Перейти до основного змісту
"Транзит – щит від агресії РФ". Директор Оператора ГТС – про наслідки запуску "Північного потоку-2"

"Транзит – щит від агресії РФ". Директор Оператора ГТС – про наслідки запуску "Північного потоку-2"

Ексклюзивно
"Транзит – щит від агресії РФ". Директор Оператора ГТС – про наслідки запуску "Північного потоку-2"
. Фото: Єлизавета Серватинська, Суспільне

У разі введення в експлуатацію російського газогону "Північний потік-2" Україна не лише втратить кошти за транзит газу своєю територію, а ще й зазначає геополітичних збитків і буде змушена підвищити тарифи на газ для населення.

Про це в інтерв’ю Суспільному розповів директор Оператора газотранспортних систем України Сергій Макогон.

"Це (запуск "Північного потоку-2" – ред.) більше геополітичні збитки і значні ризики мілітарної безпеки. Бо коли зараз через Україну йде ще 20-25% транзиту з Росії до Європи, ми ще є гравцем на цьому ринку. До нас дослуховуються, допомагають. А якщо ми не будемо транзитною країною, уваги, зокрема з боку європейських країн, буде набагато менше. Тому нам необхідно зберегти цей транзит. Це наш безпековий щит від агресії Російської Федерації", – зазначив він.

За словами Макогона, зараз Україна отримує приблизно 1,3 мільярда доларів на рік за транзит газу з Росії до Європи: "80% доходів нашої компанії — це доходи від транзиту. Чисто математично можна сказати, що якщо транзиту не буде, то нам потрібно буде збільшити тарифи для місцевих споживачів в 4-5 разів".

Директор ОГТСУ не виключає, що Росія може порушити свої зобов'язання щодо транзиту газу до 2024 року, коли спливає термін відповідного контракту "Нафтогазу" і "Газпрому", "тому що в контракті немає зобов'язання транспортувати. Є зобов'язання сплачувати, вони продовжать сплачувати, але вони теоретично, згідно з контрактом, можуть відмовитися від транзиту повністю".

У такому разі, стверджує Макогон, Україна буде змушена оптимізовувати систему транзиту газу – передусім переорієнтуватися на місцевий ринок. Крім того, Київ покладається і на меморандум США й Німеччини з гарантіями продовження транзиту газу Україною і після 2024 року.

"Ми маємо надію, що він ("Північний потік-2" – ред.) не запрацює. Газогін, який побудований на 99%, це — ще не побудований газогін. Тому ми продовжимо нашу боротьбу. Ми спілкуємося з Конгресом США, і маємо надію, що санкції проти “Північного потоку-2” теж можуть бути впроваджені вже в середині січня 2022 року", – додав Сергій Макогон.

Читайте також: Директор Оператора ГТС: Збереження транзиту газу через Україну — безпековий щит від агресії Москви

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Що відомо

  • "Північний потік-2" – проєкт російського газопроводу, реалізований Росією спільно з енергетичними компаніями Німеччини, Австрії та Франції. Він дозволить повністю покрити транзит газу з Росії до Європи в обхід України, яка наразі є головним транзитером російського блакитного палива.
  • Фінансові втрати України через запуск проєкту російського газогону "Північний потік-2" складуть до 1,2 мільярда доларів США на рік унаслідок падіння обсягів транзиту блакитного палива українською територією. Відповідна оцінка міститься у матеріалах першого перегляду програми stand-by для України, здійсненого Міжнародним валютним фондом.
  • У липні 2021 року Німеччина і США уклали меморандум щодо "Північного потоку-2", відповідно до якого визнали факт будівництва трубопроводу, але пообіцяли запобігати використанню Росією своїх енергетичних проєктів як зброї та спрямують зусилля й фінанси на зміцнення енергетичної незалежності України.
  • На тлі нарощування російської агресії проти України США і Німеччина заявили, що в разі вторгнення Росії "Північний потік-2" буде скасований. Водночас Австрія виступає за якнайшвидше введення газогону в експлуатацію.
  • У листопаді 2021 року Німеччина тимчасово призупинила процедуру сертифікації компанії-оператора російського газопроводу "Північний потік – 2" Nord Stream 2 AG через невідповідність її юридичного оформлення німецькому законодавству.
  • Федеральне мережеве агентство Німеччини прогнозує, що через затримку процесу сертифікації компанії Nord Stream 2 AG як незалежного оператора російського трубопроводу "Північний потік-2" всі необхідні процедури для запуску газогону завершаться не раніше липня 2022 року.

Читайте також

"Північний потік-2" — це серйозний інструмент для переговорів з Росією — Зеленський

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня

Вибір редакції

На початок