Війна на Миколаївщині: історичні аналогії весняних боїв у Вознесенську

Війна на Миколаївщині: історичні аналогії весняних боїв у Вознесенську

Війна на Миколаївщині: історичні аналогії весняних боїв у Вознесенську
Колаж Суспільне Миколаїв

102 роки тому українська армія завдала поразки більшовицьким військам у Вознесенську. В березні – квітні 1920 року на Миколаївщині відбулися події, пов’язані з Першим Зимовим походом армії Української Народної Республіки. У березні 2022 року Вознесенськ знову став центром боїв.

Про це кореспондентам Суспільного розповів доктор історичних наук, професор Юрій Котляр.

13 квітня 1920 р. відділи армії УНР підійшли до Вознесенська, де за попередніми даними розвідки, крім місцевої охорони, інших військ не було. На станції стояв "червоний" бронепотяг.

14 квітня генерал Михайло Омелянович-Павленко провів нараду з командирами дивізій, на якій склали план взяття Вознесенська. З огляду на відсутність повної інформації про кількість ворога, значну перевтому війська та погане орієнтування в даній місцевості, вирішили проводити наступ о третій ночі. Пересування армії в напрямку Вознесенська відбувалося окремо розведеними дивізіями.

15 квітня Волинська дивізія виконала своє завдання і вже о восьмій годині вечора станція Трикрати була під їхнім контролем. В той час у Вознесенську відбувався комуністичний з’їзд, учасники якого були поспішно озброєні та направлені в бій. Обороною міста керував генерал Урсов. За агентурними відомостями Армії УНР, більшовики чекали на підмогу з Одеси, але повної інформації про чисельність військ противника не було. За попередніми даними командири дивізій армії УНР мали відомості про кілька тисяч піхотинців, ескадрон кавалерії, декількох гармат і восьмигарматний бронепотяг. Сили були нерівними, але цей бій мав вирішити долю існування українського війська в Зимовому поході. Тому чіткого плану дій на випадок невдачі складено не було, вихід був тільки один – або захопити склади зі зброєю, або загинути від сил ворога.

16 квітня біля третьої години ранку Запорозька дивізія розпочала свій наступ. За 400 метрів від міста, більшовицькі частини відкрили вогонь, в багатьох спогадах учасників бою зустрічається свідчення про те, що піхота Запорозького полку наступала без набоїв, гучно ляскаючи в долоні.

"Бій за Вознесенськ був відчайдушним, знищено 648 червоних, з боку Армії УНР було втрачено дві людини, поранено п’ятьох (за іншими даними більшовиків було вбито близько 200–300 чоловік, козаків – одного, поранено трьох). Судячи з усього, вказані відомості про втрати бойового складу суттєво міфологізовано, тому вони потребують ретельної верифікації", — розповів Юрій Котляр.

Трофеї складали 2 млн рушничних набоїв і 32 тис. гарматних, 2 важкі та 18 легких гармат, 8 середніх гармат і 12 мітральєз, 5 тис. рушниць, 48 кулеметів, 4 ешелони різного військового майна, 4 тис. возів ворожого обозу, 10 млн радянських карбованців та цінне господарче і технічне майно, продавши його населенню, армія виручила суму грошей, якою забезпечила своє існування на два-три тижні.

17 квітня 1920 р. частини Армії УНР залишили Вознесенськ і вирушили на південь.

У березні 2022 року Вознесенськ знову став центром боїв.

2 березня 2022 року російські війська завдали удар по Вознесенську, ввійшли до міста. Військовим ЗСУ довелося підірвати два мости: Залізничний через Південний Буг і транспортний на трасі з Миколаєва.

4 березня 2022 року спроби супротивника просунутися безпосередньо до Миколаєва зустріли рішучу відсіч і були відбиті. Також окупанти намагалися пройти в бік Кривого Рогу, проте були затримані опором. Після тривалих боїв російські військові відступили до мікрорайону Болгарка та на околиці сіл Новогригорівка та Ракове

9 березня українські солдати змогли знищити бронетехніку російських військ. 15 березня завдяки активній боротьбі Збройних сил України переможно завершилася ліквідація прориву російських військ до Вознесенська.

Російські військові, які брали участь у битві за місто, залишили на полі бою 30 із 43 бойових танків, вантажівок, броньований транспорт для перевезення особового складу, багатоствольні реактивні установки, а також збитий вертоліт Мі-24. Оцінки щодо кількості загиблих серед військовослужбовців у Вознесенську становлять приблизно 100 росіян та 12 українців, також деякі росіяни потрапили у полон.

Тож, зі слів історика Юрія Котляра, захисники Вознесенська продовжують славні традиції предків-переможців.

Що відомо

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок