"Як війна гібридна, так, чесно, буде й гібридний мир". Що сказали Зеленські в інтерв'ю до 3 річниці інавгурації

"Як війна гібридна, так, чесно, буде й гібридний мир". Що сказали Зеленські в інтерв'ю до 3 річниці інавгурації

"Як війна гібридна, так, чесно, буде й гібридний мир". Що сказали Зеленські в інтерв'ю до 3 річниці інавгурації
Президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська, 20 травня 2022 року. Фото: Офіс президента

Президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська дали інтерв'ю ICTV до третьої річниці інавгурації. Вони розповіли про перші дні війни та готовність влади та армії до повномасштабного вторгнення РФ, про ситуацію в Маріуполі, про переговори з Росією, бачення перемоги та необхідність психологічної підтримки українців. Суспільне наводить головні тези.

Про 24 лютого

Зеленська: Я прокинулась від дивних звуків за вікном, як і всі, мабуть. Темно, була майже ніч і я дивлюсь, що Володимира поруч немає, я пішла до сусідньої кімнати — він вже був одягнений, у костюмі, але без краватки. Запитала, що відбувається, він сказав тільки "Почалося". Сказав і пішов. Після цього не бачились довго (близько 2,5 місяців Олена і Володимир не бачились, Зеленський жив і продовжує жити в Офісі президента — ред.) Ми всі одразу зрозуміли, що життя змінилося назавжди. І тепер я жду моменту, коли він нарешті скаже "Все, скінчилося, перемога".

Зеленський: До цього я дуже пізно приїхав додому, тому що у нас було засідання, здається, РНБО, ми обговорювали і ці питання (можливого повномасштабного вторгнення — ред.). Були підготовлені папери і структура "що робити". Ми розуміли, що якщо почнеться — держава повинна працювати як єдиний організм.

"Як війна гібридна, так, чесно, буде й гібридний мир". Що сказали Зеленські в інтерв'ю до 3 річниці інавгурації
Фото: Офіс президента

Про готовність армії до вторгнення РФ

Зеленський: З точки зору об'єму тих сил, які застосувала РФ, це великий об'єм, використовуючи всі резерви (...) Чому в принципі військові аналітики говорили, що Україна не готова до вторгнення — тому що ми у 28 разів менші по території, хоча при цьому країна велика. І коли наступає велика армія, ти не можеш зосередити всі сили довкола Києва.

Сьогодні Україну захищає 700 тисяч людей. Навіть при збільшених об'ємах (армії) аналітики говорили, що з тим форматом армії й техніки, яка є в Україні — вони зайдуть за пару днів. Чому так всі й говорили, що 2-3 дні вони нас захоплять.

Ви бачите результат роботи 700 тисяч людей, які воюють. 700 тисяч. Це в момент війни.

Про розвідку, яка попереджала щодо вторгнення Росії

Зеленський: Ми жили у війні й вже до цього (24 лютого) було багато атак, я маю на увазі багато кібератак тощо. Ми розуміли, що відбувається так чи інакше. Обсяг чи нахабність того, результат чого ми побачили — ніхто не розумів до кінця. Одна справа, коли ти розумієш, що з боку Білорусі напевне увійдуть танки, а інша справа, коли Росія піде скрізь Білорусь на тебе, а ще інша справа, коли з Білорусі летять ракети. Здається, що попереджали були меседжі, що "з того боку може початись наступ". Але різниця велика: ти воюєш з тими силами, які стоять з Білорусі, які проходять через Білорусь, або з двома країнами? Диявол в деталях. Тому що відбувається — до кінця ніхто не знав. Які б вам чи нам розвідки не говорили — деталі ніхто до кінця не знав.

Усі готувались до різних заходів. У нас була своя підготовка. У різних розвідок різних держав була своя підготовка і свої попередження. Більше деталей, ніж знали ми, ні в кого не було. Я б почав розмову про наступ із вересня-жовтня місяця. Гібридний "артобстріл" почався ще восени.

Про Офіс президента й оточення

Зеленський: Залишаються надійні й найнадійніші, і навіть деякі люди мене здивували, ми залишились пліч-о-пліч. Здивували не тим, що я думав, що вони кинуть свою державу і посаду, ні.

Про переговори

Зеленський: Я справді думав, що закінчити війну можна діалогом. Але, на жаль, я гадав, що це діалог, у якого є відповідні терміни, що в ньому можна буде знайти відповіді на багато питань і багато рішень з російською стороною. Я справді так вважав. А зараз це – гібрид. Тому війна така складна. І перемога буде дуже складна. Вона буде й кривава, вона буде в бою, але кінцівка точно буде в дипломатії.

