Слова українського посла у Великій Британії Вадима Пристайка про перспективи членства України в Північноатлантичному Альянсі були вирвані з контексту і не означають зміну офіційної позиції Києва.
Про це в коментарі Суспільному розповів директор Центру міжнародних досліджень, доцент кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету імені Мечникова Володимир Дубовик.
"Було насичене, інтенсивне інтерв'ю Вадима Пристайка, і кореспондент весь час тиснув на нього, вимагаючи підтвердити, що за певних умов, критичних для існування нашої держави, Україна буде готова відмовитися від курсу до членства в НАТО. І була така, можна сказати, обмовка, але він усе ж такого не казав і пояснював у подальших інтерв'ю свою позицію, що він цього не мав на увазі і що Україна не змінює свій курс", — зауважив експерт.
На думку Дубовика, йдеться радше про обмовку чи неправильну інтерпретацію слів, яку медіа подали як сенсацію. Але насправді курс України на членство в НАТО закріплений Конституцією і не може бути змінений.
"Але треба мати на увазі й те, що найближчим часом нам це членство (у НАТО — ред.) не світить. Навіть президент Зеленський на нещодавній пресконференції так і казав, звертаючись до західних країн: "Скажіть нам чесно, чи ми будемо в НАТО чи ні? Коли саме?" Тому що це незручне становище: з одного боку, нам пообіцяли разом із Грузією, що ми будемо колись членами НАТО, з іншого боку, ніхто не каже, коли", — говорить політолог.
Він додає, що обговорення обставин членства України в НАТО загалом можливе, але відмови від євроатлантичного курсу Києва не буде.
"НАТО також не хоче відмовлятись від свого принципу "відкритих дверей", Росія тисне, щоб все ж таки була певна заява і не просто заява, а певний правовий документ, який ґрунтував, що Україна не буде вступати в НАТО. Звісно, ані НАТО, ані Україна не готові цього робити, але якийсь вихід треба шукати з цієї ситуації", — зазначив Дубовик.
Що відомо
- Колишній міністр закордонних справ та нинішній посол України у Великій Британії Вадим Пристайко в інтерв'ю BBC заявив, що Україна може відмовитися від намірів вступу у Північноатлантичний альянс, якщо це допоможе запобігти війні з Росією. У МЗС України заявили, що слова дипломата "вирвані з контексту".
- Речник президента Сергій Никифоров заявив Суспільному, що "треба зрозуміти, що Пристайко мав на увазі під своїми словами, тоді ми зрозуміємо, чи зможемо погоджуватися": "НАТО та ЄС є безумовними пріоритетами України Це закарбовано в Конституції України. Цей курс вже закріплений в Конституції, тому ніяких поступок бути не може".
- Пізніше Пристайко прокоментував свою заяву і зазначив, що виникло непорозуміння: "Я сказав йому (журналісту — ред.), що ми не є членом НАТО наразі. І для того аби уникнути війни, ми готові до поступок. І це те, що ми робимо вже під час перемовин з росіянами. Але це не стосується НАТО, яке прописане в Конституції".
Читайте також
Україна в НАТО. Чи станемо членами Альянсу і які умови
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!