не потрібен дозвіл обох батьків. Дитина навіть може перетнути кордон без їхньої присутності, але у такому разі потрібно заповнити довіреність на супроводжувача. Домашніх тварин пропустять без ветеринарного паспорта. Про особливості перетину кордону в різних країнах — нижче.

Читайте також: Яка різниця між статусом біженця й тимчасовим захистом, пояснює адвокатка з Чернівців

Польща

Ця країна зараз приймає найбільше українських біженців. Перетнути кордон можна з такими документами:

 • Внутрішній паспорт або ID картка;
 • Біометричний закордонний паспорт (за наявності);
 • Свідоцтво про народження дитини;
 • Медична документація (за наявності);
 • Без тесту на СOVID-19
 • Без запрошення на роботу;
 • Без зеленої карти (поліс страхування);
 • Без документів на тварин.

Потрапити до Польщі можна на своєму авто. Везуть й потяги. До 25 березня поїзди категорії TLK та IC на території Польщі безкоштовні. Досить показати документ, що посвідчує особу.

У пані Ірини з Кременчука донька живе у невеликому місті Ключборг біля Вроцлава. І хоча наддніпрянське місто російська авіація не бомбардує, дочка умовила матір виїхати. Пенсіонерка розповідає — дорога була важкою. Спершу потяг до Львова. Його люди брали буквально штурмом. Їхала сидячи, важко було пройти тамбуром. У Львові жінка сіла до автобуса, який прямував до кордону. І вже там довелося чекати 17 годин. Зараз пані Ірина у Ключборгу — допомагає іншим біженцям з України.

Якщо у Польщі немає рідних чи знайомих, можна скористатися допомогою від уряду. Це безкоштовне харчування та житло. У Дорогуську, Долгобичеві, Городлі, Любичі-Королівській, Корчовій, Кровиці-Самі працюють пункти допомоги біженцям. За детальною інформацією про правила перетину кордону звертатися можна до прикордонної служби Польщі за номером +48 82 568 51 19.

Через напад Росії на Україну Європейський союз дозволив українцям отримувати тимчасовий захист. Цей статус дає право на законних підставах жити і працювати зокрема і в Польщі. Польські ж депутати погодили ще один урядовий законопроєкт. За ним українцю надаватимуть PESEL — ідентифікаційний польський номер — і Profil zaufany — довірений профіль. Це безкоштовний інструмент, який дозволяє підтвердити свою особу онлайн. Зможуть отримати українці й 300 злотих (понад 2 000 гривень) одноразової допомоги. Якщо ж батьки працюватимуть, садочки для їхніх дітей будуть зі знижками. А школярі та студенти зможуть продовжити навчання у Польщі.

Читайте також: Як вокзал у Львові зустрічає переселенців. Фоторепортаж

Можна оформити й статус біженця. Це робиться безплатно й тоді, коли людина вирішила остаточно осісти у Польщі, певний час не збирається їхати до України та інших країн. Під час запуску цієї процедури закордонний паспорт забирають. Натомість людина отримує тимчасове посвідчення іноземця, а разом із ним — соціальну допомогу: безкоштовне житло (спальне місце у центрі для біженців), одяг, харчі і поліс страхування автівки на 30 днів. Крім того, можна розраховувати на фінансову допомогу — 750 злотих (більш як 5 тисяч гривень) й безкоштовну консультацію у сімейного лікаря. Саме ж рішення про статус біженця розглядають від 6 і до 15 місяців. Людина з таким статусом має ті самі права, що й громадяни Польщі, за винятком права голосу.

Угорщина

Щоб потрапити в Угорщину, знадобиться мінімальний список документів:

 • Внутрішній паспорт або ID картка;
 • Біометричний закордонний паспорт (за наявності);
 • Свідоцтво про народження дитини;
 • Медична документація (за наявності);
 • Без тесту на СOVID-19;
 • Без зеленої карти (поліс страхування);
 • Без документів на тварин.

Прикордонники радять прямувати до пунктів пропуску Тиса, Дзвінкове, Косино, Лужанка та Вилок. Якщо родичів чи знайомих в Угорщині немає, зупинитися можна у спеціальних центрах для біженців. Шість з них працюють уздовж кордону з Україною. Один облаштували і на залізничній станції Загонь.