Про Маріуполь

Зеленський: Дуже багато наших льотчиків загинули. Абсолютно героїчні люди, які знали, що складно, знали, що долетіти до "Азовсталі" майже нереально. Долетіти і привезти їм (заблокованим російськими військами на території заводу військовим та цивільним — ред.) ліки, їжу, воду, забрати тіла, поранених — все це відбувалось, і це офіційно ніхто не міг коментувати, тому що коридорів повітряних не було через потужну російську ППО. Велику кількість тижнів на гвинтокрилах льотчиків, знаючи, що 90 відсотків не повертаються... вони летіли туди. Тому коли ми говоримо про Маріуполь, я хочу, щоб ми говорили про всіх.

Читайте також: Зеленський уперше розповів про те, як готувалося виведення військових з "Азовсталі"

Про переговори із Путіним

Зеленський: Конкретна мета й порядок денний майбутньої зустрічі залежатиме від моменту, коли вона відбуватиметься. Як війна гібридна, так, чесно, буде й гібридний мир. І гібридні зустрічі. Наприклад, якби ми сьогодні зустрічалися, питання Маріуполя також було б на порядку денному. Якщо ми будемо зустрічатися за два-три місяці, може, цього питання вже не буде, а може, ще буде. Ми не знаємо.

Мають розв'язуватися питання остаточного припинення війни та встановлення миру, деокупації українських територій, обміну й повернення додому українських військових і цивільних.

Від нас залежить багато речей, але багато залежить і від Росії. Не говорячи з ними, ми повинні тоді констатувати той результат, який маємо. Ми хочемо повернення територій і закінчення цієї війни. Але як це буде, коли це буде – залежить саме від часу, коли відбудеться розмова з Путіним. Думаю, що розмова України й Росії точно буде. Але ми не знаємо, у якому форматі: з посередниками чи без посередників, у широкому колі чи двостороння розмова.

Війна. Усі останні новини
"Як війна гібридна, так, чесно, буде й гібридний мир". Що сказали Зеленські в інтерв'ю до 3 річниці інавгурації
Зеленський: Розмова України й Росії точно буде. Але ми не знаємо, у якому форматі: з посередниками чи без посередників, у широкому колі чи двостороння розмова. Фото: Офіс президента України

Про промови й щоденні звернення до українців

Зеленська: Він завжди каже спічрайтерам, що він хоче сказати. Ніхто не пише есе для президента.

Зеленський: Для мене важливо не говорити чуже. У мене немає часу писати повністю щось. Але на найскладніші звернення витрачаю багато часу. Колектив у нас невеликий: я і плюс один, максимум дві людини. Але багато не треба.

Інша історія, що психологічно це важливо (щоденні звернення — ред.). Що я тут, як і ви, що нічого не сталось... Тому що я думаю, що я не буду говорити 2-3 дні — люди би могли з цим жити стовідсотково, але виникло б багато питань: а куди дівся президент, щось відбувається в державі, щось не те. І це дестабілізує ситуацію.

Дивіться також: Як звернення Зеленського вплинули на Україну та світ

Про психологічну підтримку Українців

Зеленська: Ми всі отримуємо психологічний тиск, майже кожен з нас може мати психологічні проблеми і під час війни і після її закінчення. Є окремі частини населення, на яких найбільше впливає війна — діти, літні люди, люди, які втратили домівки, близьких, це військові, які повертаються з війни. І це посттравматичний розлад, який очікує на велику кількість людей.

Якщо ми зараз нічого не зробимо, не зробимо глобальної системи психологічної допомоги, ми можемо мати погані наслідки одразу після війни, через 10 років і далі. Ми розгорнули велику роботу з цього приводу, у нас є підтримка ВООЗ, ми здобуваємо досвід країн, які працювали з військовою травмою — США, Ізраїль. І зараз ми розпочинаємо аудит існуючої системи, ми маємо зрозуміти критичні точки, на яких маємо зосередити свою увагу.

Ми пережили пандемію, зараз у нас ще і війна. Наша країна потребує найбільше психологічної допомоги.

Про перемогу

Зеленський: Ми зламали хребет найбільшої, або однієї з найсильніших армій світу. Ми вже це зробили. Точно. І психологічно ми це зробили. Вони не стануть на ноги за найближчі декілька років. Але не забуваємо, що всі наші військові, вони так само хочуть жити. Просто в них така робота.

Для мене було б дуже важливо, щоб ми розуміли цінність кожного кроку. Як вперед, так і назад. Тому що кроки назад — це дуже дорого. Я про людей. Тому вийти на лінію розмежування, тимчасову лінію (станом на 23 лютого 2022 року — ред.) — і це буде перемога. Це буде говорити про те, що вони нас не згубили і ми відстояли нашу землю. І тоді ми перейдемо до другої частини. Я б хотів, щоб розуму у цієї країни (Росії — ред.) було достатньо, щоб другу частину ми проговорили за столом перемовин. І щоб результатом цієї розмови стала остаточна справедливість. А ми її точно в нашій державі розуміємо однаково.

Читайте і дивіться також

На початок