"Вимагатимемо довічне": у МЗС розповіли, що загрожує причетним до воєнних злочинів Росії

"Вимагатимемо довічне": у МЗС розповіли, що загрожує причетним до воєнних злочинів Росії

"Вимагатимемо довічне": у МЗС розповіли, що загрожує причетним до воєнних злочинів Росії
Тарас Ібрагімов / Суспільне

Україна вимагатиме у міжнародних судах максимально жорсткого покарання для російських військовослужбовців, причетних до воєнних злочинів, аж до довічного ув’язнення.

Про це в ефірі Суспільного розповіла директорка Департаменту міжнародного права МЗС України Оксана Золотарьова.

"Якщо говорити про кримінальну відповідальність, то ми будемо робити все, щоб довести, що ці злочини були скоєні, й за такі важкі злочини має бути найвища міра покарання, а це – довічне ув'язнення", — зазначила посадовиця.

За її словами, щодо відповідальності Росії як держави розглядається інший сценарій.

"Ми вимагаємо, щоб Росія припинила порушувати норми міжнародного права, а також надала Україні відповідні реституції (поновлення порушених прав – ред.), включно із компенсацію", — зауважила Золотарьова.

При цьому вона пообіцяла, що МЗС докладатиме максимум зусиль для притягнення до відповідальності як фізичних осіб, причетних до злочинів, так і Росії загалом.

"Що стосується фізичних осіб, нашою ключовою опорою наразі є Офіс генпрокурора. Ми допомагаємо їм консолідувати навколо їхньої роботи міжнародну підтримку. Зараз проводяться розслідування на території України українськими слідчими і прокурорами. Так само прокурори Міжнародного кримінального суду розслідують ці події", — зазначила посадовиця.

Золотарьова додала, що з приводу міжнародно-правової відповідальності вже зараз слухається в Міжнародному суді ООН справа у звинуваченнях щодо геноциду, яка була ініційована МЗС ще 26 лютого 2022 року.

"Ми отримали рішення по застосуванню тимчасових заходів і тепер справа рухається до розгляду по суті. Україна готує свій меморандум у цій справі, який буде поданий до 23 вересня 2022 року", — зауважила вона.

За словами посадовиці, Україна може проводити розслідування кримінальних справ, і Міжнародний кримінальний суд проводить такі розслідування завдяки тому, що у 2015-му році Україна зробила відповідне звернення до МКС щодо положень Римського статуту на виконання постанови Верховної ради.

"Ми дозволили проводити їм розслідування на всій території України щодо усіх злочинів, які передбачені Римським статутом", — пояснила вона.

Також Золотарьова нагадала, що на базі Офісу генпрокурора створена окрема програма, в яку можна подавати свідчення щодо військових злочинів РФ.

"Так само є окрема програма, яка стосується захисту порушення прав людини, яка адмініструється Міністерством юстиції. Також, якщо люди мають якусь інформацію, то вони можуть звертатися напряму до правоохоронних органів і надавати її в рамках кримінальних проваджень", — зауважила посадовиця.

Золотарьова підкреслила, що застосування Росією мобільних крематоріїв для знищення доказів діяльності російських військ, про що раніше повідомляла Маріупольська міськрада, є окремим видом воєнного злочину.

Що відомо

  • Україна вимагає від світової спільноти розслідувати злочини Росії зокрема у Київській області. Станом на вечір 2 квітня у Бучі виявили приблизно 280 загиблих місцевих жителів, похованих у братських могилах. Місто майже місяць було окуповане військами РФ. 4 квітня міська влада Бучі повідомила, що у місті може бути набагато більше замордованих росіянами українців. Правоохоронці виявили катівню росіян в підвалі одного з дитячих санаторіїв Бучі. Міноборони опублікувало імена військових РФ, які вчинили злочини у місті.
  • Буча — не одиничний випадок жорстокого поводження з цивільними. Доповідь Human Rights Watch, складена зі свідчень очевидців, розповідає також про випадки у селі Старий Биков у Чернігівській області, Ворзелі у Київській області, Малій Рогані у Харківській області. Також генпрокурорка України Ірина Венедіктова повідомила, що станом на 4 квітня відомо, що цивільних жертв російського вторгнення на Київщині найбільше не в Бучі, а у Бородянці.

Читайте також

Розстріляний пам'ятник Шевченку, знищені багатоповерхівки. Як виглядає Бородянка після військ РФ

"Просто ходили по дворах і вбивали". Історії тих, хто вижив у Бучі

Війна Росії в Україні. День 42. Текстовий онлайн

В інших звільнених містах кількість вбитих цивільних може більшою, ніж в Бучі — Зеленський

"Різанина в Бучі": Україна просить Міжнародний кримінальний суд приїхати на Київщину. Що відомо

Russia invades Ukraine — live updates from Suspilne

Війна на околицях Києва та життя в столиці. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок