Литва, Латвія та Естонія ведуть переговори із союзниками по НАТО щодо збільшення військової присутності на своїх територіях задля стримування Росії.
Про це у коментарі агентству Reuters повідомила прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас.
"Звісно, ми обговорюємо з нашими союзниками питання про збільшення їхньої присутності тут як стримувального фактора", — заявила вона під відеоінтерв'ю.
Каллас не повідомила жодних деталей цих перемовин.
"Якщо ви подивитеся на карту, країни Балтії — це півострів НАТО, і тому ми маємо свої турботи", – додала прем’єрка.
Читайте також: Відносини Росії та НАТО "перебувають на критично низькому рівні" — заступник міністра оборони РФ
При цьому один із дипломатів НАТО на умовах анонімності повідомив Reuters, що питання про розгортання додаткових сил у країнах Балтії може бути обговорено міністрами оборони країн НАТО на запланованій зустрічі в середині лютого.
Водночас генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час пресконференції 12 січня заявив, що у разі російської агресії проти України НАТО розгляне збільшення своєї присутності на сході Альянсу.
Що відомо
- 12 січня у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі відбулись переговори з питань безпеки із Росією, представниками США та генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у форматі саміту Росія-НАТО. За результатами саміту відбулась пресконференція, на якій Столтенберг заявив, що НАТО не обмежуватиме право держав на вступ до Альянсу, а Росія не має права вето щодо вступу України.
- Також генсек зазначив, що в Альянсі розглядають можливість відкриття офісів НАТО у Москві та російського представництва — у Брюсселі, й додав, що у НАТО готові знову зустрічатися з Росією, щоб обговорити збільшення прозорості навчань, протидії кібератакам, а також питання ядерної політики.
- За словами Столтенберга, при цьому Росія підтримала ідею провести серію подальших зустрічей із НАТО в різних форматах щодо обмеження розміщення ракет, однак поки не пристала на конкретні пропозиції.
- На початку січня відбулась низка зустрічей представників України, РФ, НАТО і США, на тлі численних повідомлень про скупчення російських військ на кордоні з Україною. Зокрема, 9 січня заступниця держсекретаря США Венді Шерман зустрілася в Женеві із заступником міністра закордонних справ Росії Сергієм Рябковим.
- 7 січня відбулось позачергове відеозасідання голів МЗС країн-членів НАТО, під час якого міністри підтвердили готовність до розширення Альянсу та права України вступити до НАТО.
- Увечері 2 січня президенти США та України Джозеф Байден і Володимир Зеленський провели телефонну розмову, під час якої обговорили, зокрема, питання недопущення подальшої ескалації ситуації на україно-російському кордоні.
- 30 грудня президент США Джо Байден і президент Росії Володимир Путін провели переговори у телефонному режимі. Байден чітко дав зрозуміти, що Сполучені Штати та їхні союзники та партнери дадуть рішучу відповідь, якщо Росія вторгнеться в Україну, повідомили у Білому домі.
Читайте також
Росії загрожують санкції, якщо вона силою перекроюватиме карту Європи - МЗС Фінляндії
Очільниця МЗС Німеччини відвідає США, де обговорить напруженість між Україною та Росією
Переговори НАТО, ЄС, США та РФ щодо безпеки у Європі. Чого очікувати Україні
Блінкен і Боррель обговорили ситуацію навколо України перед переговорами з Росією
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!