Затриманий Службою безпеки лідер політсили "Опозиційна платформа — За життя" Віктор Медведчук розповів подробиці у справах щодо виведення з держвласності частини нафтопроводу "Самара – Західний напрямок" і закупівлі вугілля в "ЛДНР". За словами політика, участь у реалізації обох схем брав п’ятий президент Петро Порошенко.
Як повідомляє пресслужба СБУ, зокрема, Порошенко просив Медведчука допомогти у контактах із російським керівництвом задля приватизації нафтопроводу.
"Описуючи суть схеми, Медведчук деталізував роль у ній колишнього президента Петра Порошенка. А саме, що той не лише звернувся до Медведчука з проханням сконтактувати з керівництвом РФ", — йдеться у повідомленні.
При цьому Порошенко нібито зміг забезпечити ухвалення необхідних рішень в усіх українських інстанціях.
"Щоб цей трубопровід став приватною власністю, а по факту – власністю самого Порошенка, необхідно було виконати низку дій… Суди, прокуратура, Антимонопольний комітет, Фонд держмайна — всі вони приймали рішення, звісно, необхідні для особистих інтересів президента Порошенка", – розповів Медведчук СБУ.
Він стверджує, що займався питаннями трубопроводу на прохання експрезидента.
"Зрештою за рік роботи трубопровід заробив для його власників вдвічі більше коштів, ніж було вкладено в його викуп – до 42 мільйонів доларів США. А з травня 2019 року, тобто після припинення повноважень Порошенка, прокачка дизелю через магістраль припинилася", — зазначили правоохоронці.
Також Медведчук розповів про деталі налагодження у 2014-2015 роках механізму закупівлі вугілля для потреб енергетики України на тимчасово окупованих територіях так званих "ЛДНР".
"У цьому була задіяна фактично вся верхівка державного апарату, починаючи з Президента і закінчуючи міністрами, правоохоронцями і тими, хто безпосередньо реалізовував цю схему", — заявив Медведчук.
За його словами, налагодити схему президенту допомагали тодішній міністр енергетики Володимир Демчишин, нардеп Ігор Кононенко, голова Нацбанку Валерія Гонтарева, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та низка правоохоронців.
У СБУ додали, що продовжують слідчі дії із Медведчуком, щоб встановити всі факти, обставини, організаторів і учасників вчинених злочинів.
Що каже захист Порошенка
Адвокат Петра Порошенка Ігор Головань у коментарі Суспільному заявив, що слова Медведчука не відповідають дійсності.
"На нашу думку взагалі те, що робить СБУ — це винятково піар. По-перше, це не їхня справа, цим має займатися ДБР. І те, що про це говорить СБУ — це підтверджує, що тут нічого спільного із правдою і законом немає", — наголосив він.
На думку Голованя, рішення оприлюднити свідчення Медведчука пов’язане із судовим засіданням у справі п’ятого президента.
"Сьогодні призначене судове засідання стосовно арешту на майно Петра Порошенка. Це звичайний тиск на суд", — підсумував адвокат.
При цьому у партії "Європейська солідарність", лідером якої є п’ятий президент, заявили, що Медведчук "виторговує" собі уникнення відповідальності за антиукраїнську діяльність.
"Всі "заяви" Медведчука на адресу Петра Порошенка – це очевидна інформаційна диверсія в інтересах-країни агресора, бо порушення внутрішньополітичної єдності сьогодні працюватиме не на українські інтереси", – йдеться у заяві "ЄС".
У "Євросолідарності" наголосили, що публічна дискусія між владою та опозицією під час війни недоречна, та закликали спільно працювати заради перемоги.
Що відомо
- Медведчука підозрюють у скоєнні кількох злочинів: посягання на територіальну цілісність України, розкрадання природних ресурсів, передача таємної інформації російським спецслужбам, державна зрада та сприяння діяльності терористичної організації. Підозра за останнім епізодом (сприяння тероризму) була оголошена 8 жовтня 2021 року. 12 жовтня 2021 Печерський райсуд Києва відправив Віктора Медведчука під домашній арешт. Але згодом його адвокат повідомив журналістам, що з Медведчука зняли електронний браслет, бо "закінчився термін дії запобіжного по одному з проваджень".
- У грудні 2021-го Державне бюро розслідувань оголосило Порошенку підозру у держзраді та сприянні терористичним організаціям. Порошенка та інших фігурантів підозрюють у тому, що вони за державні кошти купували в ОРДЛО вугілля. За даними слідства, протягом 2014-2015 років окупаційній владі було передано понад 200 мільйонів гривень, усього ж схема коштувала держбюджету близько 1,5 мільярда гривень.
- Суд має розібратися, чи Петро Порошенко знав та сприяв Віктору Медведчуку передавати гроші проросійським бойовикам на Донбасі у "вугільній справі", а переслідування Порошенка не має політичного характеру.
- 27 лютого 2022-го з'явилася інформація про те, що Медведчук залишив адресу, за якою він відбував домашній арешт. Його адвокатка Лариса Чередніченко тоді повідомила Суспільному, що Віктор Медведчук, якого звинувачують у державній зраді, "перебуває у безпечному місці у Києві".
- 12 квітня 2022 року президент Володимир Зеленський повідомив про затримання Віктора Медведчука та опублікував його фото в наручниках та у військовій формі. Згодом він запропонував обміняти Медведчука на українців, які опинилися в російському полоні.
- Згодом СБУ повідомила деталі затримання: Федеральна служба безпеки Росії намагалася вивезти Медведчука спочатку до Придністров’я, а потім до Москви. Контррозвідка СБУ прорахувала десятки версій, чітко визначила справжній маршрут і з'ясувала місце прибуття евакуаційної групи ФСБ. У результаті Медведчук був затриманий під час виїзду з Київської області.
- Пізніше Медведчук звернувся до Володимира Зеленського та Володимира Путіна із проханням обміняти його на захисників Маріуполя та заблокованих у місті цивільних.
Читайте також
Вторгнення Росії в Україну, день 89. Текстовий онлайн
Війна і російська пропаганда. Розбираємо історичні міфи з промови Путіна
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!