Читайте також: "Люди говорили, що це останній шанс виїхати". Як в Ірпені намагаються покинути місто

Щодо поїздів: з України до Угорщини вони курсують щодня. У самій Угорщині можна ними скористатися безкоштовно. Щоб отримати квиток солідарності (він діє у другому класі), досить показати на касі паперовий паспорт громадянина України чи ІD-картку. Якщо на станції посадки немає, проїзний документ видасть провідник.

Номери телефонів цілодобових гарячих ліній з питань в’їзду до Угорщини:

 • +38 099 177 8294
 • +38 067 233 0319
 • +38 067 312 224

Оформити статус тимчасового захисту в Угорщині можна без закордонної біометрики. Охочих чекають на спеціальних пунктах у містах Вашарошнамень, Мандок, Фегердьормот, селищах Тарпа та Араньосапаті. А ще у відділах обслуговування клієнтів Національного генерального управління у справах іноземців. Заявку розглядатимуть упродовж 45 днів. Статус тимчасового захисту дозволить на законних підставах жити й працювати на певних роботах в Угорщині до трьох років. Іноземна держава також забезпечить житлом, подбає про медичну допомогу і дітей українців.

Статус біженця  в Угорщині можна отримати упродовж 60 днів. Перше оформлення документів безкоштовне, так само, як і послуги перекладача. Поки ж папери шукача розглядають, він мусить перебувати у центрі для біженців, надати відбитки пальців, дозволити оглянути власні речі й розказати про свою власність і доходи. Крім того, погодитись на проходження медичного огляду, вакцинацію, якщо щеплень бракує. Статус біженця в Угорщині дозволяє мати посвідчення особи і проїзний документ, отримувати допомогу та пільги, а ще безкоштовно відвідувати курси угорської мови. Біженцю заборонено голосувати, служити у війську й працювати на посадах, які за законом займати може тільки громадянин Угорщини. Статус біженця переглядається щотри роки.

Німеччина

До Німеччини в’їхати можна з біометрикою. Закордонний паспорт дозволить перебувати в країні 90 днів. Після цього потрібно звернутися до місцевого відомства у справах іноземців й там узаконити подальше перебування. Просити ж про притулок або тимчасовий захист не потрібно. Усі громадяни України, які тікають від війни, отримують його автоматично без зайвої бюрократії та перевірок.

Тимчасовий захист дозволяє жити у Німеччині рік з можливістю продовжити дію документу ще на три роки. Упродовж цього часу гарантується гуманітарна допомога: харчі, тимчасове житло й медзабезпечення. А ще — виплати від 105 євро на дитину і до 365 євро на дорослого, якщо він живе не у спеціальному притулку. Щодо роботи — знадобиться спеціальний дозвіл. МВС Німеччини радить федеральним землям, які видаватимуть дозволи на тимчасове перебування, одразу вказувати там і право на роботу.

Читайте також: "Люди просили на стільчику посидіти": куди евакуюватись та де шукати житло переселенцям

Статус біженця в Німеччині може отримати людина, якщо удома порушують її права, існує дискримінація за будь-якою ознакою, є загроза життю або її переслідують за політичними мотивами. Щоб отримати статус біженця, треба почати з офіційного дозволу на перебування в країні. Потім документи слід подати до Федерального відомства з питань міграції та біженців, Управління у справах іноземців або ж до будь-якого поліцейського відділку. Папери розглядатимуть від пів року. І ще до схвалення позитивного рішення шукачі отримують тимчасове житло, допомогу, рівну за розміром допомозі з безробіття, можливість навчатися і право на роботу. Сам же статус біженця дає право безкоштовно навчатися у Німеччині, знайти роботу чи почати власну справу, отримувати соціальну допомогу, медичну страховку й отримати громадянство через 8 років.

Авторка: Анастасія Синягівська.

Читайте також

Що робити цивільним під час обстрілів — поради Міноборони, СБУ, ДСНС

Перелік офіційних державних каналів для отримання оперативної інформації

Укриття в Україні: де шукати. Інтерактивні карти та пункти надання допомоги

Евакуація та повернення: історії людей, які виїхали та повернулися до України

На початок